Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Scena na zdjęciu to nie rozruchy we Francji, tylko kadr z filmu „Athena”

Scena na zdjęciu to nie rozruchy we Francji, tylko kadr z filmu „Athena”

Rozruchy we Francji stały się tematem numer jeden w mediach społecznościowych. Wiele osób wykorzystuje tę sytuację do bieżącej walki politycznej w Polsce. Powoduje to, że w sieci krąży wiele fałszywych informacji i manipulacji. Liczne emocje wzbudziło krążące w sieci zdjęcie przedstawiające protestujących w skradzionym policyjnym radiowozie. Po raz kolejny jednak okazuje się, że pochodzi ono z filmu kinowego i nie ma nic wspólnego z aktualnymi wydarzeniami.

Teza:
Zdjęcie przedstawia aktualne zamieszki we Francji.

Rzekoma fotografia z zamieszek we Francji krąży w Internecie od kilku dni. Została udostępniona przez użytkowników o milionowych zasięgach, na przykład @leslibless (Proud Army Brat). Liczba wyświetleń tylko tego jednego tweeta przekroczyła trzy miliony. Kadr pojawił się także na innych kontach na Twitterze, a także na TikToku czy portalu 9gag. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że treści te trafiły również do Polski.

To nie zamieszki we Francji, ale kadr z filmu „Athena”
Źródło: twitter.com

Rozruchy we Francji a film

Szybka weryfikacja zdjęcia i wsteczne wyszukiwanie obrazem zaprowadziło nas do francuskiego filmu „Athena” z 2022 roku. Krążące w sieci zdjęcie jest po prostu stopklatką z tej produkcji. Bez większego problemu scenę zawierającą kradzież policyjnego radiowozu odnaleźć można w serwisie YouTube. Omawiane ujęcie pojawia się w 86 sekundzie klipu. Poniżej można zobaczyć zrzut ekranu przedstawiający ten konkretny moment. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że krążące w sieci zdjęcie poddano delikatnej obróbce. Pogorszono jakość kadru oraz rozjaśniono go w taki sposób, aby wyglądał mniej „filmowo” i bardziej realistycznie. Miało to na celu ukrycie charakterystycznych filtrów, jakie nakłada się na obraz w produkcjach kinowych czy telewizyjnych. Próbowano maksymalnie zbliżyć wygląd stopklatki do zdjęcia z telefonu komórkowego. Nasze ustalenia pokrywają się z tymi, jakie opublikowane zostały na łamach Forbesa.

To nie zamieszki we Francji, ale kadr z filmu „Athena”
Źródło: youtube.com

Co ciekawe, tematyka samego filmu „Athena” jest bardzo zbliżona do obecnej sytuacji. Jest to prawdopodobnie przyczyna, dla której kadr połączono właśnie z aktualnymi wydarzeniami. Produkcja w reżyserii Romaina Gavrasa opowiada o trójce młodych mężczyzn pochodzenia algierskiego, których brat najprawdopodobniej został zamordowany przez policję. W związku z całą sytuacją w mieście wybuchają brutalne zamieszki. Film miał swoją premierę we wrześniu 2022 roku, a więc prawie rok przed wybuchem protestów. Oznacza to, że w żaden sposób nie można go łączyć z obecnymi wydarzeniami, poza faktem, że twórcy dobrze rozumieli sytuację społeczną w swoim kraju.

Podsumowanie

Po raz kolejny w mediach społecznościowych krąży zmanipulowane zdjęcie, którego kontekst jest zupełnie inny, niż twierdzą internauci. Tym razem, po niewielkiej obróbce, wykorzystano kadr z filmu fabularnego. Połączono go z aktualnymi wydarzeniami we Francji, mimo że produkcja powstała prawie rok wcześniej. W obecnej sytuacji należy szczególnie ostrożnie podchodzić do wszelkich materiałów wizualnych, jakie krążą w Internecie.

Źródła

Forbes: https://www.forbes.com/sites/mattnovak/2023/07/02/viral-photo-of-stolen-police-van-in-france-actually-from-netflix-movie/?sh=525b4111527f

IMDB: https://www.imdb.com/title/tt15445056/

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl