Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, Omikron Compound to nie wirus w granulkach

Nie, Omikron Compound to nie wirus w granulkach

Od kilkunastu dni dużą popularność w sieci zdobywa zdjęcie plastikowych worków z napisem “Omikron High Quality Compound”.
Do fotografii w polskiej wersji dołączono opis: “Zdjęcie zrobione potajemnie w magazynie cargo na lotnisku Kbelich. Są to dodatki do opryskiwania z samolotu, tzw. hemtrails [pisownia oryginalna przyp.red.]”. W artykule wyjaśniamy, skąd wzięło się zdjęcie i jaka jest zawartość widocznych na nim opakowań.

Omikron w granulkach
Źródło: Facebook
Teza:
W workach znajduje się wirus do rozpylania przez samoloty.
Nasza ocena:

Post sugerujący, że w workach znajduje się wirus, którym opryskuje się ziemię z samolotu podał m.in. Marcin Bustowski, kandydat w wyborach do Sejmu z list Konfederacji. Zdjęcie z opisem o łączeniu kropek zdobyło ponad pół tysiąca udostępnień i kilkaset reakcji.

Bustowski
Źródło: Facebook/Bustowski

Jakkolwiek temat wydaje się niepoważny, wśród komentarzy pod różnymi postami w sieci przeważają te, które potraktowały możliwość rozpylania wirusa z samolotów na poważnie. Pojawiały się również pojedyncze wyjaśnienia z linkiem do strony www.omikroncompound.com, której adres znajduje się w widocznym miejscu na worku .

Komentarze do wirusa w granulkach
Źródło: Facebook

Co znajduje się w worku?

Adres internetowy odsyła nas do firmy Omikron, która ma swoją siedzibę we Włoszech. Logo firmy widoczne na stronie internetowej jest identyczne z logiem widniejącym na opakowaniu z omawianego zdjęcia. Firma Omikron zajmuje się produkcją tworzyw termoplastycznych (polipropylen i poliamid) do produkcji części na rynek motoryzacyjny, AGD i techniczny. Z mieszanki granulatu sprzedawanego również na polskim rynku, wytwarza się między innymi opaski zaciskowe, zwane potocznie trytytkami.

Źródło: omikroncompound.com

Skąd wzięło się zdjęcie worków z granulatem?

Wspomniane w polskiej wersji grafiki lotnisko Kbelich, to błędnie zapisana nazwa lotniska Praga-Kbely wojskowego portu lotniczego znajdujące się w Kbely, jednej z dzielnicy stolicy Czech. Nazwa lotniska może sugerować pochodzenie zdjęcia z czeskiego Internetu.

Czeski trop okazał się właściwy. Autorem postu sugerującego, że zawartością worka jest wirus rozpylany z nieba przez samoloty, jest użytkownik Bob Acer. Acer, sądząc po zawartości jego profilu na Facebooku, jest zwolennikiem teorii spiskowych i przeciwnikiem szczepień przeciwko COVID-19.

Komentarze do wirusa w granulkach
Źródło: Facebook/Bob Acer

Jednak to nie Bob Acer wrzucił do sieci zdjęcie z workami z napisem Omikron. Chronologia i liczba postów z tą fotografią wskazują na jej holenderskie pochodzenie. Jednakże w Holandii zdjęcie to było żartem, co sugeruje pierwotny opis:

Nie jest trudno o zakażenia skoro można go kupić w workach 25 kg.

Holenderski omikron w granulkach
Źródło: Facebook/TruiensNieuws.be

Grafika z rzekomym Omikronem w granulkach, przedstawianej jako fałszywa teoria spiskowa, oprócz polskiej, dorobiła się również wersji rosyjskiej. Serwisami, które zajmowały się wyjaśnieniem właściwej zawartości worków były m.in. czeski Hoax oraz rosyjski stopfake.org.

O teorii spiskowej dotyczącej smug chemicznych, tzw. chemtrials, pisaliśmy w naszym artykule z 2019 roku.

Podsumowanie

Miłośnicy teorii spiskowych są zdolni do tworzenia fałszywych treści nawet na podstawie żartu. Mimo, iż rozwiązanie zagadki w postaci adresu internetowego znajdowało się na samej fotografii, wiele osób nie skorzystało z okazji, by sprawdzić ten oczywisty trop.

Zdjęcie z workami z tworzywem termoplastycznym połączyło dwie teorie spiskowe – tę dotyczącą chemtrails, jak i hipotezę o celowym rozprowadzaniu wirusa przez światowe rządy. Cała sytuacja jest doskonałym przykładem kreatywności twórców fake newsów i dowodem na to, że ci jeszcze nie raz zaskoczą nas swoją pomysłowością.

Źródła:

Hoax: https://www.hoax.cz/hoax/chemtrails-a-omikron-v-pytlich/

 

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl