Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Obalamy mit patentów US2006257852 i EP3172319B1

Obalamy mit patentów US2006257852 i EP3172319B1

 

Teza:
Patenty US2006257852 i EP3172319B1 dotyczą szczepionek przeciw COVID-19, przyznano je już dawno, co jest dowodem na tzw. “plandemię”

Korekta: za autorem materiału powtórzyliśmy kod US2006257852 jako numer patentu. W rzeczywistości jest to numer aplikacji patentu, a sam patent nosi pełne oznaczenie US20060257852A1. Pomyłka nie wprowadza dalszych błędów merytorycznych. Tekst pozostawiamy bez zmian, by jak najwięcej osób mogło do niego dotrzeć, wyszukując numer podany przez autora. Bezpośredni link do patentu znajdziecie tutaj.

6 maja 2020 na kanale Youtube “Prawda Istnieje“, opublikowano film pod tytułem “Ekspercki ruch oporu powstaje na naszych oczach! Polskie napisy!”. Kopia poniżej:

Narratorem jest dr. Rashid Buttar, propagator kontrowersyjnych zabiegów medycznych oraz teorii spiskowych, który sugeruje, że istnieje szczepionka na SARS-CoV-2 oraz dwa patenty, które bezpośrednio dotyczą tego wirusa. To nieprawda, poniżej po kolei obalamy zarzuty dr. Buttar’a.

Zarzut 1: Istnieje patent na szczepionkę na SARS-CoV-2. Numer patentu to US2006257852.

Nie, patent US2006257852 nie jest ani gotową szczepionką, ani nie dotyczy wirusa, z którym obecnie się zmagamy. Ten patent dotyczy wirusa SARS-CoV-1, czyli wirusa z 2003 roku. Oba wirusy należą do tej samej rodziny tzw. koronawirusów, jednak zasadniczo się różnią. Jedynie SARS-CoV-2 powoduje chorobę COVID-19. Wirus z 2003 wywołuje chorobę SARS. Między wirusami istnieje 86% podobieństwo, jednak wirus SARS-CoV-2 jest zdecydowanie bardziej niebezpieczny. Cytując The Lancet:

Clear differences are emerging, such as in transmissibility and severity pyramids; COVID-19 has a higher transmissibility than SARS, and many more patients with COVID-19 rather than SARS have mild symptoms that contribute to spread because these patients are often missed and not isolated.

Tłumaczenie:

Są widoczne wyraźne różnice, takie jak zaraźliwość i stosunek zgonów do zakażeń; COVID-19 jest bardziej zaraźliwy od SARS i zdecydowanie więcej pacjentów z COVID-19 niż SARS ma lekkie objawy choroby, co przyczynia się do rozsiewania wirusa, gdyż tacy pacjenci są często niediagnozowani i nieizolowani.

Z dokładnymi różnicami możecie zapoznać się tutaj: https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(20)30129-8/fulltext

Patent ten nie dotyczy również gotowej szczepionki, lecz białek powierzchniowych i kwasów nukleinowych, wyizolowanych z wirusa SARS, które mogą być wykorzystane do produkcji testów i potencjalnie szczepionek. Nie zostało jednak potwierdzone, że białka te mogą w jakikolwiek sposób pomóc w stworzeniu szczepionki na nowego wirusa SARS-CoV-2. Dopiero 1 kwietnia 2020 naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine opublikowali obiecujące badania nad pierwszą na świecie szczepionką na SARS-CoV-2, która okazała się skuteczna na myszach.

Pełny opis badania znajdziecie tutaj: https://www.thelancet.com/pdfs/journals/ebiom/PIIS2352-3964(20)30118-3.pdf

Zarzut 2: Jest jeszcze jeden “patent na koronawirusa”, EP3172319B1, który przyznano w listopadzie 2019 roku, tuż przed epidemią.

Nie, patent EP3172319B1 nie dotyczy wirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19. Dotyczy IBV, czyli wirusa zakaźnego zapalenia oskrzeli kur, który dotyczy tylko drobiu hodowlanego. IBV rzeczywiście należy do rodziny koronawirusów, jednak nie ma nic wspólnego z wirusem SARS-CoV-2, a chorują na niego jedynie ptaki. Instytut Pirbright, który złożył patent, do tego roku zajmował się wyłącznie chorobami zwierząt. Po wybuchu epidemii COVID-19 zaangażował się w walkę z nowym wirusem.

Patent przyznano w listopadzie, jednak wniosek patentowy został złożony już w 2014 roku w Wielkiej Brytanii. Europejskie procedury patentowe zajmują od 3 do 5 lat, do czego należy doliczyć co najmniej rok na procedury w krajowym urzędzie patentowym. Nie dziwi zatem, iż patent został oficjalnie przyznany po ponad 5 latach.

Informacje o czasie procedowania wniosków dostępne są na stronie Europejskiego Urzędu Patentowego: https://www.epo.org/service-support/faq/own-file.html#faq-274

Tutaj znajdziecie wszystkie szczegóły dotyczące patentu: https://patentimages.storage.googleapis.com/1d/4e/4a/ac8914e765d645/EP3172319B1.pdf

Zarzut 3: Po wpisaniu w wyszukiwarkę, wyskakuje Pirbright Institute- Bill & Melinda Gates Foundation.

Patent US2006257852 i EP3172319B1, Bill Gates
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=E6V2wBG9noA

Owszem, jednak warto wejść w ten link. Instytut nie jest formalnie powiązany z Fundacją. Od 2013 roku Fundacja udzieliła Instytutowi 10 grantów. Wszystkie granty zostały jednak przyznane na badania nad chorobami zwierząt i żaden z nich nie dotyczy jakiegokolwiek koronawirusa.

Tutaj możecie zapoznać się ze wszystkimi wzmiankami o Instytucie w Fundacji Billa i Melindy Gatesów: https://www.gatesfoundation.org/search#q/k=pirbright

Zarzut 4: To bardzo słaby wirus, nie ma sensu szukać szczepionki.

W tym fragmencie wypowiada się “anonimowy doktor”. Poziom jego wiedzy dobitnie udowadnia, że nie może być prawdziwym lekarzem. Twierdzi m.in., że:

1) “Wirus ginie w 18 stopniach”

To nieprawda, badania wskazują, że wirus “ginie” dopiero w 56 stopniach, a z dużą skutecznością w 92. Jeśli uznamy, że stopnie zostały podane w fahrenheitach, to również nie jest prawda- SARS-CoV-2 nie przeszkadzają niskie temperatury, a laboratoria wręcz przechowują go zamrożonego.

– Badania dotyczące wysokich temperatur: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.04.11.036855v1.full.pdf oraz https://nation.com.pk/15-Apr-2020/experiment-shows-covid-19-can-survive-long-exposure-to-high-temperatures

– Tutaj poczytacie o wirusie w niskich temperaturach: https://zdrowie.dziennik.pl/grypa/artykuly/569925,przeziebienie-grypa-wirusy-w-niskiej-temperaturze-nie-gina.html

2) “Picie gorącej wody może zabić wirusa”

Owszem, jeśli ma powyżej 56 stopni i zadziała tylko na wirusa w górnej części układu pokarmowego, podczas bezpośredniego kontaktu.

3) “Witamina C zabija wirusa”

Nie ma na to dowodów, prowadzone są badania. W świetle aktualnej wiedzy witamina C może przyspieszać rekonwalescencję i ustępowanie objawów chorób układu oddechowego, może być zatem pomocna w walce z objawami COVID-19, jednak z pewnością nie jest lekiem.

– Tu znajdziecie kompleksowy opis działania witaminy C w kontekście COVID-19: https://www.insider.com/what-you-need-to-know-about-vitamin-c-and-coronavirus-2020-4

Ten temat był również weryfikowany przez niezależne agencje sprawdzające fakty:

Demagog: https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/nie-terapia-witamina-c-nie-jest-metoda-na-powstrzymanie-koronawirusa/

AFP Sprawdzam: https://sprawdzam.afp.com/nie-witamina-c-nie-ochroni-cie-przed-koronawirusem

4) “Przebywanie na słońcu zabija wirusa”

Jeśli nagrzejemy się do co najmniej 56 stopni, to owszem. Nie zalecamy próbować.

5) “Detergenty do prania zabijają wirusa”

Owszem, detergenty “dezaktywują” wirusa niszcząc jego powłokę, jednak ubrania należy prać w 60 stopniach, by zwiększyć ich skuteczność.

6) “Kwas żołądkowy zabija wirusa”

Nikt nie przeprowadził takich badań. Nie ma to jednak żadnego znaczenia, gdyż droga zakażenia wirusem wiedzie przede wszystkim przez drogi oddechowe.

– Więcej o wirusie i kwasie żołądkowym przeczytacie tutaj: https://www.bbc.com/future/article/20200319-covid-19-will-drinking-water-keep-you-safe-from-coronavirus

7) “Wirus żyje na dłoniach od 5 do 10 minut”

Nikt nie przeprowadził takich badań, gdyż byłyby nieetyczne i ryzykowne. Można jednak przypuszczać, że wirus na dłoniach utrzymuje się znacznie dłużej, gdyż zależy to od wilgotności i temperatury, a na dłoniach oba te czynniki sprzyjają rozwojowi wirusów.

– Szacunkowe czasy utrzymywania się wirusa na różnych materiałach znajdziecie tutaj: : https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/study-suggests-new-coronavirus-may-remain-surfaces-days

8) “Wirus nawet nie powoduje kichania”

To prawda. Zastanawia zatem, dlaczego wcześniej autor powoływał się na patent dotyczący IBV, którego głównym objawem jest właśnie kichanie.

9) “Współczynnik przeżywalności wśród zdrowych ludzi jest świetny”

Ciężko odnieść się w tym kontekście do określenia “świetny”, zwłaszcza iż na tym etapie rozwoju epidemii dane są bardzo niepełne i często niewiarygodne. Jeśli jednak porównamy szacunkową śmiertelność w przypadku tak często stawianej jako przykład zwykłej grypy i COVID-19 w grupie wiekowej 18-49, to okaże się, że COVID-19 charakteryzuje się niemal 3 razy większą śmiertelnością.

– Badanie, które to potwierdza możecie przejrzeć tutaj: https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(20)30257-7/fulltext

Podsumowanie

Ten film to fake news od początku do końca. Żaden z przykładów, na które powołuje się autor, nie dotyczy koronawirusa, z którym aktualnie się zmagamy. To jedynie zlepek teorii osoby, która nie wie, że tak samo, jak istnieją różne rasy psów, tak mamy różne rodzaje koronawirusów. Zalecamy ostrożność przy słuchaniu Rashida Buttara, który tytułuje się lekarzem i nie ma tak podstawowej wiedzy.

Źródła

The Lancet: https://www.thelancet.com/journals/laninf/article/PIIS1473-3099(20)30257-7/fulltext
NIH: https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/study-suggests-new-coronavirus-may-remain-surfaces-days
BBC: https://www.bbc.com/future/article/20200319-covid-19-will-drinking-water-keep-you-safe-from-coronavirus
AFP: https://sprawdzam.afp.com/nie-witamina-c-nie-ochroni-cie-przed-koronawirusem
Demagog: https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/nie-terapia-witamina-c-nie-jest-metoda-na-powstrzymanie-koronawirusa/
Dziennik.pl: https://zdrowie.dziennik.pl/grypa/artykuly/569925,przeziebienie-grypa-wirusy-w-niskiej-temperaturze-nie-gina.html
The Insider: https://www.insider.com/what-you-need-to-know-about-vitamin-c-and-coronavirus-2020-4
Biorxiv: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2020.04.11.036855v1.full.pdf

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl