Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Trybunał stanu dla prezydenta? Ten mem to fake news

Trybunał stanu dla prezydenta? Ten mem to fake news

Trybunał stanu dla prezydenta !!!. Ostre stanowisko sędziów z krakowskiego Sądu Apelacyjnego. Jednak za kraty!!! Uchwałę przyjęto 70 głosów za i 1 przeciw. Głosowanie było tajne.

– pisownia oryginalna

Mem o takiej treści był udostępniany na wielu profilach facebookowych:

Trybunał stanu dla prezydenta

Ten mem to oczywiście:

Grafika sugeruje, że prezydent Andrzej Duda zostanie w najbliższym czasie postawiony przed Trybunałem Stanu (“Trybunał stanu dla prezydenta !!!”). Jest to nieprawda. Mem jest umiejętnym połączeniem kłamstwa i informacji z zeszłego roku o uchwale sędziów z małopolski. Wtedy to środowisko sędziowskie przegłosowało uchwałę w której ostro oceniło powołanie nowych sędziów Sądu Najwyższego mimo wstrzymania tej procedury przez sąd.

OKO.press tak wtedy napisało o sprawie:

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej obradowało w piątek 12 października i przyjęło dziewięciu uchwał. Najważniejsza dotyczy zaprzysiężenia nowych sędziów SN przez prezydenta, których wskazała nowa KRS.

Prezydent zrobił to, choć Naczelny Sąd Administracyjny zamroził ich powołanie do czasu rozpoznania odwołań sędziów, których kandydatury do SN zostały odrzucone.

„Sędziowie apelacji krakowskiej wyrażają dezaprobatę wobec działania Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, polegającego na wręczeniu w dniu 10 października 2018 r. nominacji osobom wybranym do Sądu Najwyższego w następstwie procedury wzbudzającej bardzo poważne wątpliwości konstytucyjne, pomimo zabezpieczenia zastosowanego przez Naczelny Sąd Administracyjny i wobec trwającego przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej postępowania, dotyczącego ustawy o Sądzie Najwyższym” – napisali sędziowie.

(..)

„Działanie Prezydenta RP, podejmowane wbrew Konstytucji RP, destabilizuje sytuację prawną i obniża zaufanie do sądów oraz wydawanych przez nie orzeczeń. Ponadto czyni realnym problem odpowiedzialności Prezydenta przed Trybunałem Stanu”.

Uchwała oczywiście w żaden sposób nie miała mocy wiążącej.

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl