Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie ma dowodów, że amantadyna jest cudownym lekiem na COVID-19

Sharon McCutcheon

Wbrew zapewnieniom lekarza Włodzimierza Bodnara z NZOZ „Optima” w Przemyślu, brak wiarygodnych dowodów na to, że amantadyna jest skuteczna w terapii COVID-19. Środowisko naukowe oraz medycy stanowczo skrytykowali prowadzoną przez Włodzimierza Bodnara terapię i twierdzenie jakoby amantadyna mogła leczyć COVID-19.

Teza:
Amantadyna cudownym lekiem na COVID-19.
Nasza ocena:

Korekta 11.02.2022: Ministerstwo Zdrowia przedstawiło wyniki badań nad amantadyną na grupie 149 chorych, z których 78 otrzymało amantadynę, a 71 placebo. Wyniki wskazują jednoznacznie, że nie ma żadnych różnic między chorymi przyjmującymi placebo, a pacjentami przyjmującymi amantadynę. Więcej na ten temat tutaj.
Korekta 12.12.2021: Polecamy naszą analizę głośnego badania dotyczącego amantadyny, opublikowanego w Communications Biology. Link tutaj.

Korekta 30.06.2021: Jak ujawniło śledztwo TokFM, Włodzimierz Bodnar nie przyjął 3000 pacjentów z COVID-19, lecz jedynie 608. Spośród osób, którym lek. Bodnar wypisał receptę na amantadynę, 17 zmarło. Jak przyznał Włodzimierz Bodnar, przez długi czas pracował niemal bez przerwy, wypisując nawet 100 recept dziennie. Jak ustaliło TokFM, wizyta u lek. Bodnara kosztuje 200zł. Według orientacyjnych szacunków na eksperymentalnej terapii lek. Bodnar zarobił od 500 tys. do nawet ponad miliona złotych.
Korekta 05.06.2021: Start badań został znacząco opóźniony w stosunku do pierwotnych zapowiedzi. Obecnie  badania wciąż trwają. Ujawniono nowe informacje na temat działalności lek. Bodnara.
Korekta 19.01.2021: Jak podaje polska Agencja Badań Medycznych na zlecenie Ministra Zdrowia sfinansowane zostały badania dotyczące zastosowania amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19. W ciągu kolejnych kilku tygodni badanie ma potwierdzić lub wykluczyć doniesienia o skuteczności stosowania amantadyny po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2.

Oświadczenie (obecnie usunięte ze strony NZOZ „Optima”) Włodzimierza Bodnara, iż odkrył skuteczną terapię, która leczy COVID-19 w 48 godzin, odbiło się szerokim echem w mediach społecznościowych i środowisku naukowym. Pierwotną wersję oświadczenia znajdziecie tutaj. Terapię promował m.in. prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun.

Jak na stronie NZOZ „Optima” pisał lek. Włodzimierz Bodnar:

„Twierdzę, że przy tym sposobie leczenia w ciągu 48 godzin można ustabilizować co najmniej 99% ciężkich przypadków [COVID-19, przyp. Fakenews.pl] w Polsce przebywających obecnie w leczeniu szpitalnym, a po tym okresie następuje okres kilkudniowego zdrowienia”

Mimo głosów krytykujących kontrowersyjną terapię, farmaceuci zauważyli bardzo podwyższone zainteresowanie preparatami zawierającymi amantadynę. Szybko okazało się, iż zaczyna brakować leków takich jak Viregyt-K czy Amantix, a nasza analiza trendów wykazała, że internauci zaczęli szukać zamienników zawierających amantadynę.

amantadyna
Źródło: Google Trends

Jaką terapię proponuje lek. Włodzimierz Bodnar?

Nowatorska kuracja ma opierać się na wykorzystaniu chlorowodorku amantadyny, który jest stosowany w zwalczaniu objawów choroby Parkinsona oraz leczeniu grypy typu A. Cała kuracja miała trwać ok. 12 dni i polegać na regularnym przyjmowaniu amantadyny w stopniowo malejących dawkach.

Jak twierdzi autor kuracji:

amantadyna

Włodzimierz Bodnar oprócz własnych doświadczeń powołał się na artykuł profesora Cezarego Pakulskiego, który również wspominał o możliwej przydatności amantadyny w leczeniu COVID-19. Profesor oparł się m.in. na kwietniowej teorii trójki badaczy, którą znajdziecie tutaj. Należy zaznaczyć, iż artykuł to wciąż preprint i nie został oceniony przez ekspertów.

Głos Włodzimierza Bodnara nie jest zatem jedynym, który sugeruje potencjalną skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19. Jest jednak jedynym, który z całą pewnością i bardzo kategorycznie taką skuteczność potwierdza.

Terapia lekarza z Przemyśla spotkała się z mocną krytyką ze strony środowiska naukowego i medycznego. Przeanalizowaliśmy najbardziej zasadne zarzuty i prezentujemy je poniżej.

Doniesienia Włodzimierza Bodnara opierają się na samodzielnej obserwacji, nie są badaniem naukowym

Nie zostały przeprowadzone właściwe testy, nie zastosowano również grupy kontrolnej ani nie porównano skuteczności terapii lek. Bodnara ze skutecznością obecnie rekomendowanych w leczeniu COVID-19 procedur medycznych. W żadnym wypadku nie można traktować opinii Włodzimierza Bodnara jako obiektywnego dowodu na działanie amantadyny w terapii COVID-19. Relacje pacjentów mogą wskazywać na zjawisko warte zbadania, lecz z całą pewnością nie są naukowym dowodem na skuteczność terapii.

Podkreślił to prof. Wojciech Szczeklik z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego:

Bez odpowiednich badań nie sposób stwierdzić, czy pacjenci wyzdrowieli dzięki interwencji Włodzimierza Bodnara czy po prostu przeszli chorobę. Jeśli terapia okazałaby się skuteczna, to nie sposób również stwierdzić w jakim procencie przypadków.

Jak twierdzą niektórzy specjaliści, koncepcja iż amantadyna mogłaby działać w przypadku COVID-19 jest zbudowana na fałszywym założeniu

Włodzimierz Bodnar przyjął, iż amantadyna ma hamować zakwaszanie endosomów i tym samym fuzję wirusa z komórką (wnikanie SARS-CoV-2 do wnętrza komórki). Jednak, jak zauważył profesor Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista w zakresie wirusologii i mikrobiologii, w przypadku wirusów takich jak SARS-CoV-2 do zakażenia dochodzi w płucach pacjenta, gdzie wirusy ulegają fuzji na powierzchni komórek, co podważa podstawowe założenie terapii amantadyną.

Profesor wspomniał również o drugim kontrowersyjnym założeniu, czyli hamowaniu aktywności białka E w postaci kanału jonowego.

Odmienne sposoby zakażenia grypą i SARS-CoV-2 podkreślił również dr. Tomasz Dzieciątkowski, który zaznaczył, iż amandatyna nie może blokować infekcji SARS-CoV-2, z uwagi na zupełnie nieprzystający do koronawirusa mechanizm działania.

Coraz więcej osób i redakcji pyta się, jak wygląda kwestia zastosowania amantadyny w terapii COVID-19. Czym więc jest…

Opublikowany przez Tomasz Dzieciątkowski – Trust me I’m a Virologist Sobota, 31 października 2020

Również prof. Krzysztof Simon w analizie dla Konkret24 zaznaczył, iż wiele innych, nowszych leków przeciwgrypowych nie wykazało działania terapeutycznego przy zakażeniach SARS-CoV-2, oceniając krytycznie potencjał amantadyny:

„Po prostu nie wiem, jaki miałby być punkt uchwytu terapeutycznego amantadyny, jeśli chodzi o replikacje SARS-CoV-2”

Podsumowanie

Brakuje naukowych dowodów na poparcie twierdzenia lek. Włodzimierza Bodnara z NZOZ „Optima” w Przemyślu. Specjaliści zgodnie zaznaczają również, iż mechanizm działania amantadyny w praktyce nie jest w stanie zapobiec fuzji SARS-Cov-2 z komórkami pacjenta, czyli teoretycznie nie może zadziałać. Polecanie niepotwierdzonych naukowo terapii może być potencjalnie szkodliwe dla pacjentów oraz prowadzić do wykupywania promowanych substancji z aptek. W konsekwencji osoby, które naprawdę potrzebują konkretnego leku, mogą nie mieć możliwości jego zdobycia. W tej chwili, dopóki nie powstaną rzetelne badania na ten temat, oceniamy terapię amantadyną jako niepotwierdzoną i potencjalnie szkodliwą.

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl