W mediach społecznościowych wciąż popularna jest fałszywa informacja o planowanej zmianie wypłat 500+ na specjalne bony. Problem od dłuższego czasu podsycają clickbaitowe nagłówki rozlicznych portali informacyjnych.
W sieci wciąż możemy zobaczyć nagłówki wyglądające tak:
lub nawet tak:
Plotkę wywołała sierpniowa wypowiedź minister rozwoju Jadwigi Emilewicz:
„Rząd jest zachwycony funkcjonowaniem bonu turystycznego i już rozważa możliwość wypłacania w ten sposób również innych świadczeń. Daje to gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca.”
W maju 2021 roku kończy się bieżący okres wypłacania świadczeń w ramach programu 500+ i wszyscy chętni będą musieli złożyć odpowiednie dokumenty raz jeszcze. Z tego względu pojawiły się podejrzenia, iż słowa minister Emilewicz mogą dotyczyć właśnie programu 500+.
Tę fałszywą informację zdementowała sama minister na Twitterze.
1/2 Program 500+ to jeden z najważniejszych progr społecznych zrealizowanych przez rząd Zjednoczonej Prawicy. To też efekt osobistej determinacji @BeataSzydlo Wszyscy widzimy jego pozytywny wpływ dla polskich rodzin i naszej gospodarki. Dlatego nie zamierzamy nic w nim zmieniać. https://t.co/zkCdJEwUBz
— Jadwiga Emilewicz 💯🇵🇱 (@JEmilewicz) August 2, 2020
Do sprawy odniosła się minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg.
💬Minister @MarlenaMalag dla @PAPinformacje: nie ma planów wypłacania świadczeń 500 plus w formie bonu cyfrowego. #Rodzina500Plus pic.twitter.com/xNNxlllTEV
— Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (@MRPiPS_GOV__PL) August 3, 2020
Plotkę wyjaśnił również rzecznik rządu, mówiąc:
„Nie ma takich planów. Chciałbym, żeby to wyraźnie wybrzmiało.”
Na temat 500+ wypowiedział się nawet sam prezes PiS Jarosław Kaczyński:
„To jest chyba po prostu zła interpretacja wypowiedzi pani premier Jadwigi Emilewicz. Skądinąd rozmawiałem z nią nawet dzisiaj i nie ma nawet cienia tego rodzaju planów. To jest jakieś wielkie nieporozumienie lub fake news.”
Podsumowanie
Nie istnieją plany wypłacania 500+ w formie bonów. To fake news powielany przez media, które kontrowersyjnymi nagłówkami prowokują czytelników do otwarcia artykułów.