Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Maile Anthony’ego Fauci’ego zostały wyjęte z kontekstu

Maile Anthony’ego Fauci’ego zostały wyjęte z kontekstu

Na początku czerwca w internecie zostały opublikowane emaile wymieniane między dr. Anthonym Faucim, głównym doradcą medycznym prezydenta USA, a różnymi osobami. 

Bardzo szybko fragmenty maili zaczęły krażyć w mediach społecznościowych, jako dowody między innymi na to, że doradca prezydenta od początku pandemii przyznawał, że maseczki nie zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusa.

Teza:
Anthony Fauci, doradca medyczny prezydenta USA, przyznał między innymi, że maseczki nie są skuteczne. Otrzymywał również maile wskazujące na to, że wirus COVID został stworzony w laboratorium.
Nasza ocena:

W rzeczywistości część rzekomych przecieków to nie wiadomości, które Fauci wysyłał, lecz te, które otrzymał na swoją publiczną skrzynkę od osób trzecich. Pozostałe informacje podawane są również bez kluczowego w tym wypadku kontekstu.

Maile o których mowa zostały opublikowane przez redakcje BuzzFeed News oraz The Washington Post na podstawie ustawy o wolności informacji, zapewniającej dostęp na życzenie do wcześniej nieujawnionych informacji lub dokumentów posiadanych przez rząd USA. Całość korespondencji zawiera się na ponad 3200 stronach. Zarówno BuzzFeed jak i Washington Post wykorzystały pozyskane materiały do nakreślenia obrazu sytuacji w jakiej znajdował się Fauci w pierwszych dniach pandemii, przy czym miały one charakter raczej pochwalny niż krytyczny.

“Maseczka nie zatrzyma wirusa”

Jeden z najchętniej powielanych cytatów Fauci’ego, mówiący o nieefektywności masek, pochodzi z maila wysłanego na początku lutego 2020. W odpowiedzi na pytanie o zasadność noszenia maseczki w podróży pisał on, że “Maseczka którą możesz kupić w aptece nie zatrzyma wirusa, który jest na tyle mały, że przedostanie się między jej włóknami”.

 Mail o nieefektywności szczepionek

Wiele osób zaczęło interpretować tę wypowiedź, jako przyznanie przez Fauci’ego, że maseczki nie działają. Należy jednak wziąć pod uwagę kontekst całej wiadomości. Przede wszystkim – pamiętać o tym, że wypowiedź ta pochodzi z lutego 2020, kiedy to epidemia SARS-CoV-2 nie miała jeszcze statusu pandemii, a wiedza na jej temat była bardzo mała. Od tego czasu, wraz z rozwojem sytuacji oraz informacji na temat sposobów rozprzestrzeniania się wirusa, Fauci wypowiadał się za noszeniem maseczek.

Już w wywiadzie przeprowadzonym w marcu 2020 roku dla stacji Fox News, mówił on, że “gdy nie ma możliwości zachowania między sobą odległości co najmniej 2 metrów, należy w jakiś sposób zasłaniać usta i nos”.

W lipcu tego samego roku tłumaczył on też, jak zmieniała się wiedza na temat wirusa, a wraz z nią – zalecenia co do noszenia maseczek. Wspominał między innymi o tym, że na początku pandemii istniała obawa, że nie posiadamy wystarczającej ilości maseczek, przez co kładziony był nacisk na oszczędzanie ich dla osób najbardziej ich potrzebujących, jak np. personel medyczny. Szybko jednak uruchomiona została produkcja masek wielorazowych, i okazało się, że dostępność maseczek nie stanowi żadnego problemu. Poszerzyła się także wiedza co do osób przechodzących chorobę bezobjawowo, co stanowiło kolejny argument za noszeniem maseczki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa.

Od czasu publikacji maili i związanych z nimi kontrowersji Fauci zdążył już osobiście skomentować sprawę. W wywiadzie dla CNN z początku czerwca tłumaczył między innymi, że:

Oczywiście, jeśli wtedy wiedzielibyśmy, że znaczna część przenoszących wirusa to osoby bezobjawowe, jeśli znalibyśmy dane pokazujące, że noszenie maseczki przynosi efekty nie tylko w środowisku szpitalnym. Pytasz, «Czy zrobiłbym coś inaczej, gdybym wtedy wiedział to, co wiem teraz ?». Z pewnością, jak każdy. To oczywiste.

 

Koronawirus jako broń biologiczna stworzona w laboratorium w Wuhan

Poza stanowiskiem Fauci’ego co do skuteczności masek, duże kontrowersje wzbudziły maile mające rzekomo stanowić dowód na to, że wirusolog niemalże od początku pandemii podejrzewał laboratoryjne pochodzenie wirusa.

Jedną z tych wiadomości jest ta otrzymany przez dr. Fauci’ego 11 marca 2020 roku. Tytuł mówi o “metodzie produkcji broni biologicznej koronawirusa”, na resztę składa się dokładny opis procesu laboratoryjnego pozyskania pewnego typu komórek.

Mail stworzenie wirusa w laboratorium

Gdy przyjrzymy się sprawie bliżej, dowiemy się jednak, że tekst ten jest dokładną kopią z dokumentu pochodzącego z 2005 roku, dotyczącego innej choroby.

Źródło opisu procesu stworzenia komórki

Email ten podpisany jest przez Adama Gaertnera, który na swoim profilu na Twitterze twierdzi iż “odkrył lek na COVID w kwietniu 2020 roku”. Podaje tam również link do swojej strony zajmującej się tematyką wirusa oraz promującej iwermektynę jako sposób jego zwalczania. Na stronie tej znajduje się jednak zastrzeżenie, że nie można uznawać jej za źródło pełnowartościowych informacji medycznych.

Profil twitter Adam Gaertner

Udostępniona nam korespondencja Fauci’ego nie zawiera odpowiedzi na ten e-mail, co wskazuje na to, że był on jedynie jego odbiorcą.

Kolejnym przytaczanym mailem jest otrzymany przez Fauci’ego 18 kwietnia od Petera Daszaka z EcoHealth alliance, w którym pisze on:

Chciałem ci osobiście podziękować w imieniu całego naszego personelu za publiczne bronienie stanowiska, że naukowe dowody wskazują na odzwierzęce pochodzenie wirusa COVID-19, nie natomiast na jego źródło w Instytucie Wirusologii w Wuhan.

Na podstawie tej wiadomości doradcy Białego Domu zarzucana jest przede wszystkim zbyt osobista relacja z osobami związanymi z laboratorium. Zapytany o tą konkretną wiadomość w wywiadzie dla CNN Fauci mówił:

Nie rozumiem, jak wynoszą takie wnioski z tej wiadomości. Ja byłem tylko jej adresatem. Od początku powtarzałem, i powiem to dzisiaj, że za najbardziej prawdopodobne źródło wirusa uważam jego przejście ze zwierzęcia na człowieka, ale jestem jak najbardziej otwarty na inne możliwości, mogło być inaczej, to mógł być wyciek z laboratorium

Ostatnio faktycznie ponownie pojawiła się teoria o laboratoryjnym pochodzeniu wirusa, nie jest ona jednak potwierdzona, a raczej uznawana za mało prawdopodobną. Prezydent Joe Biden pod koniec maja zlecił służbom specjalnym przygotowanie raportu na ten temat.

Podsumowanie

Niektóre treści pochodzące z opublikowanych maili dr. Anthony’ego Fauci’ego zostały zinterpretowane bez odpowiedniego kontekstu. Należy brać pod uwagę kiedy dane wiadomości zostały napisane, oraz informacje które wówczas były dostępne specjalistom zajmującym się wirusem. Zalecenia podawane przez doradcę medycznego prezydenta dostosowywały się do nowo zdobywanych informacji przez cały czas rozwoju pandemii.

Część maili budzących duże kontrowersje nie była autorstwa Fauci’ego, a została przez niego jedynie otrzymana.

 

Źródła:

USA Today: https://eu.usatoday.com/story/news/factcheck/2021/06/03/fact-check-missing-context-claim-mask-emails-fauci/7531267002/

BuzzFeed News: https://www.buzzfeednews.com/article/nataliebettendorf/fauci-emails-covid-response

The Washington Post: https://www.washingtonpost.com/politics/interactive/2021/tony-fauci-emails/?itid=hp-top-table-main

https://www.washingtonpost.com/video/washington-post-live/fauci-on-how-his-thinking-has-evolved-on-masks-asymptomatic-transmission/2020/07/24/799264e2-0f35-4862-aca2-2b4702650a8b_video.html

Fox News:https://www.foxnews.com/health/white-house-coronavirus-task-force-to-announce-face-covering-guidance

PNAS:https://www.pnas.org/content/pnas/102/33/11876.full.pdf

Twitter: https://twitter.com/veryvirology?lang=fr

The Guardian: https://www.theguardian.com/us-news/2021/may/26/joe-biden-us-intelligence-community-covid-19-origins-china

CNN: https://edition.cnn.com/2021/06/03/health/anthony-fauci-emails/index.html

Zdjęcie ilustracyjne: “Anthony S. Fauci, M.D., NIAID Director” by NIAID is licensed under CC BY 2.0

Komentarze

Studentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień stara się śledzić bieżące wydarzenia kulturowe w kraju i na świecie. Prywatnie pasjonatka języków obcych, kina i kreskówek.