Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy Cristiano Ronaldo przekształci swoje hotele w szpitale?

Czy Cristiano Ronaldo przekształci swoje hotele w szpitale?

Czy Cristiano Ronaldo przekształci swoje hotele w szpitale? Sensacyjna wiadomość pojawiła się kilka dni temu na zagranicznym portalu i była wielokrotnie udostępniania przez użytkowników internetu. Kwestią czasu było jej pojawienie się Polsce. Informację podały min. Najwyższy Czas i FlashScore.pl:

Ronaldo - Szpitale
Źródło: https://www.facebook.com/FlashScorePL/photos/a.215464678500059/2947871101926056/?type=3&theater

Wielki piłkarz i wielki człowiek ?❤️
?? Cristiano Ronaldo przekształca sieć swoich ? hoteli w Portugalii w tymczasowe ? szpitale, by pomóc w walce z ?koronawirusem. Wszyscy potrzebujący będą mogli korzystać z nich bezpłatnie. Portugalczyk opłaci również pensje lekarzy i personelu.

Cristiano Ronaldo Szpitale
Źródło: https://www.facebook.com/nczas/posts/3513847108644149

Cristiano Ronaldo postanowił pomóc rodakom i przekształci swoje hotele w szpitale. Piłkarz zadeklarował także, że opłaci pensje lekarzy (..)

Ta informacja stała się bardzo popularna, więc postanowiliśmy ją sprawdzić. Naszym zdaniem jest to:

Nie, hotele Cristiano Ronaldo nie zostaną przekształcone w szpitale. Bardzo dokładnie tego fake newsa, opisał portal sprawadzający fakty Demagog.pl:

Zdementował ją sam portal Arena Desportiva na swoim profilu na Facebooku. W sprostowaniu możemy przeczytać, że redakcja została wprowadzona w błąd przez Paulę Carvalho, która jest prezesem stowarzyszenia non-profit Essência Humana!. Dziennikarze portalu podkreślali, że próbowali skontaktować się z osobami z otoczenia piłkarza, aby potwierdzić przekazane im informację, ale bezskutecznie. Redakcja, biorąc pod uwagę dotychczasową działalność charytatywną piłkarza, uznała jednak news za wiarygodny i zdecydowała się na publikację bez uzyskania potwierdzenia od nikogo z otoczenia Ronaldo. Fałszywa wiadomość została już usunięta z portalu Arena Desportiva. Warto zauważyć, że ta nieprawdziwa informacja została bezrefleksyjnie powielona przez duże hiszpańskie media, takie jak „Marca”. Nie dziwi więc, że na fake newsa nabrały się także polskie portale. W czasach, gdy w sieci krąży olbrzymia ilość dezinformacji wokół koronawirusa, należy stale pamiętać o weryfikacji sensacyjnych informacji w wiarygodnych i jak najbardziej pierwotnych źródłach.

Znany dziennikarz hiszpańskiego “Asa” Manu Sainz, również potwierdził, że to fake news:

To nieprawda, że Cristiano zamieni swoje hotele w Portugalii w szpitale. Fake news – brzmiał jego tweet.

Wtórował mu dziennikarz portugalskiej stacji, TVO, Filipe Caetano:

Kolejny fake news. To nie jest prawda. Ale dlaczego dziennikarze nie wykonują pracy tak, jak się tego uczyli uczyli (potwierdzać informacje, co wymaga pracy) i śledzą tylko to, co pojawia się w niezaufanych źródłach?

Warto zaznaczyć, że ani na oficjalnej stronie internetowej Cristiano Ronaldo, ani na stronie jego sieci hoteli nie było żadnych informacji na temat rzekomego przekształcenia ich w szpitale.

Cristiano Ronaldo (Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro) to portugalski piłkarz występujący na pozycji skrzydłowego lub napastnika we włoskim klubie Juventus oraz w reprezentacji Portugalii, której jest kapitanem. Według Forbesa, w 2016 i 2017, piłkarz był najlepiej zarabiającym i najpopularniejszym sportowcem świata.

Podsumowanie

Na koniec zacytujemy jeszcze raz Filipe Caetano, “dlaczego dziennikarze nie wykonują pracy tak, jak się tego uczyli (potwierdzać informacje, co wymaga pracy) i śledzą tylko to, co pojawia się w niezaufanych źródłach”.  Na to pytanie powinni sobie odpowiedzieć Ci, o których mowa.

Źródła

Demagog.pl, Twitter

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl