Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, to zdjęcie nie pochodzi z demonstracji 17 lipca we Francji

Nie, to zdjęcie nie pochodzi z demonstracji 17 lipca we Francji

Po 17 lipca internet zaczęło obiegać zdjęcie kobiety wznoszącej francuską flagę nad tłumami zebranymi na Polach Elizejskich. Jest ono powielane jako fotografia z demonstracji mających miejsce w ostatnią sobotę w całej Francji.

Teza:
Zdjęcie kobiety z flagą przedstawia tłumy zebrane 17 lipca na demonstracji przeciwko wprowadzeniu Zaświadczenia Sanitarnego we Francji.
Francja / Marsz / Fake
Źródło: Twitter / A.Tetela

W rzeczywistości zdjęcie to pochodzi jednak z 2018 roku i przedstawia tłumy świętujące na ulicach Paryża zwycięstwo drużyny francuskiej w mistrzostwach świata w piłce nożnej. Możecie znaleźć je w tej galerii z 2018 roku.Zdjęcie w galerii z 2018 roku

Protesty we Francji

W sobotę 17 lipca we Francji faktycznie miały miejsce demonstracje osób sprzeciwiających się wprowadzeniu tak zwanego “pass sanitaire”. “Pass sanitaire” to zaświadczenie sanitarne, potwierdzające iż dana osoba:

  • została zaszczepiona przeciwko COVID-19,
  • w ciągu ostatnich 48 godzin otrzymała negatywny wynik testu na obecność wirusa

lub

  • przeszła chorobę w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy.

Zaświadczenie to od 21 lipca ma być wymagane przy wejściu do wszystkich placówek rozrywki i kultury gromadzących więcej niż 50 osób, a z początkiem sierpnia obowiązek ten ma objąć także kawiarnie, restauracje, centra handlowe, szpitale, domy spokojnej starości, placówki medyczno-społeczne, a także samoloty, pociągi i autobusy dalekobieżne.

Jak podaje francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w demonstracjach w całej Francji wzięło udział ponad 100 tysięcy osób, w tym około 18 tysięcy w Paryżu.

Podsumowanie

Podczas gdy 17 lipca w Paryżu faktycznie miały miejsce demonstracje przeciwko nakładanym przez rząd ograniczeniom dla osób niezaszczepionych, zdjęcie, często używane jako ilustracja tych wydarzeń, w rzeczywistości pochodzi z 2018 roku i przedstawia Pola Elizejskie po zwycięstwie Francji w Mundialu.

Niedawne protesty nie były tak liczne, jak miała sugerować to słynna fotografia. Demonstracje przeciwników szczepień i obostrzeń sanitarnych, w przeciwieństwie do protestów motywowanych politycznie, zwykle nie cieszą się tak dużą popularnością. Niektóre osoby starają się zatem stwarzać w internecie wrażenie, jakoby w demonstracjach uczestniczyły prawdziwe tłumy. Tego typu akcje propagandowe możemy obserwować niemal po każdym bardziej medialnym proteście środowisk “koronasceptycznych”. Opisywaliśmy analogiczną sprawę w przypadku tłumów w Madrycie i Bukareszcie, podobna sytuacja miała również miejsce po zjeździe antyszczepionkowców w Berlinie.

Źródła

L’Alsace: https://www.lalsace.fr/actualite/2018/07/15/apres-la-victoire-les-champs-elysees-pris-d-assaut

Le Parisien: https://www.leparisien.fr/societe/covid-19-des-manifestations-dans-plusieurs-villes-de-france-contre-le-pass-sanitaire-17-07-2021-LYYZFRLNEJCBLPCIKGRJQCO4LM.php

Rząd Francji: https://www.gouvernement.fr/info-coronavirus/pass-sanitaire

Politifact https://www.politifact.com/factchecks/2020/aug/03/viral-image/photo-doesnt-show-covid-19-protest-crowd-germany-i/

Zdjęcie ilustracyjne: AFP

Komentarze

Studentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień stara się śledzić bieżące wydarzenia kulturowe w kraju i na świecie. Prywatnie pasjonatka języków obcych, kina i kreskówek.