Czy WOŚP nie będzie mógł zbierać pieniędzy?

Czy WOŚP nie będzie mógł zbierać pieniędzy?

WOŚP nie będzie mógł zbierać pieniędzy. Taki fake news zaczął krążyć po internecie w ostatnich kilku dniach. Jego treść brzmi mniej więcej tak:

Chłodna, wręcz konfliktowa relacja między politykami rządzącej partii a Jerzym Owsiakiem od dawna nie jest dla nikogo tajemnicą. Co ciekawe, politykom PiS do tej pory nie udało się w żaden sposób skutecznie zakłócić pracy WOŚP.
Mogą to jednak sprawić nadchodzące wielkimi krokami zmiany w prawie. Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy nie będzie mogła zbierać pieniędzy, chyba że uzyska specjalne zezwolenie od rządu PiS.

Informacja wywołała wiele emocji, mnóstwo komentarzy i hejtu. Nic dziwnego, sytuacja pomiędzy rządem a WOŚP jest w ostatnich latach bardzo napięta.

Postanowiliśmy sprawdzić prawdziwość tej wiadomości:

WOŚP nie będzie mógł zbierać pieniędzy ? – Weryfikacja

Po pierwsze, jak podaje portal Konkret24:

Tekst Onetu, o który rzekomo zostały oparte informacje w popularnym ostatnio artykule, pochodzi z lutego 2018 roku. Opisywał oświadczenie opublikowane przez Jerzego Owsiaka, w którym prezes Fundacji WOŚP wyraził sprzeciw wobec planowanych zmian w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych.

Oświadczenie Jerzego Owsiaka o którym mowa to:

Zaraz po wydaniu oświadczenia wybuchła burza i proponowane zmiany w prawie zostały zarzucone. Oto ścieżka legislacji:

WOŚP nie będzie mógł zbierać pieniędzy

Z materiałów jasno wynika że nie ma mowy o żadnych zmianach w prawie. Jakiś czas temu pojawił się podobny pomysł, ale po konsultacjach z różnymi środowiskami – upadł.
Ten fake news służy tylko i wyłącznie podgrzaniu emocji przed wyborami. Nie ma nic wspólnego z prawdą.

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl