Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, paszporty covidowe nie umożliwiają permanentnej inwigilacji. Manipulacja starymi nagraniami posła Konfederacji.

Nie, paszporty covidowe nie umożliwiają permanentnej inwigilacji. Manipulacja starymi nagraniami posła Konfederacji.

2 maja 2022 roku Krystian Kamiński, poseł Konfederacji, opublikował na swoim profilu na portalu Facebook zmontowane wideo przedstawiające Ursulę von der Leyen zapowiadającą wprowadzenie paszportów covidowych w państwach UE oraz wypowiedź dr. Yuvala Noah Harariego, której udzielił w październiku 2021 roku podczas Ateńskiego Forum Demokratycznego.

Film, który wyświetlono ponad 100 tysięcy razym zdobył 3,7 tysiąca reakcji. Krystian Kamiński opatrzył go następującym opisem:

Wszystkie oczy skierowane są na wojnę, ale pewnie nie wiecie, że w lipcu WSZYSTKIE KRAJE UE MAJĄ PRZYJĄĆ PASZPORTY SZCZEPIONKOWE Podajcie dalej
Dokładnie tak. Możecie o tym posłuchać w filmie poniżej. Nic dziwnego, że nikt nam o tym nie mówi – oni doskonale wiedzą, jak wykorzystywać zawieruchę, by wdrażać swoje nowe plany. Pandemia jest tego elementarnym przykładem na skalę globalną. Prawdopodobnie nigdy wcześniej nie odebrano tylu ludziom tylu praw jednocześnie, często przy milczącej zgodzie społeczeństwa.

W artykule wyjaśniamy na czym polega manipulacja w poście udostępnionym przez posła Konfederacji.

Krystian Kamiński o paszportach covidowych
Źródło: Facebook/Kamiński
Teza:
Unia Europejska planuje wprowadzić paszporty covidowe z kodami QR, aby inwigilować społeczeństwo.
Nasza ocena:

Kod QR a oprogramowanie spyware typu Pegasus

Wypowiedź Ursuli von der Leyen pochodzi z czerwca 2021 roku, zatem poseł Kamiński wprowadza swoich wyborców w błąd sugerując, że kraje UE mają przyjąć paszporty covidowe w lipcu 2022 r. Poseł nie zauważył, że nastąpiło już w zeszłym roku. Podobnym refleksem popisał się administrator profilu Ruchu Narodowego, który zamieścił ten sam film na fanpage’u partii w 25 kwietnia 2022 r.

Najpoważniejszą częścią manipulacji jest jednak użycie fragmentu wypowiedzi dr. Yuvala Noaha Harariego, izraelskiego historyka, filozofa i pisarza, podczas panelu dyskusyjnego Dialog: Geopolityka technologii podczas Ateńskiego Forum Demokratycznego, zorganizowanego w październiku 2021 roku.

Panel dyskusyjny, z którego pochodzi wypowiedź Harariego, nie dotyczył paszportów covidowych, a izraelskiego systemu Pegasus, zaawansowanego narzędzia typu spyware służącego do inwigilacji terrorystów i grup przestępczych.

Kod QR to kwadratowy kod graficzny opracowany już w 1994 roku w Japonii. Od wielu  jest on powszechnie używany także w Polsce. Kodami QR oznaczamy bilety na koncerty, do kina czy teatru. W ostatnim czasie zapisuje się w ten sposób również certyfikaty szczepień na COVID-19. Kod QR podobnie do kodu kreskowego na produktach ze sklepowych półek nie jest aplikacją i nie ma fizycznej możliwości, aby służył do inwigilacji i nie sposób go porównywać do oprogramowania szpiegującego Pegasus.

Podsumowanie

Poseł Krystian Kamiński mógł nie zauważyć, że paszporty covidowe działają w Unii Europejskiej od prawie roku, gdyż nie są często wykorzystywane w naszym kraju. Posłużył się jednak dużą manipulacją wykorzystując wypowiedź dr. Harariego o Pegasusie, narzędziu służącym do totalnej inwigilacji, porównując ją tym samym do certyfikatów covidowych, będących tak naprawdę zwykłym kodem QR, informującym o zaszczepieniu przeciwko COVID-19.

Źródła:

EFE: https://www.efe.com/efe/english/world/eu-chief-uses-digital-covid-certificate-on-tour-of-capitals/50000262-4564049

Ateńskie Forum Demokratyczne: https://www.youtube.com/watch?v=KlFMEeOer3E

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl