Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Samochody na ukraińskich rejestracjach nie są zwolnione z poboru opłat na płatnych odcinkach dróg i autostrad

Samochody na ukraińskich rejestracjach nie są zwolnione z poboru opłat na płatnych odcinkach dróg i autostrad

Po raz kolejny w mediach społecznościowych pojawiła się teza, że obywatele Ukrainy zwolnieni są z opłat drogowych na polskich autostradach. Rzeczywiście, w związku z trwającą wojną w Ukrainie Ministerstwo Infrastruktury wprowadzało szereg ułatwień transportowych, w tym zwolnienie z opłat drogowych. Jednak 1 czerwca 2022 roku przywrócono pobór opłat dla samochodów posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne. 

Teza:
Samochody na ukraińskich rejestracjach zwolnione są z opłat na płatnych odcinkach dróg i autostrad

Na jednym z prokremlowskich kanałów na Telegramie powróciła teza mówiąca o darmowych przejazdach drogowych dla samochodów na ukraińskich rejestracjach:

Źródło: Telegram

Teza ta dość regularnie pojawia się w mediach społecznościowych i jest udostępniania przez prokremlowskich i antyukraińskich użytkowników.

Ułatwienia w przejazdach po polskich drogach

17 marca 2022 roku w ramach działań pomocowych dla obywateli Ukrainy Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło ułatwienia transportowe, w tym bezpłatne przejazdy koleją w pociągach TLK i IC w wagonach 2 klasy (dla osób, które przekroczyły granicę po 26 lutego 2022 roku) oraz ułatwienia na polskich drogach. W komunikacie Ministerstwa z 17 marca 2022 czytamy:

Samochody na ukraińskich rejestracjach mogą się poruszać bezpłatnie płatnymi odcinkami dróg w Polsce. Dodatkowo, transporty humanitarne poruszające się po polskich drogach zostały zwolnione z opłat w systemie e-TOLL. Dotyczy to przejazdów drogami płatnymi, także tymi, które są administrowane przez operatorów komercyjnych (…) Z ułatwień mogą korzystać także podmioty z innych krajów, które organizują przewozy pomocy humanitarnej dla Ukrainy przez Polskę.

Przywrócenie opłat drogowych

W oficjalnym komunikacie Ministerstwa Infrastruktury z 31 maja 2022 roku czytamy:

Od 1 czerwca 2022 r. użytkownicy pojazdów posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne, korzystający z państwowych i koncesyjnych dróg płatnych w Polsce, będą zobowiązani do wnoszenia opłat drogowych na zasadach obowiązujących pozostałych użytkowników dróg.

Wyjątek stanowią tu pojazdy przewożące pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy. Niezależnie od kraju rejestracji takie pojazdy nadal nie będą musiały wnosić opłat za przejazd po drogach płatnych w Polsce pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia.

Podsumowanie

Teza mówiąca o bezpłatnych przejazdach na płatnych odcinkach dróg i autostrad dla samochodów z ukraińskimi rejestracjami jest fałszywa. Opłaty te przywrócono 1 czerwca 2022 roku.

Źródła

Ministerstwo Infrastruktury 31.05.22: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/zmiana-zasad-poboru-oplat-na-autostradach-w-zwiazku-z-konfliktem-na-ukrainie

Ministerstwo Infrastruktury 17.03.22: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/dzialania-w-zakresie-transportu-zwiazane-z-toczaca-sie-wojna-rosyjsko-ukrainska

Komentarze

Socjolog. Interesuje się socjologia psychiatrii, społecznymi mechanizmami władzy oraz nauką o informacji. Lubi muzykę współczesną i eksperymentalną. Psi tata.