Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

To nie zamieszki we Francji, a nagranie z planu filmu „Szybcy i wściekli”

To nie zamieszki we Francji, a nagranie z planu filmu „Szybcy i wściekli”

Zamieszki we Francji stały się tematem numer jeden w mediach społecznościowych. Sytuacja wykorzystywana jest do bieżącej walki politycznej w Polsce. Powoduje to, że w sieci krąży wiele fałszywych informacji i manipulacji. Film ze spadającymi samochodami z okien budynku został udostępniony jako przykład wandalizmu panującego na francuskich ulicach. W rzeczywistości nie ma nic wspólnego ani z Francją, ani z aktualną sytuacją.

Teza:
Film przedstawia zrzucane z okien budynku samochody podczas zamieszek we Francji.

W mediach społecznościowych nagranie udostępnił Piotr Panasiuk. Zasugerował on, że film powiązany jest z zamieszkami we Francji. Panasiuk znany jest z szerzenia antyukraińskich i prorosyjskich treści. Regularnie powiela fałszywe informacje i generuje zmanipulowane narracje. Tym razem większość internautów nie dała się nabrać na zmanipulowany tweet. Uznaliśmy jednak, że temat wymaga krótkiego wyjaśnienia.

To nagranie z planu filmu "Szybcy i Wściekli", a nie zamieszki we Francji
Źródło: twitter.com

Zamieszki we Francji — spadające samochody?

Nagranie zamieszczone przez Piotra Panasiuka poddaliśmy szybkiej analizie. Jest ono bardzo słabej jakości, co sprawia, że trudniej jest dostrzec szczegóły. Bez problemu jednak widoczne jest czarno-czerwone logo Avia.pro po lewej stronie kadru. Jak można się spodziewać, należy ono do prorosyjskiego serwisu internetowego. Konto Avia.pro udostępniło film pierwszego czerwca na swoim kanale na Telegramie. Podpis sugeruje, że przedstawiane na nim zdarzenie miało miejsce we Francji. Jednocześnie zawiera ironiczną uwagę, że kadry te wyglądają jak z filmu „Szybcy i wściekli”.

To nagranie z planu filmu "Szybcy i Wściekli", a nie zamieszki we Francji
Źródło: twitter.com

Przy pomocy wstecznego wyszukiwania obrazem ustaliliśmy, że wideo pochodzi z 2016 roku. Nagrała je kobieta, która na swoim kanale YouTube przedstawia się jako Kasey Crabtree. Była ona świadkinią kręcenia jednej ze spektakularnych sceny do filmu „Szybcy i wściekli 8”. Administracja usunęła jednak pierwotne nagranie z jej kanału ze względu na naruszenie praw autorskich. Zachowały się natomiast liczne kopie filmu. Możemy odnaleźć je w serwisie YouTube czy na Facebooku.

To nagranie z planu filmu "Szybcy i Wściekli", a nie zamieszki we Francji
Źródło: youtube.com

W sieci dostępny jest krótki klip zza kulis przedstawiający, w jaki sposób nagrano całą scenę. Zdjęcia realizowano w amerykańskim Cleveland, choć akcja filmu rozgrywała się w Nowym Jorku. Premiera „Szybkich i wściekłych 8” miała miejsce w kwietniu 2017 roku.

Podsumowanie

Zamieszki we Francji wzbudzają skrajne emocje. Liczne konta powielają filmy bez kontekstu, a kontrowersyjny temat powoduje, że łatwo można zmanipulować odbiorców. Tym razem nagranie nie zdołało wprowadzić w błąd wielu osób, jednak należy być szczególnie ostrożnym w tak gorącym czasie. Łączenie omawianego filmu z wydarzeniami, jakie obecnie mają miejsce we Francji, należy uznać za manipulację.

Źródła

Premiere.fr: https://www.premiere.fr/Cinema/Les-voitures-zombies-La-nouvelle-cascade-impressionnante-de-Fast-Furious-8

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl