Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Ptaki atakujące wieżę 5G to fake news

Ptaki atakujące wieżę 5G to fake news

Nagranie, które zdobyło w ostatnich dniach dużą popularność w serwisie Facebook, zostało rozpowszechnione przez wiele osób, jako argument potwierdzający szkodliwość technologii 5G.

Teza:
Ptaki na nagraniu atakują wieżę 5G, bo czują, że wytwarza szkodliwe promieniowanie.

Nie będziemy wypowiadać się w tym artykule na temat 5G, lecz wykażemy, dlaczego to konkretne wideo wprowadza odbiorców w błąd.
Jak udowodnił Maarten Schenk z serwisu LeadStories.com, ukazana na nagraniu wieża nie ma nic wspólnego z 5G.

Dzięki stopklatce z filmu, możemy precyzyjnie określić, o którą wieżę chodzi. Dysponując tablicami rejestracyjnymi pojazdu z filmu, oraz nazwą pobliskiej pływalni, łatwo zidentyfikować w Google miejsce nagrania, jako przedmieścia Melbourne w Australii.

ptaki atakują 5G
Źródło: https://leadstories.com/xbirds5gscreenshot.jpg.pagespeed.ic.nI7OFl4Q_1.webp
ptaki atakują 5g Melbourne
Źródło: https://leadstories.com/xkoremaps.png.pagespeed.ic.DyakORZIqT.webp

Korzystając z aplikacji nPerf możecie sami sprawdzić, dokąd dociera sygnał 5G.
W tym przypadku interesująca nas okolica nie znajduje się w zasięgu sieci 5G, 4G ani 4G+. W rozmowie z Lead Stories, rzecznik Vodafone, operatora wspomnianego masztu, potwierdził, że ten nadajnik nie ma nic wspólnego z technologią 5G.

xnperf - 5G
Źródło: https://leadstories.com/xnperf3.jpg.pagespeed.ic.yZQ-utojuY.webp

Ptaki na nagraniu to powszechnie występujące w Australii kakadu, znane z zamiłowania do zabawy i niszczenia wystających elementów budynków.
Jak twierdzi ornitolog Sean Dooley z BirdLife Australia:

” The birds involved are corellas. It is difficult to be certain of which species, as both Long-billed Corella and Little Corella occur around Melbourne and the surrounding countryside.
Both species of corellas are among the four cockatoo species (the others being Sulphur-crested Cockatoo and Galah) that have been regularly recorded causing damage to built infrastructure ranging from telecommunications towers to electricity transmission lines, walls and rooves on buildings, both industrial and domestic. They are known to take a liking to wires and cables, insulation materials, metal, including galvanised roofing screws and nails, and wood such as Red Cedar which is found in decking on houses.
The behaviour seen here is not unusual for these birds and there is zero chance that they are attacking this structure because it is a 5G tower. The cockatoos are highly intelligent, very sociable animals that indulge in a lot of play behaviour. In this video we see at least two types of play behaviour- “object play” and “locomotor play” which involve them exploring things with their beaks (often destroying them in the process) and swinging off things such as wires. The reasons posited for this include that they are doing it to sharpen their bills or get some essential elements or nutrients from the materials (eg zinc from the galvanised nails.)
But as much as anything, it is thought that these behaviours are actually indeed just play. These birds eat highly nutritious seeds and once they’ve had their fill they have pletny of time on the hands for developing social hierarchies and what we would call playing, exploring their world and seemingly enjoying it.”

Tłumaczenie:

“Ptaki, których dotyczy materiał, to kakadu. Trudno stwierdzić z pewnością, jaki to gatunek, ponieważ zarówno kakadu cienkodzioba, jak i kakadu sinooka występują w Melbourne i okolicach.
Oba należą do czterech gatunków kakadu (…), które regularnie odnotowywane są jako powodujące szkody w infrastrukturze budowlanej, począwszy od wież telekomunikacyjnych po linie przesyłowe energii elektrycznej, ściany i dachy budynków, zarówno przemysłowych, jak i domowych. Znane są z upodobania do przewodów i kabli, materiałów izolacyjnych, metalu, w tym ocynkowanych śrub i gwoździ dachowych, oraz drewna takiego jak czerwony cedr, który znajduje się na dachach domów.
Zachowanie zaobserwowane tutaj, nie jest dla tych ptaków niczym niezwykłym i nie ma żadnych szans, że atakują tę konstrukcję, ponieważ jest to wieża 5G. Kakadu są bardzo inteligentnymi, bardzo towarzyskimi zwierzętami, które lubią zabawę. W tym filmie widzimy co najmniej dwa rodzaje zachowań zabawowych – “zabawę z przedmiotem” i “zabawę lokomotoryczną”, które polegają na poznawaniu otoczenia za pomocą dziobów i kołysaniu się na przedmiotach takich jak druty.”

Inną zabawę kakadu znaleźliśmy tutaj, jak widać ptaki te są w stanie pozbyć się nawet specjalnych zabezpieczeń… przeciw ptakom.

Podsumowanie

Należy bardzo ostrożnie podchodzić do tego, co w portalach społecznościowych udostępniają nasi znajomi, gdyż często pozornie szokujące materiały nie zawierają nawet ziarna prawdy. W tym wypadku ofiarą pomówień padły kakadu, niesłusznie oskarżone o członkowstwo w ruchu anty 5G, lecz nie weryfikując takich materiałów, równie łatwo można skazać kogoś z naszego otoczenia na społeczny ostracyzm.

Źródła:

LeadStories.com: https://leadstories.com/hoax-alert/2020/05/fact-check-doves-attack-5g-tower.html
ACMA.gov.au: https://web.acma.gov.au/rrl/site_search.site_lookup?pSITE_ID=51728&pSORT_BY=frequency&pSORT_DIR=asc
nPerf: https://www.nperf.com/en/map/5g
BirdLife Australia: https://birdlife.org.au/

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl