Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie zamieszki we Francji i nie snajper – nagranie udostępniane w fałszywym kontekście

Nie zamieszki we Francji i nie snajper – nagranie udostępniane w fałszywym kontekście

Zamieszki we Francji stały się tematem numer jeden w mediach społecznościowych. Sytuacja wykorzystywana jest do bieżącej walki politycznej w Polsce. Powoduje to, że w sieci krąży wiele fałszywych informacji i manipulacji. Nagranie ze snajperem na dachu we Francji zyskało sporą popularność. Film miał dowodzić tego, że kraj jest na granicy wojny domowej, a wielu protestujących posiada broń palną. 

Teza:
Film pokazuje jednego z protestujących we Francji z bronią snajperską na dachu.

Nagranie stało się bardzo popularne między innymi dzięki kontom na Twitterze, które znane są z powielania wiralnych, ale niekoniecznie wiarygodnych treści. Wśród nich znalazły się @ClownWorld czy @SpriterTeam. W pierwszym przypadku film uzyskał prawie siedem milionów wyświetleń, a w drugim liczba ta wyniosła prawie milion. 

Film nie przedstawia snajpera w trakcie zamieszek we Francji
Źródło: twitter.com

Również wielu innych użytkowników udostępniało wideo. Niektórzy twierdzili, że we Francji trwa wojna domowa, inni, że to broń skradziona z policyjnej zbrojowni. Na swoim koncie film udostępnił również Dominik Tarczyński. Eurodeputowany z PiS nie dodał żadnego komentarza do nagrania, co mogło wprowadzać odbiorców w błąd. Szczególnie że polityk bardzo aktywnie powiela materiały z zamieszek we Francji.

Film nie przedstawia snajpera w trakcie zamieszek we Francji
Źródło: twitter.com

Snajper i zamieszki we Francji?

Postanowiliśmy poddać omawiany film analizie, gdyż od początku wydawało się, że był przedstawiany w błędnym kontekście. Broń snajperska, którą posiada osoba widoczna na nagraniu, to w rzeczywistości zwykła wiatrówka z celownikiem optycznym. Oczywiście można przy jej pomocy wyrządzić krzywdę, jednak stanowi ona znacznie mniejsze zagrożenie niż standardowa broń palna. Narrację o tym, że jest to karabin skradziony z magazynów policyjnych czy pochodzi z czarnego rynku, można więc uznać za fałszywą.

Wsteczne wyszukiwanie obrazem w Google pozwoliło nam także zweryfikować czas publikacji filmu. Na Twitterze pojawił się on po raz pierwszy prawdopodobnie 13 marca 2022 roku. Udostępniony został w nitce opublikowanej przez francuskiego użytkownika @Adaminho, który zawarł w niej zabawne filmy znalezione przez niego w serwisie Snapchat. Oznacza to, że nagranie ma na pewno więcej niż rok. Z dużym prawdopodobieństwem można także stwierdzić, że po raz pierwszy zostało umieszczone w Snapchat Story w formie żartu. 

Film nie przedstawia snajpera w trakcie zamieszek we Francji
Źródło: twitter.com

Data publikacji filmu stanowi niezbity dowód, że nie jest on w żaden sposób powiązany z obecnymi wydarzeniami. Potwierdza to również analiza przeprowadzona przez redakcję Forbesa oraz konto Hoax Eye na Twitterze.

Podsumowanie

Jak zawsze w przypadku wydarzeń tak politycznych i głośnych jak protesty we Francji, wiele filmów jest publikowanych w fałszywym kontekście. Nie inaczej jest w przypadku nagrania z rzekomym snajperem na dachu. Krąży ono w mediach społecznościowych co najmniej od roku i nie ma nic wspólnego z bieżącą sytuacją. Oczywiście aktualne wydarzenia we Francji wiążą się z masowymi zamieszkami i niszczeniem mienia. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, by protestujący korzystali z karabinów snajperskich.

Źródła

Forbes: https://www.forbes.com/sites/mattnovak/2023/07/01/no-that-viral-video-of-a-sniper-isnt-from-the-riots-in-france/

Militaria.pl: https://militaria.pl/c/wiatrowka-z-luneta-106304

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl