Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, 500+ nie będzie wypłacane w bonach. To fake news.

Nie, 500+ nie będzie wypłacane w bonach. To fake news.

W mediach społecznościowych wciąż popularna jest fałszywa informacja o planowanej zmianie wypłat 500+ na specjalne bony. Problem od dłuższego czasu podsycają clickbaitowe nagłówki rozlicznych portali informacyjnych.

Teza:
500+ będzie wypłacane w bonach

W sieci wciąż możemy zobaczyć nagłówki wyglądające tak:

500+

lub nawet tak:

500+
ddob.com

Plotkę wywołała sierpniowa wypowiedź minister rozwoju Jadwigi Emilewicz:

„Rząd jest zachwycony funkcjonowaniem bonu turystycznego i już rozważa możliwość wypłacania w ten sposób również innych świadczeń. Daje to gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca.”

W maju 2021 roku kończy się bieżący okres wypłacania świadczeń w ramach programu 500+ i wszyscy chętni będą musieli złożyć odpowiednie dokumenty raz jeszcze. Z tego względu pojawiły się podejrzenia, iż słowa minister Emilewicz mogą dotyczyć właśnie programu 500+.

Tę fałszywą informację zdementowała sama minister na Twitterze.

Do sprawy odniosła się minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Plotkę wyjaśnił również rzecznik rządu, mówiąc:

„Nie ma takich planów. Chciałbym, żeby to wyraźnie wybrzmiało.”

Na temat 500+ wypowiedział się nawet sam prezes PiS Jarosław Kaczyński:

„To jest chyba po prostu zła interpretacja wypowiedzi pani premier Jadwigi Emilewicz. Skądinąd rozmawiałem z nią nawet dzisiaj i nie ma nawet cienia tego rodzaju planów. To jest jakieś wielkie nieporozumienie lub fake news.”

Podsumowanie

Nie istnieją plany wypłacania 500+ w formie bonów. To fake news powielany przez media, które kontrowersyjnymi nagłówkami prowokują czytelników do otwarcia artykułów.

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl