Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Szczepienia na COVID-19 bez igły. Dowód na „plandemię”?

Welt

Polskie środowiska „antycovidowe” odnalazły kolejny dowód na fałszowanie epidemii lub w innych wersjach na szkodliwość szczepionek na COVID-19. Tym razem ma nim być materiał ze szkolenia dla personelu medycznego.

Teza:
Pokazane w telewizji szczepienia bez igły świadczą o rządowym spisku.

Film opublikowała między innymi strona “Rynce opadajo” i prywatni użytkownicy mediów społecznościowych. Przykład fragmentu poniżej:


Oryginalny materiał:

Oryginalny materiał dotyczy gorącej sytuacji związanej ze szczepieniami przeciwko SARS-CoV-2 w Niemczech. Zdaniem WELT, przeciwnicy szczepień w widoczny sposób się radykalizują i potrzebne jest zapewnienie bezpieczeństwa transportom szczepionek i ośrodkom szczepień. Urywek tego materiału został wykorzystany do szerzenia dezinformacji “antycovidowej”. Wycinek filmu to fragment z przygotowań do uruchomienia programu szczepień. Uwagę niektórych osób zwrócił fakt, iż w scenie „szczepienia” brakuje igły. Wideo natychmiast trafiło na portale „antycovidowe”, gdzie udostępniono je i skomentowano tysiące razy.

igły

igły

Kontrowersje wywołało to ujęcie:

igły

W rzeczywistości wycinek materiału przedstawia przygotowania do szczepień, a nie same szczepienia. European Medicines Agency (EMA), odpowiedzialna m.in. za dopuszczanie na rynek europejski szczepionek, nie wydała jeszcze ostatecznej decyzji o produktach Pfizer/BioNtech, Moderny i Astra Zeneci. Kraje Unii Europejskiej (z wyłączeniem Wielkiej Brytanii) nie rozpoczęły jeszcze swoich programów szczepień, Niemcy nie są tutaj wyjątkiem.

W Niemczech budowane są specjalne centra szczepień, by odciążyć przychodnie i szpitale, gdy program zostanie już uruchomiony. Prowadzone są w nich szkolenia dla personelu i pokazy dla mediów, z których pochodzą właśnie tego typu, udawane szczepienia. Dzięki temu medycy mogą przećwiczyć wszelkie procedury w warunkach możliwie zbliżonych do rzeczywistych, jednocześnie nie kłując bezsensownie statystów.

Ujęcie „szczepienia”, które wzbudziło tak wielkie kontrowersje jest wykorzystywane przez telewizję Welt od dłuższego czasu w materiałach o powstających centrach szczepień.

Dzięki analizie stopklatek udało nam się zidentyfikować inny materiał, gdzie również użyto opisywany wycinek nagrania.

szczpienia bez igły
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=8TDuk7UUt0I&
igły
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=8TDuk7UUt0I&
COVID-19 Szczepienia
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=8TDuk7UUt0I&

To centrum szczepień w Norymberdze. Termin otwarcia (15.12.2020) potwierdza strona miasta.

Jak czytamy na stronie:

„Placówka szczepień w hali 3C nie zostanie jeszcze uruchomiona. Szczepionka musi być najpierw dostępna w wystarczającej ilości. Rozpoczęcie szczepień w centrum może potrwać jeszcze kilka tygodni. Zatwierdzenie pierwszej szczepionki w Niemczech spodziewane jest pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.”

Jak dowiedział się u źródła portal Konkret24, fragment ze szczepieniem bez igły pochodzi z testu logistycznego z Darmstadt.

Stacja WELT wykorzystała to samo ujęcie z ćwiczeń również tutaj oraz tutaj.

Pozorowane szczepienia na użytek mediów lub do celów treningowych są w Niemczech powszechne. Zwykle strzykawki są puste i nie mają założonych igieł. Z łatwością znaleźliśmy podobne przykłady.

Otwarcie ośrodka szczepień w Bad Sobernheim w materiale SWR:

COVID-19 Szczepienia
Źródło: https://www.swr.de/swraktuell/rheinland-pfalz/mainz/impfzentrum-bad-sobernheim-102.html

Ośrodek w Husum, materiał NDR:

szczepienia bez igły
Źródło: https://www.ndr.de/nachrichten/schleswig-holstein/Testlauf-fuer-Corona-Impfzentrum-in-Husum-,impfzentren114.html

Podsumowanie

Nagrania pozorowanych szczepień bez igieł pochodzą ze szkoleń dla personelu medycznego i prezentacji dla mediów. Są powszechnie dostępne i nie stanowią żadnego dowodu na rządowy spisek. Program szczepień przeciw SARS-CoV-2 w Niemczech nie został jeszcze uruchomiony.

Źródła

Nuernberg.de: https://www.nuernberg.de/internet/stadtportal/corona_impfung.html

Welt: https://www.welt.de/politik/deutschland/article221899376/Karl-Josef-Laumann-Wir-wissen-noch-zu-wenig-ueber-den-Impfstoff.html oraz https://www.welt.de/wirtschaft/article222320102/Covid-19-Impfungen-Und-dann-kam-die-Frage-die-ganz-Europa-beschaeftigt.html

SWR: https://www.swr.de/swraktuell/rheinland-pfalz/mainz/impfzentrum-bad-sobernheim-102.html

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl