Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, Elisa Granato nie zmarła po podaniu testowej szczepionki na koronawirusa

Nie, Elisa Granato nie zmarła po podaniu testowej szczepionki na koronawirusa

Elisa Granato zmarła po podaniu testowej szczepionki na koronawirusa? Informacje tego typu pojawiły się na zagranicznych i polskich portalach internetowych. Miały one sugerować, że Elisa Granato, naukowczyni, jedna z dwóch pierwszych osób, które wzięły udział w testach klinicznych szczepionki przeciw koronawirusowi zmarła dwa dni po podaniu pierwszej dawki. Oto przykładowy artykuł i wpis z Facebooka na ten temat.

Salon24.pl

zmarła Elisa Granato
Źródło: https://www.salon24.pl/u/lulek/1040982,zmarla-pierwsza-ochotniczka-testujaca-brytyjska-szczepionke / Usunięte

Transkrypcja:

Zmarła Elisa Granato, wolontariuszka, która skorzystała w Oksfordzie z programu testowania pierwszej w Europie szczepionki przeciwko pandemii koronawirusa. Władze oznajmiły, że zmarła dwa dni po podaniu szczepionki i dodały, że wszczęto dochodzenie w sprawie przyczyny śmierci.

Przykładowy wpis z Facebooka:

zmarła Elisa Granato
Źródło: https://www.facebook.com/wojtek.amaro/posts/2677649045698181

Transkrypcja:

Elisa Granato, lat 32, pierwsza ochotniczka na próbną szczepionkę przeciwko corona virusowi, którą podano jej w czwartek. Dziś zmarła.

Ostatnio dementujemy sporo fake newsów, związanych ze szczepieniami i koronawirusem. Dlatego i tym razem postanowiliśmy sprawdzić doniesienia o rzekomej śmierci naukowczyni. Naszym zdaniem jest to:

Nie, Elisa Granato nie zmarła po podaniu testowej szczepionki na koronawirusa. Plotki o swojej śmierci zdementowała sama Granato, umieszczając film na prośbę BBC:

W materiale powyżej powiedziała, że żyje, że mija 3 dzień od jej szczepienia, ma się dobrze i wypiła właśnie filiżankę herbaty. Ucięła tym samym spekulacje dotyczące jej śmierci. Plotki zdementował również rzecznik brytyjskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej:

Wiadomości krążące w mediach społecznościowych, że zmarła pierwsza ochotniczka uczestnicząca w brytyjskich testach szczepionki przeciw koronawirusowi, są całkowicie nieprawdziwe

Podsumowanie

Pamiętajcie, że informacje o koronawirusie najlepiej sprawdzać w kilku wiarygodnych źródłach. Ten temat był, cały czas jest i będzie jeszcze przez jakiś czas kwestią bardzo wrażliwą, gdzie nietrudno o dezinformacje. Bądźcie ostrożni.

Źródła

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej w Wielkiej Brytanii: https://twitter.com/DHSCgovuk/status/1254406873928908802
Fergus Walsh, BBC: https://twitter.com/BBCFergusWalsh/status/1254440535709962245
IBT: https://www.ibtimes.sg/fact-check-uks-first-coronavirus-vaccine-human-trial-volunteer-elisa-granato-not-dead-43879

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl