Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Polska Policja pracuje dla Blackwater? To fake news

Polska Policja pracuje dla Blackwater? To fake news

Od dwóch dni w internecie krąży film z protestów w Warszawie, w którym autor oskarża Policję o bliską współpracę z amerykańską prywatną firmą wojskową Blackwater, która w 2011 roku zmieniła nazwę na Academi. O kontrowersjach wokół firmy i udowodnionych jej zbrodniach wojennych przeczytacie tutaj.

Teza:
Policjant na filmie jest kontraktorem amerykańskiej firmy Blackwater, o czym świadczy naszywka na jego ramieniu.

Fałszywą informację rozpowszechnił na Facebooku również Adam Mazguła. To dobrze pokazuje, jak wielki problem mamy z fake newsami, nie potrafią ich zweryfikować i przekazują je dalej nawet oficerowie Wojska Polskiego.

Jednak co jest nie tak z tym materiałem?

Naszywka z wizerunkiem czaszki, o której wspomina autor filmu nie ma nic wspólnego z firmą Blackwater/Academi.

Jedyne, oficjalne logo Blackwater wyglądało tak:

policja blackwater
Źródło: https://www.logolynx.com/images/logolynx/60/606f047521c9095edcee2b5808530265.jpeg

A logo Academi wygląda tak:

Academi logo
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5b/Academi_-_Logo.svg/1920px-Academi_-_Logo.svg.png

Emblemat z czaszką i napisem Blackwater, który pokazuje autor materiału na poparcie swojej fałszywej tezy, to nieoficjalna naszywka, sprzedawana w sklepach dla pasjonatów militariów.

Emblemat, który widzimy u funkcjonariusza, to też zupełnie inny symbol. Tego typu naszywki skierowane są do policjantów, o czym świadczy niebieski pasek (tzw. cienka, niebieska linia), widoczny w przybliżeniu. Podobne naszywki można bez problemu zamówić online w polskich sklepach, a ta konkretna najprawdopodobniej pochodzi z jednej z aukcji charytatywnych (nie udostępniamy źródła z uwagi na ochronę prywatności wystawiającego i nabywcy).

Czaszka to grafika, którą można znaleźć na kamizelce Punishera.

Naszywka na filmie to logo postaci Punishera, amerykańskiego bohatera komiksów, filmów i seriali. Punisher, czyli Frank Castle, to fikcyjny weteran amerykańskich sił specjalnych, który po powrocie do kraju brutalnie rozprawia się z bandytami, należącymi zresztą do prywatnej firmy wojskowej, przypominającej Blackwater. Serial produkcji Marvela można obejrzeć w popularnym serwisie z serialami.

Logo Punishera:

Policja Blackwater - Punisher Logo
Źródło: http://www.mojnetflix.pl/wp-content/uploads/2019/05/Punisher-logo-e1556736621262.jpg

Dlaczego policjant nosi taką naszywkę i czy to zgodne z regulaminem?

Logo Punishera jest bardzo popularne w środowisku funkcjonariuszy i pasjonatów strzelectwa. Od kilku lat panuje na nie swego rodzaju moda, którą można porównać do zamiłowania małych dziewczynek do postaci księżniczek z Frozen czy chłopców do Batmana. Wizerunek czaszki Punishera pojawia się na naszywkach, kaburach, koszulkach i czapkach.

Funkcjonariusz z filmu nosi naszywkę prawdopodobnie dlatego, że lubi serial, lub utożsamia się z bezwzględnym podejściem Punishera do bandytów. To kwestia całkowicie indywidualna.

Czy regulamin na to zezwala? Od wielu lat toczą się na ten temat dyskusje w środowisku funkcjonariuszy Policji, którzy czasem używają różnego rodzaju nieregulaminowych naszywek. Pewne jest, że Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 października 1991 r. w sprawie umundurowania policjantów, czyli podstawowy w tym zakresie akt prawny, jednoznacznie takich działań nie zabrania, nawet po zmianach z 5 kwietnia 2019 roku. Wspomina jedynie o zakazie łączenia elementów ubioru służbowego, z elementami cywilnymi, lecz jak widać ten zapis jest różnie interpretowany.  Często takie praktyki są wykluczane poprzez wewnętrzne wytyczne komendantów.

Podsumowanie

Autor materiału po prostu kłamie, wideo nie jest dowodem na jakąkolwiek współpracę Policji z Blackwater/Academi. Najprawdopodobniej autor jest tego świadom, gdyż w siódmej minucie filmu, dokładnie 6:04, przez przypadek pokazuje widok swojej przeglądarki, na której otwartą ma stronę Punishera w serwisie Filmweb. Musi zatem zdawać sobie sprawę z tego, iż mija się z prawdą.  Materiał wygląda na celową manipulację, w celu zdobycia wyświetleń na Youtube. Zalecamy bardzo ostrożne podchodzenie do materiałów tego pana w przyszłości.

Źródła

Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prywatna_firma_wojskowa, https://pl.wikipedia.org/wiki/Academi, https://pl.wikipedia.org/wiki/Punisher, https://en.wikipedia.org/wiki/Nisour_Square_massacre

LogoLynx: https://www.logolynx.com/images/logolynx/60/606f047521c9095edcee2b5808530265.jpeg

Prawo.pl: https://www.prawo.pl/akty/dz-u-1991-102-445,16794406.html

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl