Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce postuluje powrót milionów Żydów do Polski?

Czy Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce postuluje powrót milionów Żydów do Polski?

W ostatnich dniach w polskich mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się informacje o Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce, niemieckiej organizacji postulującej między innymi powrót ponad trzech milionów Żydów do Polski oraz ustanowienie hebrajskiego drugim językiem urzędowym w kraju.

Teza:
W Niemczech funkcjonuje organizacja o nazwie “Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce”, której celem jest między innymi doprowadzenie do powrotu ponad trzech milionów Żydów do Polski, ustanowienie hebrajskiego drugim językiem urzędowym, oraz zerwanie przez Polskę konkordatu z Watykanem.
Nasza ocena:

Co jest fałszem?

Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce powstał jedynie jako projekt artystyczny i nie przejawiał dalszej aktywności po 2012 roku.

Co jest prawdą?

Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce powstał w 2012 roku i miał swój kongres w ramach Biennale w Berlinie w 2012 roku. W opublikowanym manifeście faktycznie pojawiła się wzmianka na temat ustanowienia hebrajskiego drugim językiem urzędowym, oraz zerwania przez Polskę konkordatu z Watykanem.

Fałszywe wpisy na temat Ruchu Odrodzenia Żydowskiego w Polsce, linkując do starego artykułu TVP Info, powielali m.in. mecenas Piotr Schramm czy Marcin Bustowski:

Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce / Piotr Schramm
Źródło: Hanna Lis / Twitter, Facebook / Piotr Schramm
Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce
Źródło: Facebook / Marcin Bustowski

Czym był Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce?

Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce (Jewish Renaissance Movement in Poland) był projektem artystycznym stworzonym w 2007 roku przez Izraelską artystkę- Yael Bartanę. Na projekt składała się trylogia filmowa: Mary Koszmary (Nightmares) (2007), Mur i wieża (Wall and Tower) (2009) oraz Zamach (Assassination) (2011). Bohaterem filmów był Sławomir Sierakowski, mający pełnić rolę przywódcy ruchu. Na stronie organizacji możemy przeczytać list, który miał zostać znaleziony przy nim po jego śmierci. To właśnie w nim wymieniane są postulaty sfinansowania z polskich podatków powrotu milionów Żydów do Polski, nadania polskiego obywatelstwa wszystkim imigrantom, ustanowienia hebrajskiego drugim językiem urzędowym, zerwania przez Polskę konkordatu z Watykanem, oraz zastąpienia Senatu Izbą Mniejszości. Sławomir Sierakowski faktycznie wziął udział w projekcie, cała historia ma jednak charakter czysto artystyczny. Rzekomy męczennik sprawy nadal żyje, jest on socjologiem i publicystą, prezesem zarządu “Krytyki Politycznej” w której jako redaktor artystyczna pracuje też wspomniana już Yael Bartana.

Projekt wieńczył trzydniowy kongres, odbywający się w ramach 7. Berlin Biennale. Całość miała formę symbolicznego parlamentu, który każdego dnia debatował nad innym problemem: Co powinno zmienić się w Unii Europejskiej, aby Inny był tu mile widziany? Co powinno zmienić się w Polsce, aby stała się ona częścią tak odmienionej Unii Europejskiej? Co powinno zmienić się w Izraelu, aby stał się on częścią Bliskiego Wschodu?

Pytania te zostały sformułowane na podstawie tego samego listu Sławomira Sierakowskiego, który był źródłem głównych postulatów ruchu, stanowiącego element

Gdy projekt powstawał, była mowa o jego potencjalnie możliwym przekształceniu się w aktywny ruch społeczny, do czego jednak nigdy nie doszło.

Od czasu Biennale w Berlinie organizacja nie wykazała żadnej dalszej aktywności. Ostatnie wpisy zarówno na oficjalnej stronie JRMiP jak i na facebook’owym fanpage’u inicjatywy pochodzą z 2012 roku.

Jewish Renaissance Movement in Poland / Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce
Źródło: Facebook / JRMiP

Sama artystka natomiast zajęła się innymi, zupełnie odrębnymi projektami.

Podsumowanie

Ruch Odrodzenia Żydowskiego w Polsce był organizacją istniejącą jedynie jako element projektu artystycznego artystki Yael Bartany, na który składały się także trzy fabularyzowane filmy. Organizacja ta nie podjęła żadnych dalszych akcji w kierunku realizowania swoich postulatów ani nie przejawiała żadnej aktywności po 2012 roku, kiedy to odbył się wieńczący projekt kongres.

Źródła

JRIMP: http://www.jrmip.org/

Krytyka Polityczna: https://krytykapolityczna.pl/o-nas/zespol/

Vimeo: https://vimeo.com/58930634

Yael Bartana: https://yaelbartana.com/project/jrmip-congress-2012#info, https://yaelbartana.com/projects 

Artmuseum: https://artmuseum.pl/pl/archiwum/archiwum-7-berlin-biennale/1863

Komentarze

Studentka Instytutu Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Na co dzień stara się śledzić bieżące wydarzenia kulturowe w kraju i na świecie. Prywatnie pasjonatka języków obcych, kina i kreskówek.