Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Tak, Angela Merkel przeprosiła za plan wielkanocnego lockdownu

Tak, Angela Merkel przeprosiła za plan wielkanocnego lockdownu

W ciągu ostatnich kilkunastu godzin internet rozgrzała informacja o tym, że Angela Merkel publicznie przeprosiła za chęć wprowadzenia lockdownu w czasie Świąt Wielkanocnych. Postanowiliśmy sprawdzić, co rzeczywiście powiedziała kanclerz Niemiec.

Teza:
Kanclerz Niemiec, Angela Merkel publicznie przeprosiła za plan wprowadzenia twardego lockdownu w czasie Świąt Wielkanocnych.

Informacja bardzo szybko zaczęła pojawiać się na portalach społecznościowych. Dyskusje rozgorzały na Twitterze, gdzie wiele osób udostępniało wpisy na ten temat. Również setki użytkowników Facebooka komentowało i podawało dalej posty o tej tematyce. Na serwisie Wykop także można trafić na te wieści. Wiele ze źródeł, które przekazywały te informacje, znane jest ze swojej dyskusyjnej rzetelności. Mogło to powodować uzasadnione wątpliwości czytelników, którzy zgłaszali nam do weryfikacji tę informację.

merkel-przeprasza-za-lockdown-1
Źródło: twitter.com

Lockdown w Niemczech

Tym razem jednak wiadomość przekazywana przez internautów jest prawdziwa. Wczoraj tj. 23.03.2021, Angela Merkel ogłosiła, że lockdown w Niemczech zostanie przedłużony o kolejne trzy tygodnie. Szczególnie ostrą formę miał przybrać w trakcie Świąt Wielkanocnych od 1 do 5 kwietnia. Wówczas miały zostać odwołane nabożeństwa religijne, zakazane spotkania rodzinne powyżej pięciu osób oraz zamknięte wszystkie sklepy. Była to odpowiedź na wzrastającą liczbę przypadków zakażeń koronawirusem, które groziło znaczącym skokiem zachorowań i przeciążeniem systemu opieki zdrowotnej.

Działania niemieckiego rządu natychmiast spotkały się to z ostrą krytyką społeczeństwa. Szczególnie silne protesty słychać było ze strony hierarchów kościelnych, zarówno katolickich, jak i protestanckich. Jednak rozłamy pojawiły się również w obozie politycznym kanclerz, a dezaprobata napływała zarówno ze strony stowarzyszeń biznesowych, jak i epidemiologów. Wskazywano przede wszystkim, że zamknięcie sklepów na pięć dni (oprócz krótkiego otwarcia sklepów spożywczych w Wielką Sobotę) spowoduje ogromne kolejki. Z oczywistych względów mogło spowodować to dodatkowe zagrożenie epidemiczne.

Przeprosiny

Już następnego dnia Angela Merkel, pod naciskiem presji społecznej, odwołała twardy lockdown w trakcie Świąt Wielkanocnych. Obostrzenia mają pozostać takie same, jak przez ostatnie tygodnie. Kanclerz Niemiec przeprosiła obywateli w trakcie konferencji prasowej, a potem drugi raz w czasie posiedzenia parlamentu. Przyznała się do błędu i wzięła na siebie odpowiedzialność za tę decyzję. Film z całą wypowiedzią można obejrzeć tutaj.

Podsumowanie

Wypowiedź i przeprosiny Angeli Merkel są prawdziwe. Kanclerz Niemiec przyznała się do błędu i wycofała z planowanych obostrzeń. Pojawiające się wątpliwości, co do prawdziwości tych informacji miały swoje uzasadnienie, jednak po weryfikacji  źródeł doniesienia należy uznać za prawdziwe.

Źródła

BBC: https://www.bbc.com/news/world-europe-56486732

The Guardian: https://www.theguardian.com/world/2021/mar/24/angela-merkel-reverses-plans-for-easter-covid-lockdown-in-germany

DW: https://www.dw.com/en/covid-angela-merkel-backtracks-on-easter-lockdown-after-uproar/a-56969820

Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=XIU8x_wjdck

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl