Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Sprawdziliśmy doniesienia o próbach porwań dzieci we Wrocławiu

Sprawdziliśmy doniesienia o próbach porwań dzieci we Wrocławiu

23 września 2022 r. dostaliśmy wiadomość mailową dotyczącą informacji krążącej między mieszkańcami Wrocławia i okolic o próbach porwań dzieci spod szkół. Screen z ostrzeżeniem przywołuje przykład z rejonu Szkoły Podstawowej nr 113 z ul. Zemskiej na wrocławskim osiedlu Gądów. Nieznane osoby miały podjeżdżać autem i zachęcać dzieci do wejścia do pojazdu. Potwierdziliśmy w Komendzie Miejskiej Policji, że zostały zgłoszone trzy takie sytuacje. Zgłoszenia są obecnie weryfikowane. Zaktualizujemy artykuł, jak tylko pojawią się nowe informacje. 

Ostrzeżenie o porwaniach
Źródło: Wiadomość przesyłana przez komunikatory
Teza:
W okolicach szkół we Wrocławiu zgłoszono próby porwania dzieci.

Potwierdzenie szkoły i policji

Administrator konta społecznościowego Szkoły Podstawowej nr 113 potwierdził, że informacja o próbie porwania wraz z numerem rejestracyjnym samochodu potencjalnych sprawców została zgłoszona na policję.

SP o porwaniach
Źródło: Wiadomość z SP113

Sprawdziliśmy tę informację w Komendzie Miejskiej Policji. Krzysztof Marcjan, sierżant sztabowy KMP we Wrocławiu, potwierdził w rozmowie z nami, że zostały zgłoszone trzy sytuacje, w których dzieci miały być przez kogoś zaczepiane. Na tę chwilę nie zostały one potwierdzone, ale podjęta została decyzja o wysłaniu w okolice szkół dodatkowych patroli.

Podsumowanie

W przeszłości weryfikowaliśmy już podobne zdarzenia i wtedy okazały się one nieprawdziwe. Jednak w tym przypadku zarówno Szkoła Podstawowa nr 113, jak i wrocławska policja potwierdziły, że we Wrocławiu zgłoszono w ostatnim czasie trzy próby zaczepiania dzieci na placach zabaw przez nieznane osoby. Będziemy monitorować tę sprawę. W przypadku nowych informacji zaktualizujemy artykuł.

Źródła

Informacja z profilu SP113 na Facebooku

Rozmowa z oficerem prasowym KMP we Wrocławiu

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/czarna-wolga-2-0-czyli-fake-newsy-o-porywaczach-dzieci-z-bialego-busa,945714.html

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl