Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Francuscy żołnierze nie są w drodze do Ukrainy

Francuscy żołnierze nie są w drodze do Ukrainy

14 marca Emmanuel Macron udzielił wywiadu stacjom TF1 i France 2 w programie „20 heures”. W tym samym czasie konto FranceNews24 opublikowało sensacyjnego tweeta na portalu X. Informuje w nim, jakoby francuscy żołnierze byli w drodze do Rumunii w celu przygotowania relokacji na teren Ukrainy. Gorący news podchwycił portal i.pl należący do Polska Press. W artykule wyjaśniamy, że brak na to dowodów, a tekst portalu i.pl to typowa „kaczka dziennikarska”.

Teza:
Francuscy żołnierze są w drodze na Ukrainę
Nasza ocena:
Francuscy żołnierze w drodze na Ukrainę
Źródło: i.pl

Francuskie wojsko nie zmierza do Ukrainy

Informacja o rzekomym przygotowaniu francuskich żołnierzy do desantu w Ukrainie trafiła również na portal wykop [1, 2]. Autorzy obu postów także powołują się na FranceNews24. W skasowanym już tweecie przeczytać można było, że:

Francuskie pułki są podobno w drodze do #Rumunia, przygotowując się do rozmieszczenia w Ukrainie, aby stawić czoła rosyjskiej armii, zwłaszcza w Odessie. Wśród nich wymienia się 2. pułk piechoty z Nímes.

Francuscy żołnierze według FranceNews24
Źródło: X/sentdefender

Konto FranceNews24 zapewne powołało się na Érica Verhaeghe, autora bloga Courrier des Stratèges i zwolennika teorii spiskowych. Francuski portal Conspiracy Watch przedstawił jego sylwetkę w artykule z 2022 roku.

FranceNews24 opublikowało sprostowanie, w którym przeprasza za błąd polegający na niezweryfikowaniu informacji pochodzącej od niewiarygodnej osoby.

Dementi
Źródło X/FranceNews24

Podsumowanie

Sensacyjna informacja, jakoby francuskie wojska zmierzały do Ukrainy, aby walczyć przeciwko Rosji, pochodzi od Érica Verhaeghe, zwolennika teorii spiskowych. Tak ważne informacje powinny być weryfikowane ze szczególną starannością. Publikowanie niesprawdzonych informacji dotyczących wojny za naszą wschodnią granicą to nie tylko złamanie standardów dziennikarskich, ale również wzniecanie niepotrzebnej paniki.

Źródła

Le Monde: En direct, interview d’Emmanuel Macron : « Nous n’aurons plus de sécurité » en Europe si la Russie « venait à gagner » en Ukraine

Conspiracy Watch: Éric Verhaeghe

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl