Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, dwójka dzieci nie zmarła w Gwinei po podaniu szczepionki na koronawirusa

Nie, dwójka dzieci nie zmarła w Gwinei po podaniu szczepionki na koronawirusa

Dwójka dzieci zmarła w ciągu godziny w Gwinei po podaniu próbnej szczepionki na koronawirusa? Takie wrażenie można odnieść, obserwując wpisy pojawiające się lawinowo w ostatnich godzinach w mediach społecznościowych. Podajmy dwa przykłady. Pierwszy, umieszczony w grupie Nie wierzę w Koronawirusa – Grupa wsparcia / NIE JESTEŚ SAM:

dwójka dzieci zmarła w Gwinei
Źródło: https://www.facebook.com/groups/705623010178549/permalink/717555942318589/

Transkrypcja posta:

Dwojka dzieci zmarla w ciagu godziny w Gwinei po podaniu probnej szczepionki na Corona virusa przez dwoch francuskich lekarzy, lekarze zbiegli i sa poszukiwani na terenie kraju. Wideo w jez. angielskim.

Kolejny, podobny wpis, pojawił się na profilu “Nowy Świat PrawdyWolności Konfederacja”:

dwójka dzieci zmarła w Gwinei
Źródło: https://www.facebook.com/lukasz.tafelski/posts/2876238645774561

Transkrypcja:

“Dwojka dzieci zmarla w ciagu godziny w Gwinei po podaniu probnej szczepionki na Corona virusa przez dwoch francuskich lekarzy, lekarze zbiegli i sa poszukiwani na terenie kraju. Wideo w jez. angielskim.” (zapozyczone z innej grupy) Korona ręce szatana WHO szczepienia.

Ostatnio w internecie pojawia się sporo fałszywych informacji na temat rzekomych szczepionek przeciwko koronawirusowi. Ostatnio dementowaliśmy fałszywe doniesienia związane ze szczepieniami w Senegalu. Postanowiliśmy sprawdzić również informacje o szczepieniach w Gwinei. Naszym zdaniem jest to:Nie, dwójka dzieci nie zmarła w Gwinei po podaniu szczepionki na koronawirusa. Materiał filmowy umieszczony w mediach społecznościowych dotyczy incydentów w mieście Dubréka w Gwinei w marcu 2019 roku. Według lokalnych mediów sprawa była związana z kampanią dystrybucji środków przeciwpasożytniczych. Sporo osób miało zgłaszać wtedy skutki uboczne związane z ich przyjęciem i to doprowadziło do zamieszek i paniki.

Zmanipulowany tytuł

Kanwą plotek o rzekomych szczepieniach na koronawirusa i zgonach dwójki dzieci był materiał filmowy pisarza, który nazywa się Marc Gielissen. Umieścił go na facebooku i na YouTubie z adnotacją, że ma opisywać skutki podania tych szczepionek w Dubrece, w Gwinei. Tak przynajmniej wynikało z tytułu:

testy koronawirusa Gwinea
Źródło: https://www.facebook.com/author.marc.gielissen/posts/2508044812839063

Na początku filmu jest wzmianka o koronawirusie, ale tylko w kontekście kontrowersyjnego pomysłu dwójki francuskich lekarzy, którzy zaproponowali testy szczepionek na pacjentach z Afryki. Więcej na ten temat, możecie przeczytać tutaj. Natomiast, w kluczowym fragmencie, który obszernie przytaczają YouTuberzy i który ma być dowodem na zgon dwójki dzieci, nie ma już słowa o tym, że sprawa dotyczy eksperymentalnych szczepień na koronawirusa. Częścią materiału Marca Gielissena jest klip video, zapożyczony z innego kanału. Po analizie filmu udało nam się zlokalizować źródło fragmentu, z którego korzystali YouTuberzy: dwójka dzieci zmarła w Gwinei

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=xnfpjWiURSw&t=1305s

Wyodrębniliśmy materiał ze stacji Gangan RTV, 1ère TV privée de Guinée, ale dalej nie posiadaliśmy oryginału reportażu. Mieliśmy za to jedną ważną rzecz, miniaturkę filmu:

dwójka dzieci zmarła w Gwinei
Źródło: https://www.facebook.com/jocelyneestelle.gbohou/videos/2733055526792090

Użyliśmy odwrotnego wyszukiwania obrazem w wyszukiwarce Google i udało nam się dotrzeć do materiału oryginalnego. Co tam widzimy?

Gangan RTV - dwójka dzieci zmarła w Gwinei
Źródło: https://www.facebook.com/watch/?v=254623998819434

Materiał dotyczy wydarzeń z marca 2019 roku, które rozegrały się w Dubrece. Nie dotyczy więc on na pewno szczepień na koronawirusa. Wprawdzie jest tam mowa o szczepieniach, ale z lokalnych doniesień dowiadujemy się, że incydenty dotyczyły kampanii dystrybucji środków przeciwpasożytniczych i skutków ubocznych z nią związanych. Sporo osób miało wpaść w panikę i to doprowadziło do zamieszek.

Dyrektor Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia w Gwinei (CNSS) wskazuje że:

nie była to kampania szczepień, lecz kampania dystrybucji leków przeciwko pasożytom

 

Leki - Gwinea
Źródło: https://www.journaldeconakry.com/dubreka-de-nombreux-eleves-sevanouissent-apres-une-vaccination/

W języku francuskim o kampanii dystrybucji środków przeciwpasożytniczych w Gwinei możecie też przeczytać tutaj i tutaj.

Nie udało nam się dotrzeć również do żadnej informacji o zgonach. Lokalne służby również tego nie potwierdzają.

Marc Gielissen i manipulacja

Zwróciliśmy uwagę Marc-owi Gielissenowi, że dopuścił się manipulacji, pisząc w tytule swojego filmu, że wspomniane wydarzenia w jego filmie, dotyczą rezultatów próbnych szczepień na koronawirusa w Gwinei. Autor usunął jednak nasze komentarze na facebooku. Plus jest taki, że poprawił tytuł filmu na YouTube:

Marc Gielissen
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=E20l-vTIVVc

Oczywiście nadal pisze bzdury. Najpierw zaznacza, że próby szczepień zaczynają się w Afryce, potem, że sprawa wydarzyła się w 2019 roku, a następnie bez podania żadnych dowodów pisze, że podobne próby szczepień będą przeprowadzane w Afryce w związku z koronawirusem.

Podsumowanie

Ponownie przestrzegamy, aby korzystać tylko i wyłącznie ze zweryfikowanych źródeł w sprawach dotyczących koronawirusa. Ludzie wyciągają stare nagrania, dorabiają własną historię i udostępniają je, bazując na strachu i niewiedzy innych. Zgłosiłem materiały Gielissen-a do AFP Fact Check i Africa Check. Mam nadzieję, że niebawem wspomniane organizacje oznaczą ten materiał jako fałszywy na facebooku.

Źródła

Journal De Conakry: https://www.journaldeconakry.com/dubreka-de-nombreux-eleves-sevanouissent-apres-une-vaccination/
Guinee News: http://www.guinee-news.net/coyah-dubreka-une-campagne-de-distribution-gratuite-de-deparasitants-seme-la-panique-generale/
Alerteur: https://www.alerteur.com/dubreka-et-coyah-ce-que-lon-sait-de-la-panique-liee-a-la-campagne-de-distribution-de-medicaments-antiparasitaires-aux-enfants/
Marc Giellisen – autor: https://www.facebook.com/author.marc.gielissen/posts/2508044812839063
Accent Guinee: http://accentguinee.com/sante-publique-une-campagne-de-distribution-de-deparasitant-aux-enfants-tourne-au-cauchemar/

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl