Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, naukowcy Pfizera nie sugerują cotygodniowego szczepienia przypominającego. To żart

Nie, naukowcy Pfizera nie sugerują cotygodniowego szczepienia przypominającego. To żart

2 grudnia w mediach społecznościowych pojawiła się informacja według której naukowcy firmy Pfizer ostrzegają, że w przypadku wariantu Omicron mogą być potrzebne cotygodniowe szczepienia. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto weryfikować źródła podejrzanych informacji.

Teza:
Panel naukowców firmy Pfizer stwierdził, że cotygodniowe dawki przypominające mogą być potrzebne, aby utrzymać poziom odporności na wariant Omicron.
Nasza ocena:
Bait w sprawie wariantu omicron
Źródło: Twitter/Agnes

Podejrzana informacja trafiła w pierwszej kolejności na Facebooka wraz z linkiem do źródła w postaci portalu The Stonk Market. Fałszywa wiadomość jest powielana głównie w grupach antyszczepionkowych.

Veto tv o omicronie
Źródło: Facebook/VetoTV

Niestety, nikt z komentujących post nie zwrócił uwagi na źródło udostępnianej informacji, a większość komentujących potraktowała wiadomość o cotygodniowym szczepieniu poważnie.

Komentarze
Źródło: Facebook

Portal The Stonk Market to satyryczna strona, której misją jest dostarczanie codziennej dawki humoru. Informacja o cotygodniowym szczepieniu jest tzw. baitem, czyli nieprawdziwą informacją, której celem jest sprowokowanie do reakcji jak największą grupę odbiorców, by następnie wyśmiać ich za naiwność. Informacja o satyrycznym profilu portalu widnieje na stronie głównej serwisu.

The Stonk Market
Źródło: The Stonk Market

Tłumaczenie:

TheStonkMarket.com to strona z satyrą finansową. Witryna zapewnia wyjątkowe informacje o branży finansowej, akcjach, funduszach hedgingowych i rynkach światowych. Misja: Zapewnić codzienny humor i sprawić, by akcje szły w górę. Obecnie poszukujemy twórców treści zainteresowanych humorem finansowym. Skontaktuj się z nami, jeśli jesteś zainteresowany.

Artykuł o panelu naukowców firmy Pfizer kończy się żartobliwym akapitem:

Pfizer stock rose 420.69% on the news. Elon Musk tweeted “nice” in response to the stock movement.

Tłumaczenie:

Akcje Pfizera wzrosły po tej wiadomości o 420,69%. Elon Musk napisał na Twitterze „ładnie” w odpowiedzi na ruch giełdowy.

Wzrost o 420,69% nie jest przypadkowy. Liczba 420 odnosi się do slangowego czasu na palenie marihuany. Jak informuje Wikipedia: “Historia powstania tego symbolu i nadania liczbie 420 jej podziemnego charakteru nie jest jasna, choć część źródeł wskazuje na historię grupy nastolatków z hrabstwa Marin, która spotykała się o 16:20 (czyli najprawdopodobniej po zakończeniu zajęć) przy pomniku Louisa Pasteura.” A 69 to bezpośrednie odniesienie do pozycji seksualnej.

Portal wcześniej informował o pośmiertnym przyznaniu pokojowej nagrody Nobla dla Jeffreya Epsteina za wyprowadzanie z ubóstwa dzieci. Epstein zmarł w więzieniu w oczekiwaniu na proces za wielokrotne molestowania seksualnie i gwałty, w tym osób nieletnich.

Epstein z pokojową nagrodą nobla
Źródło: The Stonk Market

Podsumowanie

W dobie wszechobecnej dezinformacji nawet satyryczne serwisy mogą niespodziewanie stac się wiarygodnym źródłem informacji dla wielu ludzi. Dobrze przygotowany i ukierunkowany bait dla określonej grupy docelowej może przynieść spektakularny efekt. W przypadku żartobliwego artykułu The Stonk Market weryfikacja informacji nie wymagała większego wysiłku, wystarczyło sprawdzić, że publikuje ją satyryczny portal.

Źródła:

The Stonk Market: https://thestonkmarket.com/pfizer-scientists-warn-weekly-vaccinations-may-be-needed-for-omicron-variant-covid-19-to-prevent-lockdown/, https://thestonkmarket.com/jeffery-epstein-quietly-rewarded-posthumous-nobel-peace-prize-for-taking-children-out-of-poverty/

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl