Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy monterzy 5G używają kombinezonu ochronnego?

Czy monterzy 5G używają kombinezonu ochronnego?

5G to aktualnie temat numer jeden jeśli chodzi o fake newsy i dezinformację. Ludzi opanowała pewnego rodzaju histeria i nowe fake newsy wyrastają jak “grzyby po deszczu”. Jednym z idealnych przykładów jest właśnie informacja o 5G i kombinezonach ochronnych techników montujących nadajniki 5G. Mają oni rzekomo używać tych kombinezonów aby uniknąć silnego promieniowania spowodowanego przez sieć komórkową. Przyczyną tego zamieszania jest to zdjęcie:

5G

Wg. różnych portali (głównie zajmujących się teoriami spikowymi) przedstawia ono pracownika sieci telekomunikacyjnej, prowadzącego prace konserwacyjne przy nadajniku 5G.

Postanowiliśmy sprawdzić wiarygodność tej wiadomości:

Jest to oczywiście fake news.

Po pierwsze, sprawa najbardziej trywialna. Pracownik nie ma na sobie żadnego kombinezonu chroniącego przed promieniowaniem. Ubranie pracownika to kombinezon chroniący przed zanieczyszczeniami wynikającymi np. z malowania czy też czyszczenia z użyciem środków chemicznych. Kombinezon użyty w tym przypadku to Tyvek IsoClean. Takie ubranie w żadnym wypadku nie ma możliwości zatrzymania promieniowania radioaktywnego.
Po drugie, nic nie wiemy o zdjęciu które zostało użyte do rozpuszczenia fake newsa. Nie wiadomo kto na nim jest, gdzie zostało zrobione. Na temat sprawy wypowiedział się Scott Krouse, prezes National Association of Tower Erectors (źródło: Snopes.com):

No, cell tower workers do not have to wear hazmat suits when working with 5G equipment.
No, cell tower workers do not have to wear anything special for 5G that they didn’t wear for 3G or 4G.
This is not a 5G tower. This appears to be a standard 4G tower based on the antennas mounted to it.
(..)
Again, this is most likely a standard Tyvek suit to protect the worker from either paint mist and over-spray or back splash while cleaning bird dung from the structure.

Z wypowiedzi powyżej wynika, że maszt na zdjęciu jest masztem 4G a nie 5G. Rozpuszczający fake newsa skopiowali losowe zdjęcie z przypadkowego źródła. Pracownik na zdjęciu najprawdopodobniej maluje lub czyści pewne elementy (tego typu maszty są często miejscem legowisk ptaków).

W internecie jest cała masa filmów, która udowadnia, że do montażu anten nie są używane żadne specjalistyczne kombinezony. Np. ten:

Rozpuszczony fake news to kolejny element układanki dezinformacyjnej związanej z wdrożeniem sieci 5G. Każde tego typu rewelacje, powinniśmy traktować z dużą dozą ostrożności.

Zdjęcie ilustracyjne: “Cell tower and 5G text on a cloudy white sky” by Ivan Radic is licensed under CC BY 2.0

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl