Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy WOŚP nie będzie mógł zbierać pieniędzy?

Czy WOŚP nie będzie mógł zbierać pieniędzy?

WOŚP nie będzie mógł zbierać pieniędzy. Taki fake news zaczął krążyć po internecie w ostatnich kilku dniach. Jego treść brzmi mniej więcej tak:

Chłodna, wręcz konfliktowa relacja między politykami rządzącej partii a Jerzym Owsiakiem od dawna nie jest dla nikogo tajemnicą. Co ciekawe, politykom PiS do tej pory nie udało się w żaden sposób skutecznie zakłócić pracy WOŚP.
Mogą to jednak sprawić nadchodzące wielkimi krokami zmiany w prawie. Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy nie będzie mogła zbierać pieniędzy, chyba że uzyska specjalne zezwolenie od rządu PiS.

Informacja wywołała wiele emocji, mnóstwo komentarzy i hejtu. Nic dziwnego, sytuacja pomiędzy rządem a WOŚP jest w ostatnich latach bardzo napięta.

Postanowiliśmy sprawdzić prawdziwość tej wiadomości:

WOŚP nie będzie mógł zbierać pieniędzy ? – Weryfikacja

Po pierwsze, jak podaje portal Konkret24:

Tekst Onetu, o który rzekomo zostały oparte informacje w popularnym ostatnio artykule, pochodzi z lutego 2018 roku. Opisywał oświadczenie opublikowane przez Jerzego Owsiaka, w którym prezes Fundacji WOŚP wyraził sprzeciw wobec planowanych zmian w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Oświadczenie Jerzego Owsiaka o którym mowa to:

Zaraz po wydaniu oświadczenia wybuchła burza i proponowane zmiany w prawie zostały zarzucone. Oto ścieżka legislacji:

WOŚP nie będzie mógł zbierać pieniędzy

Z materiałów jasno wynika że nie ma mowy o żadnych zmianach w prawie. Jakiś czas temu pojawił się podobny pomysł, ale po konsultacjach z różnymi środowiskami – upadł.
Ten fake news służy tylko i wyłącznie podgrzaniu emocji przed wyborami. Nie ma nic wspólnego z prawdą.

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl