Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

“Przebierańcy z Katowic” okradają ludzi? To fake news

“Przebierańcy z Katowic” okradają ludzi? To fake news

Przebierańcy z Katowic podając się za ratowników medycznych, okradają ludzi? Taka informacja zaczęła krążyć kilka dni temu w internecie i momentalnie została udostępniona przez tysiące osób.

przebierańcy z katowic
Źródło: https://www.facebook.com/koronowirus24/

Transkrypcja:

Zostało zgłoszone już kilka przypadków!! przebierańcy z Katowic podając się za ratowników medycznych “dokonują rutynowej kontroli celem badania temperatury”. W ubraniach ochronnych zakrywających twarz wchodzą do mieszkania i wykorzystują nieuwagę domownika, penetrują dom i kradną pieniądze bądź cenne przedmioty. Okradzeni ludzie zgłaszają, że w ich domach zniknęły tysiące złotych.

WSZYSCY SĄ PROSZENI O CZUJNOŚĆ!!

Ze względu na fakt, że czas epidemii spowodowanej koronawirusem to wysyp fałszywych wiadomości i manipulacji, postanowiliśmy sprawdzić autentyczność powyższej grafiki. Naszym zdaniem jest to:

Nie, “przebierańcy z Katowic”, którzy rzekomo mają podszywać się pod ratowników medycznych, nie penetrują i nie okradają domów. Ta informacja jest nieprawdziwa. Została zdementowana przez policję na Śląsku.

Apelujemy‼️ nie udostępniamy nieprawdziwych informacji‼️Policjanci na Śląsku nie odnotowali zgłoszeń o kradzieżach „na ratownika”

Policja Śląska
Źródło: https://www.facebook.com/SlaskaKWP/

Potwierdziła to również Agnieszka Żyłka z katowickiej policji.

Od rana dementuję sprawę. Informacja w tej sprawie pojawiła się na jednej z katowickich grup Facebookowych. Rzekomo oszuści, którzy chodzą od mieszkania do mieszkania, przebrani za personel medyczny, mierzą temperaturę lokatorom i przy tym ich okradają. Po pierwsze żadnego takiego przypadku nie było w Katowicach, po drugie personel medyczny ma co robić i nie chadza sobie od mieszkania do mieszkania.

Podsumowanie

Pamiętajcie, że w mediach społecznościowych każdy może napisać dosłownie wszystko. Ważne jest, aby podchodzić do takich rewelacji z dużym dystansem i sprawdzać ich wiarygodność. Jeśli macie wątpliwości, to zawsze takie plotki możecie wysłać je do nas z prośbą o weryfikację.

Źródła

Śląska Policja, Infokatowice.pl, Silesia.pl

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl