Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Stary fake news o dzieciach z Hampstead wykorzystany do wyłudzania pieniędzy

Stary fake news o dzieciach z Hampstead wykorzystany do wyłudzania pieniędzy

Teza:
Dzieci w Hampstead były wykorzystywane przez członków satanistyczno-pedofilskiej sekty, a adopcja zagraniczna to zagrożenie dla setek czy tysięcy polskich dzieci.

Nasza ocena:

27 kwietnia na kanale Youtube Fundacji im. Dobrego Pasterza pojawił się film, będący swego rodzaju materiałem promocyjnym Fundacji.

Ten wielokrotnie przerabiany paradokument krąży w internecie od kilku lat. W zeszłym roku pisał o nim portal Demagog.org.pl, z artykułem możecie zapoznać się TUTAJ.

Co jest nie tak z materiałem Fundacji z 27.04?

Opiera się na fałszywej informacji, udowodnionej przez liczne źródła (linki do źródeł znajdziecie poniżej), tzw. Sprawie Dzieci z Hampstead. Matka wraz z partnerem siłą zmusiła swoje dzieci do składania fałszywych zeznań przeciwko ich ojcu, prawdopodobnie by ograniczyć jego prawa rodzicielskie. Historie dzieci, pełne brutalnych szczegółów pedofilskich orgii satanistów, rozpętały medialną burzę, która w konsekwencji doprowadziła do śledztwa i procesu.

Podczas śledztwa dzieci przyznały się do kłamstwa. W 2015 roku sąd oczyścił ojca ze wszystkich zarzutów, a matka zbiegła przed wyrokiem sądu, prawdopodobnie za granicę.

Co wyraźnie podkreślono w wyroku sądu, dzieci przemocą fizyczną i psychiczną zostały zmuszone do oszustwa.

Cytując wyrok:

Dzieci z Hampstead - Wyrok
Źródło: https://www.judiciary.uk/wp-content/uploads/2015/03/gareeva-dearman-2015.pdf

“(…) Tortury to mocne słowo, ale to najlepsze określenie dla tego, co zrobił dzieciom Pan Chrisite we współpracy z Panną Draper.”

Ponadto, jak stwierdziła sędzia Justice Pauffley, uzasadniając wyrok:

Dzieci z Hampstead - Wyrok
Źródło: https://www.judiciary.uk/wp-content/uploads/2015/03/gareeva-dearman-2015.pdf

“Jestem całkowicie pewna, że wszystko co Panna Draper, jej partner Abraham Chrisite i dzieci mówili na ten temat, zostało zmyślone. Zarzuty są bezpodstawne. Ci, którzy przyczyniali się do ich utrwalania są źli i/lub głupi

Nie ulega wątpliwości, że w tym materiale do promowania wizerunku Fundacji i zbierania datków, wykorzystano kłamstwa wymuszone torturami na dzieciach z Hampstead. Używanie ich do promowania inicjatywy teoretycznie pro dziecięcej jest wyjątkowo cyniczną manipulacją.

Z pełnym wyrokiem sądu możecie zapoznać się tutaj: https://www.judiciary.uk/wp-content/uploads/2015/03/gareeva-dearman-2015.pdf

Tu znajdziecie szczegółowe odpowiedzi na wszelkie pytania, dotyczące sprawy dzieci z Hampstead: https://hoaxteadresearch.wordpress.com/hampstead-hoax-faq/

Opis sprawy na Rational Wiki: https://rationalwiki.org/wiki/Ella_Draper

Zestawienie pierwszej części filmu z jego tezą jest manipulacją. W opisie filmu Fundacja, której główną działalnością jest nawoływanie do wstrzymania adopcji zagranicznych, zachęca do przekazywania sobie datków. Prezentację materiału autor uzasadnia przekonaniem, iż każde polskie dziecko adoptowane przez parę zagraniczną może doświadczyć tego, co rzekomo miało przydarzyć się dzieciom z Hampstead.

O ile teoretycznie możliwe jest, że dowolne dziecko na świecie może doświadczyć przemocy ze strony tajnej, satanistyczno-pedofilskiej sekty (zakładając, że taka istnieje), szansa na to jest bliska zeru. Zwłaszcza w przypadku polskich dzieci adoptowanych za granicę, których w 2018 roku było jedynie 28. Ten argument ma grać na ludzkich emocjach, wywoływać współczucie i zachęcać do wpłat.

Od kilku lat Fundacja im. Dobrego Pasterza działa przeciwko adopcjom zagranicznym. Nie oceniamy zasadności takich działań, gdyż zgodnie z raportem NIK z 2018 roku stan krajowych instytucji i procedur adopcyjnych pozostawiał wiele do życzenia, wątpliwe zatem, by adopcje zagraniczne spełniały wszelkie standardy. Jednakże zgodnie z danymi GUS z 2019 roku, ilość adopcji zagranicznych drastycznie spadła, do poziomu najniższego w historii prowadzenia statystyk. Było to pokłosiem krytycznej analizy NIK i działań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ilość adopcji międzynarodowych spadła z 255 (w 2012 roku) do 28 (w roku 2018).

Tak kształtowała się ilość adopcji zagranicznych od 2012 roku:

Ilość adopcji zagranicznych od 2012 roku
Źródło: Opracowanie własne Departamentu Polityki Rodzinnej MRPiPS na podstawie danych statystycznych ze sprawozdań Ośrodków Adopcyjnych prowadzących przysposobienia międzynarodowe, https://www.gov.pl/attachment/98c75d34-68f8-4dc7-900c-931375fce96d

Fundacja na swojej zbiórce sugeruje, iż ofiarą  nadużyć mogą padać nawet setki czy tysiące dzieci, masowo odbieranych polskim rodzicom i adoptowanych przez zagraniczne rodziny.

Fundacja Dobrego Pasterza - Kłamstwa
Źródło: https://pomagam.pl/h8b837de

W świetle danych GUS jest to niemożliwe. Jeśli nawet problem by występował na skalę 28 osób, to Fundacja zręcznie manipuluje danymi, by go wyolbrzymić.

Pod znakiem zapytania staje zatem zasadność prowadzenia zbiórek na ten konkretny cel. Prezes Fundacji w materiale kanału ZdrojowaTV [20:15] przyznaje również, że sam nie wie, co jeszcze można by zrobić w sprawie adopcji zagranicznych, skoro ich ilość jest już tak mała.

Zbiórka jednak trwa i przekroczyła już 21 tys. złotych.

Fundacja Dobrego Pasterza - Zbiórka
Źródło: https://pomagam.pl/h8b837de

Fundacja promuje również film, na którym jej prezes kieruje prośbę o wpłaty dla siebie, nie dla Fundacji, które mają być rekompensatą za jego trud w walce z adopcją zagraniczną. Prezes sugeruje, że znaczący spadek ilości adopcji zagranicznych jest jego zasługą, nie wspomina o pracy NIK ani wysiłkach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Materiał można by potraktować jako ironiczny (takie wydają się z początku intencje autora), gdyby w opisie filmu nie znalazły się dane do przelewów, a pod nim komentarze osób, które już przesłały pieniądze. Takie materiały mocno podważają wiarygodność działań jedynie dla dobra dzieci.

Film, w którym prezes prosi o wpłaty znajdziecie tutaj: https://www.youtube.com/watch?time_continue=142&v=5f0bn19v090&feature=emb_logo

Z raportem NIK zapoznacie się tutaj: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/adopcja-po-polsku.html

Opis zmian, które już w 2017 roku planowało MRPiPS: https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1011104,mrpips-chce-ograniczyc-zagraniczne-adopcje.html

Do materiałów publikowanych przez Fundację należy podchodzić z dużą dozą sceptycyzmu, gdyż wielokrotnie rozpowszechniała wyjątkowo prymitywne fake newsy.

Jednym z przykładów może być film Fundacji z 20 kwietnia 2020 o amerykańskiej piosenkarce Katy Perry, która rzekomo miała przyznać się publicznie do jedzenia ludzkiego mięsa. To stary fake news, już w 2017 roku obalony przez portal Snopes. Inspirowana teledyskiem piosenkarki historia została całkowicie zmyślona, a autor filmu Fundacji bezkrytycznie uwierzył w wiadomość odgrzebaną przez portal Plejada.pl i powielił kłamstwo.

O tym fake newsie pisaliśmy już tutaj: https://fakenews.pl/rozrywka/katy-perry-jadla-ludzkie-mieso-to-stary-fake-news/

O niskiej jakości promowanych przez Fundację materiałów może świadczyć też chociażby film z 4 kwietnia 2020 o rzekomych wyznaniach aktora Mela Gibsona na temat kanibalistycznych praktyk gwiazd Hollywood. Ten fake news został w całości zmyślony w 2017 roku przez portal Your News Wire, który nigdy nie udowodnił prawdziwości swojego artykułu. Portal przemianowany na News Punch działa do dziś i jest typowym tworem clickbaitowym, który kłamstwami i kontrowersyjnymi tytułami zachęca ludzi do odwiedzania swojej strony.

Fundacja zdaje się postępować podobnie do News Punch – powiela kontrowersyjne fake newsy, by zaszokować odbiorców i zachęcić ich do wspierania swojej działalności. Na kanale Youtube Fundacji można odnaleźć wiele tego typu materiałów.

– Film Fundacji o Melu Gibsonie: https://www.youtube.com/watch?v=sbT1fwPaWfY&t=

– Sylwetka portalu Your News Wire/News Punch: https://mediabiasfactcheck.com/your-news-wire/

Przed napisaniem tego artykułu skontaktowaliśmy się z Fundacją im. Dobrego Pasterza z prośbą o wyjaśnienie powodu używania fałszywych informacji w materiałach fundacji. Nie dostaliśmy jeszcze odpowiedzi. Jak taka się pojawi, to zaktualizujemy wpis.

Podsumowanie

Nie, dzieci w Hampstead nie zostały uwikłane w działalność ogromnej sekty satanistyczno-pedofilskiej. Najprawdopodobniej ta historia będzie jeszcze wielokrotnie wracać, by zagrać na ludzkich emocjach i zachęcić do wpłat na najróżniejsze cele. Zalecamy również wyjątkową ostrożność podczas zapoznawania się z materiałami Fundacji im. Dobrego Pasterza, gdyż jak wykazaliśmy powyżej, często są pełne manipulacji, nieścisłości i wykorzystują drastyczne fake newsy w celu zachęcania do wpłat.

Źródła:

Demagog.org: https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/nie-dzieci-z-domow-dziecka-nie-sa-sprzedawane-i-mordowane/
Judiciary.uk: https://www.judiciary.uk/wp-content/uploads/2015/03/gareeva-dearman-2015.pdf
Hoaxted Research: https://hoaxteadresearch.wordpress.com/hampstead-hoax-faq/
Rational Wiki: https://rationalwiki.org/wiki/Ella_Draper
Najwyższa Izba Kontroli: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/adopcja-po-polsku.html
Główny Urząd Statystyczny/ gov.pl: https://www.gov.pl/attachment/98c75d34-68f8-4dc7-900c-931375fce96d
Gazeta Prawna: https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1011104,mrpips-chce-ograniczyc-zagraniczne-adopcje.html
Snopes: https://www.snopes.com/fact-check/katy-perry-cannibalism/
Media Bias Fact Check: https://mediabiasfactcheck.com/your-news-wire/

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl