Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Fall Cabal – Upadek Kabały Janet Ossebaard – Część 1. Wyjaśniamy

Fall Cabal – Upadek Kabały Janet Ossebaard – Część 1. Wyjaśniamy

Upadek Kabały, czyli Fall Cabal, to słynna seria materiałów, które zebrały w całość bardzo wiele manipulacji i fake newsów, oszukując tysiące ludzi. Jest to swego rodzaju Święty Graal, lub może Biblia teorii spiskowych.

Serię klipów Janet Ossebaard zdementował już w kwietniu holenderski aktywista Pepijn van Erp. Za jego zgodą i w wyrazie wielkiego szacunku dla ogromu jego pracy, publikujemy tłumaczenie pierwszego z serii artykułów, krok po kroku demaskujących Upadek Kabały. 


Holenderka Janet Ossebaard ostatnio osiągnęła spory sukces (mierzony w wyświetleniach) swoją 10-częściową serią filmów na Youtube, które propagują skrajnie prawicową teorię, zakładającą istnienie grupy QAnon. Seria nosi nazwę Fall Cabal – Upadek Kabały i z łatwością sami znajdziecie ją w Internecie.


Weryfikacje pozostałych części znajdziecie tutaj: Część 2, Część 3


Według Ossebaard zbliża się wielka zmiana, ale większość ludzi zdaje się nie mieć o tym pojęcia. Dlatego zamierza zdradzić nam ukrytą prawdę. Twierdzi, że ma dostęp do uprzywilejowanej wiedzy, ponieważ zna Wielki Plan, który rozwija się na naszych oczach.

Ossebaard zazwyczaj po prostu bombarduje widza bezpodstawnymi twierdzeniami, na które można oczywiście odpowiedzieć tzw. Brzytwą Hitchensa – “Co może być przyjęte bez dowodów, można odrzucić bez dowodów” – ale i tak postaram się merytorycznie obalić jej twierdzenia.

Pierwszy odcinek serii nosi tytuł: “Koniec Świata Jaki Znamy – Rzeczy, Które Sprawią, Że Zrobisz Hmmmm…”. W tekście tuż przed ekranem tytułowym Ossebaard uczula widza, by niczego nie przyjmował za pewnik, prosi o przeprowadzenie własnych badań i o podwójne sprawdzenie wszystkiego, co sama przedstawia. Tak też zrobiłem.

Poniżej znajduje się lista mniej lub bardziej rzeczowych stwierdzeń, które Ossebaard wysuwa w pierwszej części swojej serii wideo. Dla ułatwienia są one poprzedzone znacznikiem czasu. Inny Holender, Harry Hol, również dobrze zdemaskował tę część na swoim kanale na Youtube.

Obalamy twierdzenia Ossebaard z Fall Cabal – Upadek Kabały

 

02:23 Ossebaard twierdzi: Pożary nie spaliły drzew, lecz potrafiły przecinać domy.

Ossenbaard wskazuje na teorie spiskowe, które krążyły wokół wielkich pożarów w Kalifornii w 2018 roku. W rzeczywistości nie ma nic nadzwyczajnego w tym, co pokazuje tutaj Ossebaard. Portal Metabunk ma kilka dobrych wątków, w których te twierdzenia są obalone, jak ten, lub ten.

W skrócie: świeże drzewo nie pali się tak dobrze, jak wysuszone drewno kominkowe. W czasie szybko przemieszczających się pożarów, drzewa zwykle jedynie opalają się od zewnątrz, jednak wciąż mogą utrzymać się w pionie [przyp. Fakenews.pl].

02:32 Ossebaard twierdzi: Ogień spalił drzewa od wewnątrz na zewnątrz.

To może wydawać się dziwne, jednak dotyczy drzew spróchniałych lub częściowo zgniłych. Jeśli zewnętrzna strona drzewa jest wilgotna, to suche wnętrze może się spalić szybciej, zwłaszcza jeśli jest wypełnione suchymi liśćmi, co pomaga w uzyskaniu efektu komina.

Fall Cabal - Upadek Kabały
Źródło: https://www.pepijnvanerp.nl/wordpress/wp-content/uploads/2020/04/burning-hollow-tree.jpg

02:40 Ossebaard twierdzi: Ogień potrafił podnosić samochody, przechylać je i rozbijać.

Trudno powiedzieć, jakie wydarzenia mogły doprowadzić do tego, że samochody zostały przewrócone, jednak wiele osób na próżno próbowało uciec przed pożarami samochodami. Jest całkowicie możliwe, że w panice, która powstała, zdarzały się wypadki, w których samochody dachowały. Inną możliwością jest to, że samochód zostawał zrzucany na bok przez buldożer podczas sprzątania.

Tak, na zdjęciu autorki widać buldożer, który spycha samochody z jezdni, by utorować drogę ratownikom. Najprawdopodobniej samochody utknęły w korku, gdy ludzie ratowali się ucieczką i zostały zepchnięte z drogi, by umożliwić przejazd strażakom, lub ułatwić dostęp do zgliszcz. (przyp. Fakenews.pl)

02:45 Ossebaard pyta: “Jesteś pewien, że to są zwykłe pożary lasów?”

Ossebaard sugeruje, że jest inaczej i choć nie wspomina wyraźnie o tym, co się według niej dzieje, to najprawdopodobniej sugeruje, że pożary te zostały wywołane przez tzw. broń skierowanej energii, użytą z satelity.

02:55 Ossebaard twierdzi: Rtęć jest uważana za wysoce toksyczną, ale nie wtedy, gdy podajemy ją dzieciom w absurdalnych ilościach.

Rtęć jako metal jest toksyczna, ale nie jest składnikiem żadnej szczepionki. Składnik chemiczny Thiomersal, który zawiera atom rtęci, był używany w niektórych szczepionkach dla dzieci jako konserwant, ale tak już od dawna nie jest. Thiomersal różni się od rtęci jako metalu tak, jak zwykła sól od gazu chlorowego, chociaż sól przecież zawiera atom chloru. To podstawowa chemia.

03:07 Ossebaard twierdzi: Bez wątpienia słyszałeś o chemtrailach (tzw. Smugi Chemiczne, przyp. Fakenews.pl). Od dawna zaprzeczały temu nasze rządy, ale ostatnio przyznano się do ich używania i określono jako aerozole geoinżynieryjne.

To, co pokazuje w tym fragmencie Fall Cabal – Upadek Kabały Ossebaard, to zwykłe smugi kondensacyjne. Geoinżynieria jest sugerowanym, ale bardzo kontrowersyjnym rozwiązaniem problemu zmian klimatycznych. Teoretycznie można by to zrobić poprzez rozpylanie związków siarki w górnej części atmosfery. Do takiego projektu należałoby stworzyć specjalny samolot, gdyż istniejące konstrukcje nie byłyby w stanie osiągnąć odpowiedniej wysokości. Żaden rząd nigdy nie przyznał, by zwykłe smugi kondensacyjne, które można często obserwować na naszym niebie, miały cokolwiek wspólnego z eksperymentami geoinżynieryjnymi.

03:24 Ossebaard twierdzi: Jesteśmy spryskiwani metalami ciężkimi.

To po prostu kłamstwo. Smugi kondensacyjne składają się z wody. Pomysł, że zawierają one substancje chemiczne, takie jak aluminium, bar, kadm i tytan (przy okazji; tylko dwa ostatnie uważane są za metale ciężkie), jest fantazją wyznawców chemtrailu i został potwierdzony tylko przez błędne badania Marvina Herndona, którego wiele artykułów zostało wycofanych.

03:27 Ossebaard twierdzi: Metale te odkładają się w naszych mózgach, udowodniono, że są przyczyną chorób Alzheimera i Parkinsona.

Nieprawda. Chociaż tzw. metale rodzime mogą odgrywać rolę w rozwoju lub postępie choroby Alzheimera, nie ma przekonujących dowodów, że na przykład aluminium działa podobnie.

W przypadku choroby Parkinsona istnieją przesłanki, że niektóre metale mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, ale tych metali (mangan i ołów) nie ma na liście Ossebaard.

03:39 Ossebaard twierdzi: W Holandii, jeśli wyraźnie nie zrezygnujemy z bycia dawcą, “nasze organy będą własnością państwa, jak tylko zostaniemy uznani za zmarłych”.

Nieprawda. Nawet jeśli nie wyraziłeś jasno swojej woli dotyczącej dawstwa organów, twoi krewni mają ostatnie słowo w tej sprawie. W prawie nie wspomina się o ciałach, lub ich częściach, mających być własnością państwa, to absurdalny pomysł.

Stan w Polsce: krajowy stan prawny jest nieco bliższy opinii Ossebaard. Narządy można pobrać od osoby zmarłej, jeśli nie wyraziła sprzeciwu w formie pisemnej, rejestrując się w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów, lub ustnie w obecności dwóch świadków. Lekarze zawsze mają obowiązek poinformować rodzinę o zamiarze pobrania narządów i upewnić się, czy zmarły nie wyraził za życia sprzeciwu ustnie. Więcej informacji znajdziecie tutaj.(przyp. Fakenews.pl)

03:48 Ossebaard twierdzi: Ostatni raz zostało to tak zorganizowane podczas okupacji hitlerowskiej.

Nie podano źródła, ale jest bardzo mało prawdopodobne, że tak było, ponieważ w tym okresie (1940-1945) (okres II Wojny Światowej w Holandii, przyp. Fakenews.pl) przeszczepianie narządów było w fazie eksperymentalnej. Jeszcze wiele lat miało minąć, nim lekarze zajęli się problemem odrzucenia przeszczepu. Ustanowienie systemu przeszczepiania narządów w okresie nazistowskim nie miałoby sensu.

Twierdzenie to najprawdopodobniej sugeruje, że przeszczepianie narządów jest czymś złym i może być porównywane do innych działań nazistów, takich jak ich eksperymenty medyczne w obozach koncentracyjnych.03:57 Ossebaard twierdzi: Obecny papież jako pierwszy stwierdził, że piekło nie istnieje, ale diabeł tak.

Historia papieża, który miał zaprzeczyć istnieniu piekła, w 2018 roku stała się bardzo popularna. Opiera się ona na uwagach Eugenio Scalfari, 93-letniego byłego redaktora La Repubblica i przyjaciela Franciszka. Eugenio Scalfari jest znany z tego, że zmyślał sensacyjne historie o swoich rozmowach z papieżem. Watykan wydał oświadczenie, że żaden z przypisywanych Franciszkowi cytatów nie może być uznany za rzetelny.

04:06 Ossebaard twierdzi: Sala widowni w Watykanie jest pełna odniesień do reptillian.

Jakby Ossebaard nigdy nie słyszała o pareidolii…. Dla przytoczenia zamierzonej symboliki rzeźby odwołuję się do tego artykułu, nie ma tam wzmianki o reptillianach, a Ossebaard po prostu błędnie odczytuje intencje artysty.

04:20 Ossebaard twierdzi: Teleskop Watykanu nazywa się Lucyfer

To fałsz. Wielki Teleskop Lornetkowy, będący częścią Międzynarodowego Obserwatorium Mount Graham, posiada element, który dawniej nosił nazwę LUCIFER, ale nazwa ta została zmieniona na LUCI. Watykańskie Obserwatorium współpracuje też z innym teleskopem na tej samej górze (Watykański Teleskop Zaawansowanej Technologii).

04:25 Ossebaard twierdzi: Papieże pokazują znak diabła.

Nie. Zdjęcie Papieża Franciszka wykonującego taki znak zostało zrobione podczas wizyty na Filipinach, gdzie ten gest oznacza “kocham cię” (prawdopodobnie symbol został przejęty z amerykańskiego języka migowego).

Zdjęcie Benedykta XVI okazuje się być przerobione. Na oryginalnym zdjęciu nie robi tego gestu.

Fall Cabal - Upadek Kabały | Benedykt XVI
Źródło: https://stock.adobe.com/de/148254740

04:39 Ossebaard stwierdza: w zamachach na World Trade Center dwa samoloty zdołały przebić się przez stal.

Nie ma tu wyraźnego zarzutu, lecz tylko sugestia, że byłoby to niemożliwe. Pomysł, że samoloty nie mogły uszkodzić Bliźniaczych Wież, tak jak wszyscy widzieliśmy, zwykle wskazuje na brak zrozumienia fizyki i na niedocenianie energii kinetycznej samolotów.

04:44 Ossebaard twierdzi: Trzeci samolot tajemniczo zniknął w budynku, a czwarty zapadł się pod ziemię, nie pozostawiając żadnych szczątków ani ciał.

Nie ma nic tajemniczego w wypadku AA77 w Pentagonie, który został dobrze zbadany (raport ASCE).

Dokładnie zbadano również miejsce katastrofy w Shanksville, gdzie spadł UA93, a większość części samolotu została odzyskana. Również szczątki wszystkich członków załogi i pasażerów zostały zidentyfikowane z DNA. Artykuł w Wikipedii dobrze opisuje tę sprawę.

04:52 Ossebaard twierdzi: Samoloty były pilotowane przez terrorystów, którzy odbyli tylko kilka lekcji latania i to na małych Cessnach.

To całkowicie fałszywe. Niektórzy z nich mieli całkiem niezłe przeszkolenie i ćwiczyli na zaawansowanych symulatorach lotu. Wszystko to zostało dobrze opisane w sprawozdaniu Komisji 9/11.

05:11 Ossebaard twierdzi: Te same ofiary mogą przeżyć do trzech różnych ataków.

Tu pokazuje Masona Wellsa. Wells został ciężko ranny podczas ataku terrorystycznego na lotnisku w Brukseli w 2016 roku. Był również świadkiem ataku na Maratonie Bostońskim w 2013 roku, a podczas ataków w Paryżu po prostu był we Francji. Moim zdaniem zdecydowanie przesadzonym jest mówienie, że przeżył trzy ataki terrorystyczne.

Historia Australijki, przytoczona dalej jest jeszcze mniej imponująca. Być może osoby te postrzegają siebie jako ofiary trzech oddzielnych ataków, ale poważny badacz z pewnością by zwrócił uwagę, że sama obecność w pobliżu takich ataków nie czyni ze świadków ofiar.

5:25 Ossebaard twierdzi: Rome Shubert otrzymał postrzał w głowę, ale wystarczył mu bandaż.

“Pocisk czysto przeszedł przez tył głowy ucznia drugiej klasy liceum w Santa Fe” według CNN. Czasami się zdarza, że pocisk trafia tylko w tkankę miękką i nie narusza żadnych struktur witalnych.

5:33  Ossebaard twierdzi: Jedną z ofiar jest szmaciana lalka.

Bez żadnych dowodów zakłada, że ofiara zamachu terrorystycznego w Barcelonie w 2017 roku jest szmacianą lalką. Poważnie? Chore twierdzenie, w tym zamachu zginęło 16 osób.

5:44 Ossebaard stwierdza: Kilka filmów animowanych zawiera ukryte (seksualne) grafiki.

Niektóre z nich mogą być po prostu pareidolią, inne mogą być celowymi żartami animatorów. Można znaleźć wiele stron internetowych, które zbierają takie niegrzeczne, ukryte sekrety.

Swastyka na sierści psa w 101 Dalmatyńczyków jest jednak oszustwem, po prostu nie ma jej w tej scenie.

Fall Cabal - Upadek Kabały | 101 Dalmatyńczyków
Źródło: https://www.pepijnvanerp.nl/wordpress/wp-content/uploads/2020/04/101dalmatians-swastika-hoax.jpg

6:00 Ossebaard twierdzi: W pełni rozwinięte płody mogą być legalnie poddawane aborcji w wielu amerykańskich stanach.

Musimy tylko zgadnąć na jakich informacjach Ossebaard opiera to stwierdzenie. Możliwe, że myli płody rozwinięte, z tymi mającymi szansę na przeżycie poza ciałem matki. Są faktycznie stany, które dopuszczają aborcję do 24 tygodni, a także przykłady dzieci, które urodziły się nieco wcześniej (po 22 tygodniach) i jednak przeżyły.

6:08 Ossebaard twierdzi: Zwolennicy aborcji w zaawansowanej ciąży twierdzą, że nienarodzone dzieci nie mogą czuć bólu.

Nie mam pojęcia, których zwolenników Ossebaard ma na myśli. Nie znam żadnego. W najlepszym wypadku Ossebaard znowu się gubi i myli zaawansowaną ciążę z rozwiniętym płodem.

6:22 Ossebaard pyta: “Czy aborcja w pełni rozwiniętego dziecka to nie to samo co morderstwo?”

Ale w którym stanie dzieciobójstwo jest legalne? Ossebaard wymyśla coś, co pozwoli uwiarygodnić jej stanowisko w tej sprawie. Jest całkiem prawdopodobne, że Ossebaard podchwyciła ten temat od Donalda Trumpa, gdy wygłaszał niedorzeczne uwagi na temat aborcji; sugerował, że niektóre aborcje są wykonywane po urodzeniu dziecka (co byłoby dzieciobójstwem).

6:38 Ossebaard twierdzi: Karawana migrantów przebyła 2000 mil w zaledwie półtora miesiąca.

Ossebaard jest nieco nieprecyzyjna, nie wiadomo, o której karawanie mówi (w ostatnich latach było ich kilka), ale jako, że wspomina o prawyborach, to musi chodzić o te, które odbędą się w październiku 2018 roku. Posługuje się jednak zdjęciami marszu imigrantów z 2017 roku, który miał zupełnie inny kontekst i nie był związany z granicą Stanów Zjednoczonych.

Ossebaard najwyraźniej uważa, że ci migranci przeszli całą drogę pieszo, ale nie znalazłem nikogo innego, kto by potwierdził, że tak faktycznie było. Pozostaje więc pytanie, co dokładnie sprawia, że Ossebaard w tym momencie robi znaczące “hmmm…”.

Fall Cabal - Upadek Kabały | Marsz imigrantów

7:12 Ossebaard twierdzi: Hollywoodzkie gwiazdy promują kremy do twarzy, które zawierają napletki małych chłopców.

W rzeczywistości krem zawiera naskórkowe (epidermalne) czynniki wzrostu, pochodzące ze sklonowanych komórek macierzystych, pobranych z odpadów napletków niemowląt w Korei.

Gwiazdy robią różne dziwne rzeczy, ale potrzeba trochę fantazji, aby zasugerować, że te niedługo zaczną pić dziecięcą krew. (To zresztą dokładnie czyni Ossebaard w kolejnych odcinkach, gdy mówi o satanistach.)

7:38 Ossebaard twierdzi: Choroby takie jak AIDS, Zika, SARS i Ebola są opatentowane, a więc wytwarzane przez człowieka.

Bardzo mylące. Niektóre z patentów dotyczą różnych genetycznych wariantów białek wirusów, które mogą być użyte do opracowania szczepionki, inne opisują samego wirusa, a są opatentowane przez organizacje rządowe (jak CDC), aby upewnić się, że takie informacje pozostaną publicznie dostępne. Sprawdźcie ten [https://fullfact.org/health/us-patents-on-viruses/] artykuł na stronie Fullfact.org aby uzyskać więcej informacji.

O takich manipulacjach pisaliśmy już na Fakenews.pl: https://fakenews.pl/zdrowie/obalamy-mit-patentow-us2006257852-i-ep3172319b1/ (przyp. Fakenews.pl)

8:00 Ossebaard twierdzi: Oprogramowanie szpiegujące w urządzeniach elektronicznych działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, nawet gdy urządzenie jest wyłączone.

Oczywiście nie jest to możliwe, chyba że urządzenie jest w stanie czuwania i nie jest całkowicie wyłączone. Na potwierdzenie teorii, że każda rozmowa jest nagrywana, Ossebaard nie dostarcza żadnych dowodów.

8:24 Ossebaard stwierdza: Teraz, gdy Bayer kupił Monsanto, nasze zaopatrzenie w żywność jest w dużej mierze kontrolowane przez producentów rakotwórczej trucizny.

Jedynym produktem wymienionym tu jako toksyczny jest RoundUp (Glifosat, przyp. Fakenews.pl). Chociaż substancja ta spotyka się z masową krytyką i istnieją obawy co do jej bezpieczeństwa, nie ma wyraźnych dowodów, że stanowi zagrożenie dla ludzi, jeśli jest stosowana właściwie. Pełne potępienie przemysłu farmaceutycznego w tym kontekście jest niedorzeczne. To nie produkt jest tu skandaliczny, lecz chciwość sprzedawców. Poza tym, gdyby te produkty były naprawdę trujące, nikt nie chciałby ich kupić (lub umarłby bardzo szybko po zakupie, jeśli twierdzenie Ossebaard jest prawdziwe).

8:47  Ossebaard twierdzi: Koncern Monsanto rozpoczął produkcję Czynnika Pomarańczowego.

Agent Orange (Czynnik Pomarańczowy, przyp. Fakenews.pl) został opracowany przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię, która po raz pierwszy użyła tego związku do celów wojskowych w czasie kryzysu malajskiego. W czasie wojny w Wietnamie rząd Stanów Zjednoczonych kupował czynnik od kilkunastu firm. Monsanto był drugim największym producentem po Dow Chemical.

9:20 Ossebaard twierdzi: Hillary Clinton usunęła 33 tysiące e-maili z prywatnego serwera, którego używała jako sekretarz stanu. Ponadto zniszczyła dowody przechowywane na urządzeniach elektronicznych.

FBI przeprowadziło duże dochodzenie w sprawie tego prywatnego serwera. Nie znaleźli jednak wystarczających dowodów do wniesienia oskarżenia. Twierdzenie, że rozbiła swoje telefony młotkiem obalił już portal Snopes.

Pożar, który wybuchł, był właściwie tylko małym incydentem w budynku używanym przez Secret Service. Stało się to w 2018 roku, więc długo po tym, jak FBI postanowiło nie wnosić oskarżenia.

9:55 Ossebaard twierdzi: Prezydent Obama otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2009 r., gdy sprawował urząd zaledwie przez dziewięć miesięcy.

To jest fakt. Komitet Noblowski nagrodził Obamę za “nadzwyczajne wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy międzyludzkiej”, powołując się na propagowanie przez Obamę nierozprzestrzeniania broni jądrowej i “nowego klimatu” w stosunkach międzynarodowych. Była to wówczas decyzja kontrowersyjna i nie jest jasne, co Ossebaard próbuje tu sugerować.

10:30 Ossebaard twierdzi: Te sprawy mają tę samą cechę wspólną- zostały całkowicie zignorowane przez media głównego nurtu.

To śmieszne stwierdzenie, gdy pomyślimy o kontrowersjach związanych z pocztą elektroniczną Hilary Clinton, efektach Czynnika Pomarańczowego, czy ustawie o dawstwie narządów w Holandii, która były wówczas bardzo mocno dyskutowane. Ossebaard również cały czas pokazuje przecież zdjęcia z gazet i kanałów telewizyjnych, aby zilustrować to, o czym mówi.

12:35 Ossebaard twierdzi: Seth Rich przekazał informacje WikiLeaks.

Teoria, że Rich przesłał e-maile do WikiLeaks, została obalona w oficjalnym śledztwie dotyczącym jego morderstwa. Jest również jasne, że maile te zostały uzyskane przez rosyjskie grupy wywiadowcze w drodze hakowania. Można sprawdzić to na Politifacts.

Podsumowanie

W pierwszym odcinku serii, Ossebaard formułuje wiele oskarżeń, nie podając swoich źródeł ani nie udowadniając, że przeprowadziła nawet najbardziej podstawowe badania stanu faktycznego. Nie udziela żadnego wyjaśnienia, sugeruje tylko, że tzw. oficjalna wersja nie może być prawdziwa i że media głównego nurtu okłamują opinię publiczną i dlatego nie można im ufać.

Wiele z tych twierdzeń można obalić bez większego wysiłku. Ossebaard powtarza tylko rzeczy, które znalazła na stronach internetowych poświęconych teoriom spiskowym. Nie przedstawia żadnych wyjaśnień, lecz próbuje wzbudzić w widzach wątpliwości.

Podziękowania dla Petera Zegersa, który przedstawił użyteczne sugestie i przeczytał moją wersję roboczą.


Fall Cabal – Upadek Kabały jest materiałem wyjątkowo nierzetelnym. Niestety, zdobywa ogromną popularność i miliony ludzi przekazują go dalej. Pierwsza część, przetłumaczona na język polski, w nieco ponad miesiąc przekroczyła 740 tysięcy wyświetleń. Pepijn van Erp wykonał kawał świetnej roboty przy demaskowaniu tego materiału. Postaramy się jak najszybciej dostarczyć Wam wszystkie części jego analizy, w nadziei, iż spowolni to rozpowszechnianie tego rozbudowanego fake newsa w Polsce.

Źródło: Pepijn van Erp https://www.pepijnvanerp.nl/2020/04/debunking-fall-cabal-by-janet-ossebaard-part-1/

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl