Czy amerykańscy żołnierze pobili Polaków w Orzyszu?

Czy amerykańscy żołnierze pobili Polaków w Orzyszu? Czy amerykańscy żołnierze pobili Polaków w Orzyszu?

Amerykańscy żołnierze pobili polaków w Orzyszu ? Ta sensacyjna wiadomość obiegła popularne grupy facebookowe i portale polskiej emigracji. Pojawiłą się też na znanych stronach rozprzestrzeniających fake newsy. Serwis Wirtualna Polonia tak przedstawiał sprawę:

Według informacji Komisariatu Policji w Piszu, w niedzielę, 14 lipca młody mieszkaniec Orzysza Marek M. padł ofiarą napaści ze strony stacjonujących w mieście amerykańskich żołnierzy sierżanta Jimmy Boggsa i kaprala Rafaela Munoza.

Do ataku doszło przed barem „Dollar” przy ul. Rynek. Tego wieczora dwóch amerykańskich żołnierzy chwiejnym krokiem wyszło z baru, skatowało do nieprzytomności orzyszanina i zabrało mu forda focusa. Poszkodowany Marek M. był na tyle poważnie pobity, że zabrano go do szpitala.

Będąc kompletnie pijanym, Boggs wsiadł z kolegą Munozem do forda focusa i w szaleńczym rajdzie potrącił 12-latka na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Ełckiej i Kanałowej. Obaj sprawcy uciekli z miejsca wypadku, pozostawiając 12-letniego Dawida S. bez pomocy. Dziecko jest w stanie ciężkim, ma liczne obrażenia głowy.

Cała sytuacja wyglądła dość poważnie, więc postanowiliśmy sprawdzić jej wiarygodność.

Najpierw prosimy zerknijcie na kolportowany wraz z artykułem zrzut ekranu:

Amerykańscy żołnierze pobili polaków

Wg. autorów fake newsa, jest to autentyk ze strony komendy powiatowej policji w Piszu. Rzuca się w oczy jednak katastrofalna gramatyka, liczne błędy i niechlujnie przygotowany raport. Jest to niespotykane w policyjnych materiałach prasowych.
Druga sprawa to fakt, że zazwyczaj policja nie informuje o tak poważnych przestępstwach. W podanym artykule mamy natomiast dokładne personalia i lokalizację wydarzenia.
Niemniej jednak, te wszystkie argumenty to jednak domniemania. Wywołana do tablicy policja w Piszu, wydała oświadczenie, które raz na zawsze powinno uciąć spekulacje, że to fake news:

Komenda Powiatowa Policji w Piszu dementuje w sposób kategoryczny informację, którą opublikowano na Portal Dziennik-Polityczny.com, dotyczącą pijanych żołnierzy USA, którzy mieli napaść na Polaka, ukradli mu samochód, a potem spowodowali wypadek drogowy potrącając 12-letnie dziecko i ukryli się w bazie wojskowej USA. Jako dowód podano printscreen ze strony Pisz.Pilicja.gov. Podana informacja to nic innego jak tylko Fake news, czyli wiadomość o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd w celu osiągnięcia korzyści finansowych, politycznych lub prestiżowych. Dementujemy również, że taką informację publikowaliśmy na naszej stronie internetowej.

(dementi uzyskał portal demagog.pl)

Karol Orzeł 178 wpisów

Społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Właściciel firmy Devlom. Prywatnie mąż wspaniałej żony i ojciec niesamowitej córeczki.