Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Pucz w Rosji? Co wiemy na pewno? [Artykuł aktualizowany]

Pucz w Rosji? Co wiemy na pewno? [Artykuł aktualizowany]

Pucz w Rosji? Co wiemy na pewno?. Ostrzegamy przed podawaniem dalej niesprawdzonych informacji i bazowaniem na spekulacjach. W tej chwili w przestrzeni informacyjnej widzimy więcej plotek niż rzetelnych doniesień. Od wczorajszego wieczora bezpieczeństwo wewnętrzne Rosji destabilizuje zbrojny opór Grupy Wagnera, prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej, wobec rządu w Moskwie.

Do tej sytuacji doprowadził przede wszystkim konflikt wewnętrzny pomiędzy Jewgienijem Prigożynem, szefem Grupy Wagnera, oraz Ministerstwem Obrony Federacji Rosyjskiej w osobach Siergieja Szojgu i Walerego Gerasimowa. Prigożyn oskarża Ministerstwo o podejmowanie błędnych decyzji i nieudolność, celowe wykrwawianie jego oddziałów, sabotowanie zdolności bojowej wagnerowców, oraz ostatnio, bezpośrednie ataki na ich oddziały.

W rzeczywistości konflikt jest jeszcze bardziej złożony i angażuje rosyjskie elity oraz służby specjalne, przede wszystkim FSB i GRU.

Pucz w Rosji – Pewne informacje

Większość informacji pojawiających się na ten temat w internecie, nie znajduje potwierdzenia, szczególnie te o toczących się walkach, które w rzeczywistości są nieliczne.  Jedyne pewne informacje prezentujemy poniżej:

  1. 23 czerwca Prigożyn ogłosił, że Szojgu oraz Gerasimow muszą ponieść karę, a Grupa Wagnera wystąpiła przeciw oddziałom Ministerstwa Obrony. Do rana Wagnerowcom udało się zająć Rostów nad Donem i znajdującą się w nim siedzibę dowództwa Południowego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych FR.
  2. Obecnie nie ma dowodów na intensywne walki pomiędzy wagnerowcami i oddziałami regularnej armii FR, pojawiają się informacje o zestrzelonych śmigłowcach i niszczonych pojazdach opancerzonych, jednak brak jakichkolwiek szczegółów na ten temat.
  3. Na terenie Moskwy oraz Rostowa nad Donem ogłoszono stan wyjątkowy. Autostrada M4 prowadząca z Rostowa przez Woroneż do Moskwy jest obecnie zamknięta przynajmniej na kilku odcinkach, nie sposób stwierdzić, które kontrolują wagnerowcy, a które jednostki lojalne wobec Ministerstwa Obrony.
  4. Prorządowe media oraz FSB określiły Prigożyna mianem zdrajcy i buntownika, a Ministerstwo Obrony wydało odezwę wzywającą wagnerowców do porzucenia Prigożyna.
  5. Władimir Putin w swoim orędziu określił działania Prigożyna jako “cios w plecy” i zapowiedział “wyeliminowanie” wszystkich buntowników i zdrajców oraz rychłe przywrócenie porządku. Winą za trudną sytuację wewnętrzną kraju obarczył Zachód. Według Putina rosyjskie oddziały lojalistów są gotowe i stawiają heroiczny opór wagnerowcom.
  6. 24 czerwca Wagnerowcy dotarli na odległość ok. 200 km od Moskwy. Podczas rajdu siły Prigożyna zestrzeliły 7 statków powietrznych, a śmierć poniosło 13 żołnierzy. Potwierdzone straty Grupy Wagnera to 1 samochód.   
  7. Dzięki negocjacjom prowadzonym przez Aleksandra Łukaszenkę z Prigożynem Grupa Wagnera zatrzymała swój “marsz” i ma wrócić do obozów polowych na terenie tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej. 
  8. W wyniku negocjacji władze Rosji zapewniły, że buntownicy nie będą ścigani, a Prigożyn zostanie przetransportowany na Białoruś. 

Pucz w Rosji – Fałszywe informacje

  1. W internecie krąży fotografia, mająca przedstawiać rzekome ostrzelanie cywilnego samochodu, którym podróżowała rodzina z Rostowa nad Donem. W rzeczywistości fotografia jest z 2014 roku.

Pucz w Rosji, fałszywe informacje

 

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl