Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nagranie policji bijącej brawa nie pochodzi z ostatnich manifestacji we Francji

Nagranie policji bijącej brawa nie pochodzi z ostatnich manifestacji we Francji

Od kilku dni w mediach społecznościowych pojawia się nagranie z ulicznej manifestacji we Francji, na którym policja stojąca wzdłuż trasy przemarszu ściąga z głowy hełmy i bije brawa przechodzącemu tłumowi. Publikowane jest ono w kontekście ostatnich protestów przeciwko wprowadzeniu we Francji “pass sanitaire”, nowej formy walki z pandemią.

W rzeczywistości, nagranie to pochodzi z całkiem innej manifestacji z 2020 roku.

Screenshot nagrania powielonego w błędnym kontekście

 

Teza:
Nagranie policji bijącej brawa przechodzącej manifestacji pochodzi z protestów z zeszłego tygodnia.

Film, o którym mowa, został nagrany podczas manifestacji personelu medycznego w Nimes 16 czerwca 2020 roku. Marsz w Nimes był jednym z wielu mających miejsce tego dnia w całej Francji. Personel medyczny wyszedł na ulice by wyrazić swoje niezadowolenie postawą rządu wobec zaistniałej sytuacji. Rząd zamykał kolejne szpitale, w pozostałych brakowało niezbędnych środków a personel nie otrzymywał należnego wynagrodzenia. 

Właśnie podczas tych wydarzeń miała miejsce sytuacja, którą możemy oglądać na nagraniu.

Policja, mająca za zadanie pilnowanie porządku w trakcie manifestacji, ściągnęła z głowy hełmy, po czym zaczęła bić brawa przechodzącym medykom. W odpowiedzi na to, manifestujący personel medyczny zaczął ściągać fartuchy oraz maseczki, i kłaść je przy policyjnych hełmach. Gest ten był symbolem solidarności tych dwóch służb w zaistniałej sytuacji.

“Tego nie zobaczycie dziś wieczorem w telewizji… Służby mundurowe, lekarze… Do udostępniania!!!!”

“Co za radość to widzieć! Niebiescy i biali razem podczas manifestacji w Nimes! Właśnie takie rzeczy chcemy widzieć na manifestacjach! #lekarze #16czerwca #COVID19 #szpital #policja #Nimes”

Podsumowanie

Nagranie przedstawiające policjantów bijących brawa przechodzącej manifestacji nie pochodzi z ostatnich protestów przeciwko wprowadzeniu kolejnych form walki z pandemią. Jest to nagranie z czerwca 2020 roku, ukazujące policję manifestującą solidarność ze służbą zdrowia.

Źródła

Huffington Post: https://www.huffingtonpost.fr/entry/police-soignants-manifestations-applaudissements_fr_5ee91341c5b67912c6a84a78

https://www.huffingtonpost.fr/entry/un-segur-de-la-sante-pour-rien_fr_5ee78d71c5b67e24033224a9?utm_hp_ref=fr-homepage

Komentarze

Studentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień stara się śledzić bieżące wydarzenia kulturowe w kraju i na świecie. Prywatnie pasjonatka języków obcych, kina i kreskówek.