Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy amerykańscy żołnierze pobili Polaków w Orzyszu?

Czy amerykańscy żołnierze pobili Polaków w Orzyszu?

Amerykańscy żołnierze pobili polaków w Orzyszu ? Ta sensacyjna wiadomość obiegła popularne grupy facebookowe i portale polskiej emigracji. Pojawiłą się też na znanych stronach rozprzestrzeniających fake newsy. Serwis Wirtualna Polonia tak przedstawiał sprawę:

Według informacji Komisariatu Policji w Piszu, w niedzielę, 14 lipca młody mieszkaniec Orzysza Marek M. padł ofiarą napaści ze strony stacjonujących w mieście amerykańskich żołnierzy sierżanta Jimmy Boggsa i kaprala Rafaela Munoza.

Do ataku doszło przed barem „Dollar” przy ul. Rynek. Tego wieczora dwóch amerykańskich żołnierzy chwiejnym krokiem wyszło z baru, skatowało do nieprzytomności orzyszanina i zabrało mu forda focusa. Poszkodowany Marek M. był na tyle poważnie pobity, że zabrano go do szpitala.

Będąc kompletnie pijanym, Boggs wsiadł z kolegą Munozem do forda focusa i w szaleńczym rajdzie potrącił 12-latka na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Ełckiej i Kanałowej. Obaj sprawcy uciekli z miejsca wypadku, pozostawiając 12-letniego Dawida S. bez pomocy. Dziecko jest w stanie ciężkim, ma liczne obrażenia głowy.

Cała sytuacja wyglądła dość poważnie, więc postanowiliśmy sprawdzić jej wiarygodność.

Najpierw prosimy zerknijcie na kolportowany wraz z artykułem zrzut ekranu:

Amerykańscy żołnierze pobili polaków

Wg. autorów fake newsa, jest to autentyk ze strony komendy powiatowej policji w Piszu. Rzuca się w oczy jednak katastrofalna gramatyka, liczne błędy i niechlujnie przygotowany raport. Jest to niespotykane w policyjnych materiałach prasowych.
Druga sprawa to fakt, że zazwyczaj policja nie informuje o tak poważnych przestępstwach. W podanym artykule mamy natomiast dokładne personalia i lokalizację wydarzenia.
Niemniej jednak, te wszystkie argumenty to jednak domniemania. Wywołana do tablicy policja w Piszu, wydała oświadczenie, które raz na zawsze powinno uciąć spekulacje, że to fake news:

Komenda Powiatowa Policji w Piszu dementuje w sposób kategoryczny informację, którą opublikowano na Portal Dziennik-Polityczny.com, dotyczącą pijanych żołnierzy USA, którzy mieli napaść na Polaka, ukradli mu samochód, a potem spowodowali wypadek drogowy potrącając 12-letnie dziecko i ukryli się w bazie wojskowej USA. Jako dowód podano printscreen ze strony Pisz.Pilicja.gov. Podana informacja to nic innego jak tylko Fake news, czyli wiadomość o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd w celu osiągnięcia korzyści finansowych, politycznych lub prestiżowych. Dementujemy również, że taką informację publikowaliśmy na naszej stronie internetowej.

(dementi uzyskał portal demagog.pl)

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl