Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Rząd potajemnie podpisał porozumienie z Izraelem? To fake news

Rząd potajemnie podpisał porozumienie z Izraelem? To fake news

Od kilku dni w mediach społecznościowych rozpowszechniana jest informacja, jakoby rząd Polski potajemnie podpisał niekorzystne dla Polaków porozumienie z Państwem Izrael.

Teza:
Rząd potajemnie podpisał niekorzystne dla Polaków porozumienie z Izraelem.

Fałszywą informację rozpowszechnił portal wygrajmyrazem.pl.

porozumienie z izreaelem
Źródło: wygrajmyrazem.pl

Jak czytamy w publikacji z 23.03.2021:

Wrogi Polakom rząd okupacyjny potajemnie przed narodem polskim podpisał niekorzystne dla Polaków porozumienie z Izraelem. Rząd potajemnie podpisał porozumienie z Izraelem. To państwo chce przenieść do Polski swoich obywateli. Z porozumienia wynika, że każdy obywatel Izraela będzie mógł pobierać świadczenia i otrzymywać pomoc za darmo kosztem polskich podatników.”

Powyższa informacja jest bardzo daleka od prawdy. Porozumienie zostało podpisane jawnie już w 2016 roku, teraz jedynie potwierdzono jego dalsze obowiązywanie. Nie wspomina o jakimkolwiek przenoszeniu do Polski obywateli Izraela.

W rzeczywistości porozumienie jest jak najbardziej korzystne dla obywateli, zarówno Polski jak i Izraela. Tego typu umowy od dawna obowiązują między krajami Unii Europejskiej i wewnątrz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Polska podpisała również 14 identycznych porozumień z krajami trzecimi, takimi jak Macedonia, Mołdawia, Ukraina, USA, Kanada, Serbia czy Korea Południowa. Pełną listę znajdziecie tutaj. Takie dokumenty funkcjonują w naszym kraju od niemal 90 lat. Najstarsze do jakiego dotarliśmy, to porozumienie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Łotewską z 1934 roku.

Porozumienia te dotyczą wzajemnego uznawania świadczeń dla pracowników, m.in. emerytalnych. Jeśli polski pracownik nie przepracował 20 lat w Polsce, co dawałoby mu dostęp do polskiej emerytury, można doliczyć mu do stażu lata przepracowane w krajach, z którymi zawarliśmy tego typu umowy. Nie oznacza to, iż obywatelom Izraela należy się jakiekolwiek darmowe świadczenie od Polski, lecz że w Izraelu również zostaną im ewentualnie doliczone do emerytury lata przepracowane w Polsce, a każdorazowo wypłata świadczeń jest powiązana z sumarycznym stażem pracy.

W ramach koordynacji dwustronnej obywatele obu krajów mogą wnioskować o uznanie świadczeń emerytalnych, rentalnych czy dla bezrobotnych. Nie oznacza to, iż obywatel Mongolii, Izraela, Mołdawii, USA czy Kanady może przyjechać do Polski na wakacje i otrzymać świadczenia. Przede wszystkim świadczenia wypłacają odpowiednie państwa za odpowiednie okresy. Sumują się jedynie przepracowane lata.

Jak czytamy na stronie powroty.gov.pl:

Jeżeli Twój staż w Polsce jest wystarczający do przyznania emerytury to wyliczymy ją wyłącznie na podstawie polskich okresów ubezpieczenia i wysokości wynagrodzenia, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne lub emerytalno-rentowe w Polsce.

Jeśli Twój staż w Polsce jest niewystarczający do przyznania emerytury i będziemy musieli doliczyć zagraniczne okres ubezpieczenia, to Twoją emeryturę obliczymy w wysokości częściowej. Będziemy ją wypłacać w proporcji, jako stosunek polskich okresów ubezpieczenia do sumy polskich i zagranicznych okresów ubezpieczenia.

My wypłacimy emeryturę za polski staż ubezpieczenia, natomiast z instytucji zagranicznych możesz ubiegać się o emeryturę za okresy pracy w tych państwach.

Tego typu umowy są zatem bardzo korzystne dla obywateli i gwarantują sprawiedliwość w dostępie do składek, których w przypadku np. pracy 7 lat w Izraelu i 13 w Polsce, polski pracownik by nie otrzymał.

Podsumowanie

Tego typu fake newsy powstają w wyniku niezrozumienia przytaczanych aktów prawnych, lub szukania taniej sensacji. Dwustronne porozumienia o zabezpieczeniach społecznych funkcjonują w Polsce od niemal 90 lat i nie mają jakiegokolwiek związku z tajnymi spiskami, mającymi na celu osiedlanie obywateli Izraela w Polsce.

Źródła

Dziennik Ustaw: https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000050701.pdf

Gov.pl: https://www.gov.pl/web/rodzina/dsz-wykaz-umow-o-zabezpieczeniu-spolecznym

Powroty.gov.pl: https://powroty.gov.pl/zaliczanie-okresow-ubezpieczenia-pracowniczego-dla-celow-emerytalno-rentowych-w-polsce-11398

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl