Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, w Miraflores nie usunięto wieży 5G z powodu nietypowego zapalenia płuc u mieszkańców

Nie, w Miraflores nie usunięto wieży 5G z powodu nietypowego zapalenia płuc u mieszkańców

Na początku maja w mediach społecznościowych pojawiło się wideo przedstawiające usunięcie masztu komórkowego w Miraflores, ekskluzywnej dzielnicy Limy. Opis filmu sugerował, że rzekoma wieża 5G powodowała “nietypowe zapalenie płuc oraz rozsiane wykrzepienie wewnątrznaczyciowe” i została usunięta na wniosek mieszkańców stolicy Peru. Tweet został wyświetlony ponad ponad 10 tysięcy razy i zdobył kilkaset polubień. W artykule wyjaśniamy jaki był prawdziwy powód wycięcia masztu.

Pepe o wieży 5G w Miraflores
Źródło: Twitter/@PiotrPepe77
Teza:
Wieżę 5G w Miraflores usunięto z powodu nietypowego zapalenia płuc, które powodowała u mieszkańców.

Rosyjskie trolle a teoria o maszcie 5G

Film z Miraflores pojawił się również na kilku polskojęzycznych kontach na portalu Facebook. Bliźniacze posty sugerowały również w większości, że po usunięciu masztu z dzielnicy zniknął również COVID-19.
Profile te mają wiele wspólnego. Jest tam narracja antyukraińska (1, 2), prorosyjska (1, 2, 3)  i antyszczepionkowa (1, 2), a zatem znana kombinacja, do której już przyzwyczaiła nas propaganda Kremla.

Trolle o 5G w Miraflores
Źródło: Facebook

Nielegalny maszt LTE w Miraflores

Jak możemy przeczytać na stronie domowej Miraflores, usunięcie masztu telefonii komórkowej nastąpiło w listopadzie 2019 roku, a więc przed wybuchem epidemii koronawirusa. Powodem demontażu była jego nielegalna instalacja przez firmę Coar North SAC. Decyzję o usunięciu masztu poprzedziło dwumiesięczne postępowanie administracyjne.

Jak czytamy w artykule AFP:

„Antena o wysokości ponad 30 metrów została zainstalowana o świcie, ku zaskoczeniu sąsiadów i władz naszej gminy (…) Jednak po wyczerpującym dochodzeniu inspektorzy z Miraflores potwierdzili, że wspomniana firma działała bez oficjalnego zezwolenia.”

Dziennikarze AFP skontaktowali się również z José Aguilarem, dyrektorem ds. polityki komunikacyjnej i regulacji w Ministerstwie Transportu i Komunikacji, który potwierdził telefonicznie, że w 2019 roku technologia 5G była testowana tylko przez jednego operatora. Testy te zakończyły się i nie miały nic wspólnego z instalacją omawianego masztu w Miraflores. Maszt ten zatem służył zapewne do przesyłu sygnału w technologi LTE.

Dlaczego maszt przypomina drzewo?

W komentarzach pod filmem pojawiały się sugestie, że maszt przypominał drzewo, aby ukryć przed mieszkańcami jego istnienie, a tym samym jego rzekome negatywne działanie. Kamuflaż masztów telefonii komórkowych nie jest niczym szczególnym i jest często stosowany z powodów estetycznych.

Dlaczego kamuflaż?
Źródło: Twitter

Jak informuje portal Telepolis, sieć Play postawiła nadajnik w samym sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Masz ten również do złudzenia przypomina drzewo, dzięki czemu stanowi integralną część otoczenia. Podobny zabieg stosuje się w terenie zurbanizowanym. W Wilanowie powstały dwie instalacje antenowe, które swoim kształtem przypominają miejskie latarnie, dzięki czemu wpasowały się w okoliczną architekturę.

Anteny w kamuflażu
Źródło: Telepolis

Podsumowanie

Technologia 5G coraz szybciej wchodzi na światowy rynek, w związku z tym stanowi bardzo popularny temat dla środowisk spiskowych. Maszt w Miraflores służył do przesyłania sygnału w technologii LTE, a nie 5G i został usunięty w 2019 roku na skutek braku wymaganej urzędowej zgody na jego instalację. Nie miał żadnego związku z chorobami płuc czy COVID-19.

 

Źródła:

Miraflores: https://www.miraflores.gob.pe/desmontaje-antena-de-comunicacion-ilegal/

AFP: https://factual.afp.com/en-peru-aun-no-hay-red-5g-este-video-muestra-el-retiro-de-una-antena-de-telefonia-celular-en-2019

Telepolis: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wydarzenia/play-postawil-nadajnik-drzewo-na-terenie-chronionym

Telepolis: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wydarzenia/warszawa-wilanow-emitel-atrakcyjnie-wizualnie-anteny-telefonii-komorkowej

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl