Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

W oświetleniu ulicznym nie jest instalowana broń. Film to satyra teorii spiskowej 5G

W oświetleniu ulicznym nie jest instalowana broń. Film to satyra teorii spiskowej 5G

Od początku lipca 2022 roku w polskich mediach społecznościowych rosnącą popularnością cieszy się wpis z filmem, pokazującym mężczyznę w kasku, który po otworzeniu klosza ulicznej lampy pokazuje naklejkę z napisem 5G. Post zawiera dodatkowo informację, jakoby w miejskich lampach miała być instalowana broń. W rzeczywistości nagranie zostało wyjęte z kontekstu i jest zwykłym żartem. W artykule wyjaśniamy, skąd pochodzi film oraz co może znajdować się w przydrożnej lampie.

Teza:
W oświetleniu ulicznym instalowana jest niebezpieczna broń, powiązana z technologią 5G

Nasza ocena:

Cytat: “To nie jest oświetlenie uliczne . To jest broń!!!!”

Satyra z teorii spiskowej 5G

FIlmik opublikowany w załączniku do postu pochodzi z kanału na TikToku Johnnego Price i ma charakter satyryczny. Autor profilu nagrywa krótkie filmy żartobliwie odnoszące się do teorii spiskowej o technologi 5G. Dla osiągnięcia lepszego efektu satyry często dokleja napis 5G do swojego kasku. Mimo prześmiewczych intencji autora, jego film został użyty jako spiskowy fake news i zyskuje sporą popularność w internecie. Komentarze pod filmem często mają wręcz apokaliptyczny charakter.

 

Oryginalne pochodzenie nagrania

Fałszywe założenia

Tego typu fake newsy powstają najczęściej po to, aby utwierdzać w mylnym przekonaniu osoby wierzące w niebezpieczne oddziaływanie sieci 5G na człowieka. Rozwijająca się technologia 5G od lat jest popularnym tematem dla środowisk spiskowych i pomimo licznych wyjaśnień lub dostępnych wyników badań potwierdzających bezpieczeństwo tej technologii, teorie tego typu ciągle znajdują nowych wyznawców. Szczegółowe opracowanie wraz z przeglądem badań na temat oddziaływania pół magnetycznych znajdziemy w opublikowanym 21 marca 2021 roku artykule nature.com lub szczegółowym opracowaniu Radiation and health WHO.

Przykład anglojęzycznego fakenewsa o podobnym charakterze.
Przykład anglojęzycznego fake newsa o podobnym charakterze.

Czy w oświetleniu ulicznym można znaleźć elementy technologii 5G?

Wraz z rozwojem technologicznym, uliczne latarnie zaczynają pełnić coraz więcej funkcji. Technologia LED przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej oraz poprawia jakość parametrów świetlnych. Natomiast zintegrowany system centralnego zarządzania przyczynia się do ogólnego zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Nowoczesne lampy często wykorzystują technologię radiową i posiadają specjalny moduł, który pozwala na selektywną kontrolę włączania, wyłączania i ściemniania urządzenia. W Europie pracuje on w zakresach od 865,0 MHz do 868,0 MHz oraz od 868,0 MHz do 868,6 MHz i jest to ponad 20 lat temu opracowany standard komunikacji radiowej nie tylko lamp oświetleniowych, ale także innych urządzeń bliskiego zasięgu ogólnego zastosowania.

W przyszłości, wraz z rozwojem 5G, planuje się użycie elementów infrastruktury miejskiej jako swoistych stacji bazowych. Na stronie firmy Ericsson można zobaczyć kilka wariantów z użyciem między innymi oświetlenia ulicznego. 

Przykład zintegrowanych rozwiązań.
Przykład zintegrowanych rozwiązań

Dzięki rozwojowi technologii latarnia uliczna może stać się także stacją pogodową, czujnikiem jakości powietrza, czy nawet ładowarką pojazdów. Rozwiązania takie pozwalają dodatkowo uniknąć estetycznego nieładu, łącząc kilka funkcji w istniejącym już urządzeniu.

Żart, który jest wykorzystywany do propagowania tego, co wyśmiewa

Niedawno na naszych łamach ukazał się artykuł dotyczący wpisu o granulacie omikron, który zrobił “karierę” w podobny sposób jak omawiany post. Zdjęcie mające ironicznie przedstawić rzekome worki z wirusem do rozpylania przez samoloty, środowiska spiskowe wykorzystały dosłownie, czyli w odwrotny z intencją sposób. W przypadku omawianego filmu sytuacja jest analogiczna. Film drwiąco przedstawiający obawy przed technologią 5G stał się materiałem wzbudzającym strach przed tą technologią. 

Podsumowanie

W oświetleniu ulicznym nie jest instalowana niebezpieczna broń. Udostępniany film został nagrany 25.08.2021 roku i pochodzi z satyrycznego kanału na TikTtoku prowadzonego przez Johnnego Price. Autor na swoim kanale w żartobliwy sposób odnosi się do teorii spiskowych związanych z technologią 5G.

Źródła

NATURE: https://www.nature.com/articles/s41370-021-00297-6
WHO: https://www.who.int/teams/environment-climate-change-and-health/radiation-and-health/non-ionizing/el-hsensitivity
GOV.PL:https://www.gov.pl/web/5g/latarnie-led–wiecej-niz-oswietlenie
Ericsson: https://www.ericsson.com/en/small-cells/outdoor-coverage
Kanał Johnnego Price na TIKTOKU: https://www.tiktok.com/@jp.actual

Komentarze

Redaktor w fakenews.pl od połowy 2022 roku. Z wykształcenia i zawodowo od lat związany z projektowaniem graficznym. Po godzinach zainteresowany zjawiskiem myślenia spiskowego oraz filozofią. Entuzjasta nauki oraz metody naukowej, jako efektywnego sposobu poznawania wiedzy. Miłośnik muzyki elektronicznej, jazzu, oraz żeglarstwa morskiego.