Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Płytka oznaczona COV-19 w nadajniku 5G? To nieprawda

Płytka oznaczona COV-19 w nadajniku 5G? To nieprawda

Od dwóch dni w sieci można znaleźć kolejny filmik, który powiązuje technologię 5G z wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19. Poniżej kopia:

Materiał powieliło wiele stron i grup, jak chociażby 17AnonPolska.

Teza:
Nagranie udowadnia, że nadajniki 5G rozsiewają koronawirusa.

Na filmie widzimy mężczyznę w kasku i odblaskowej kamizelce, który twierdzi, że jest technikiem, odpowiadającym za rozbudowę sieci 5G. Trzyma w ręce jakąś płytkę, pokazuje napis na jednym z jej elementów (“COV-19”) i mówi:

(unintelligeble)…working, erecting 5G masts and towers like the one behind me for the past few weeks while everybody else has been in lockdown. We don’t crack open these kits because we’re explicitly asked not to. But. I best. Perhaps the best thing is for me to show you. It’s best if I just show you, look. The piece of fooking’ 5G kit and it says COV-19 on it. I don’t really know why you need any product produced by any company that produces circuitry like this that has the brand name “COV-19” but that’s what it says on the fookin’ circuit board. I’m not a fookin’ conspiracy theorist, obviously I’ve read all of that stuff online about coronavirus and COVID-19. But why the f*ck are they putting circuitry like that on towers like that? Just don’t fookin’ understand.

tłumaczenie:

(niezrozumiałe)… pracuję, przy stawianiu masztów i wież 5G, takich jak ten za mną od kilku tygodni, podczas gdy wszyscy inni byli odizolowani [przez wirusa SARS-CoV-2, przyp. Fakenews.pl]. Nie otwieramy tych zestawów, bo wyraźnie nas o to proszono. Ale ja otworzyłem. Może najlepiej będzie, jak wam pokażę. Najlepiej będzie, jak wam pokażę, spójrzcie. Kawałek pieprzonego zestawu 5G i jest na nim napisane COV-19. Naprawdę nie wiem, po co komu jakikolwiek produkt wyprodukowany przez jakąkolwiek firmę produkującą takie obwody, który ma nazwę “COV-19”, ale tak jest napisane na tej pieprzonej płytce drukowanej. Nie jestem cholernym fanem teorii spiskowych, oczywiście czytałem wszystkie te rzeczy w Internecie o koronawirusie i COVID-19. Ale dlaczego, do cholery, umieszczają takie obwody na takich wieżach? Po prostu nie rozumiem.

To niskiej jakości manipulacja, jednak musieliśmy poświęcić sporo czasu, by upewnić się, że komponenty elektroniczne o takim oznaczeniu nie istnieją. Do czasu opublikowania artykułu, o tej fałszywej teorii napisał już serwis LeadStories.com oraz dział fact-checkingu Reutersa.

Co jest nie tak z tym materiałem?    

Przeszukaliśmy wszystkie otwarte bazy danych z oznaczeniami części elektronicznych z całego świata, nie znaleźliśmy żadnej, która odpowiadałaby tej z filmu, choć trafiło się kilka z podobnym oznaczeniem, jednak o zupełnie innym wyglądzie. Przede wszystkim element widoczny w tym materiale wideo nie ma nic wspólnego z nadajnikami sieci komórkowej, w tym 5G. To część telewizyjnego tunera (dekodera) dość starego typu.

Element z wideo

5G COV-19
Źródło: https://leadstories.com/xkit1.jpg.pagespeed.ic.fu63K4eOW6.webp / YouTube

Podobne płytki z dekoderów TV

5G COV-19 - Dekoder TV
Źródło: http://www.ixbt.com/monitor/images/leadtek-tv-pro2/inside-front.jpg

Element z filmu najwyraźniej został znaleziony na śmietniku, gdyż wypruto z niego większość elementów, które standardowo znajdują się na tego typu płytkach drukowanych. Można dostrzec również oznaczenie producenta płytki, firmy Hannstar, która zajmuje się wyłącznie monitorami, telewizorami i laptopami, nie ma nic wspólnego z telefonią komórkową czy nadajnikami 5G.

5G COV-19 Hannstar
Źródło: https://leadstories.com/kit2.jpg / YouTube

Serwis Reuters, na podstawie widocznej na jednym z ujęć obudowy, zidentyfikował również dostawcę kablówki- firmę Virgin Media, która potwierdziła, że ten element pochodzi z dekodera starego typu i nie nosił żadnych oznaczeń, a tym bardziej COV-19.

Cytując jej rzecznika:

That is a board from a very old set top TV box and which never featured any component parts inscribed/stamped/printed or otherwise with COV 19. It has absolutely no relation with any mobile network infrastructure, including that used for 5G.

tłumaczenie:

Jest to płytka z bardzo starego dekodera telewizyjnego, która nigdy nie zawierała żadnych części składowych z napisem/stemplem/nadrukiem z “COV 19”. Nie ma ona żadnego związku z żadną infrastrukturą sieci komórkowej, w tym z infrastrukturą wykorzystywaną przez 5G.

Na jednym z ujęć widać również SCART, czyli tzw. eurozłącze, które jest charakterystyczne dla wszelkich urządzeń związanych z telewizją; dekoderów, konsol do gier czy DVD.

5G COV-19 Eurozlacze
Źródło: https://leadstories.com/xkit3.jpg.pagespeed.ic.wnEZoGT7iw.webp / YouTube

Wystający element widoczny na części oznaczonej “COV-19” to najpopularniejsze złącze telewizyjne, które najprawdopodobniej każdy z nas miał, lub ma w domu.

IEC_169-2
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/File:IEC_169-2_male_and_female_connector.JPG

Cały materiał bazuje na fałszywej teorii, która zakłada, że technologia 5G i wirus SARS-CoV-2, mogą być ze sobą powiązane. To absolutny fałsz, nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby możliwą zależność jakichkolwiek sieci czy nadajników z transmisją, lub infekcją wirusami czy bakteriami. Wzajemną zależność 5G i wirusa SARS-CoV-2 można porównać do zależności między jedzeniem pączków, a erupcją wulkanów. Naukowcy wielokrotnie wypowiadali się na temat fałszywych powiązań sieci z wirusami, co w kontekście COVID-19 wytłumaczyło dobrze BBC.

Podsumowanie

Materiał jest całkowicie fałszywy. Mężczyzna, który pokazuje płytkę, najprawdopodobniej nie jest technikiem związanym z siecią 5G, gdyż ten odróżniłby element takiego nadajnika od przypadkowej płytki od kablówki. Wideo jest albo manipulacją, która miała na celu stworzenie kolejnego popularnego filmiku i zarobienia na wyświetleniach na YouTube, albo jest po prostu dowcipem. Niezależnie od motywu, wideo zdobyło w sieci bardzo dużą popularność i stało się przebojem na kilku grupach fanów teorii spiskowych.

Zwracamy również uwagę na ciekawe zjawisko łączenia się różnych, pozornie zupełnie ze sobą niezwiązanych teorii spiskowych. Z niepokojem, ale i pewnym zaciekawieniem czekamy na kolejną taką hybrydę.

Źródła

LeadStories.com: https://leadstories.com/hoax-alert/2020/05/fact-check-worker-exposes-cov-19-circuit-board-5g-tower.html?fbclid=IwAR0ffl9sucUxR1yhWjbbAtGHIL2EtBug8yq2i5JAw5LAi48Pe3tVsSzXaDA
Reuters: https://www.reuters.com/article/uk-factcheck-circuit-board/false-claim-video-shows-5g-telecoms-equipment-stamped-with-cov-19-ready-to-be-installed-into-a-mast-idUSKBN22R35M
Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/File:IEC_169-2_male_and_female_connector.JPG, https://en.wikipedia.org/wiki/Belling-Lee_connector, https://pl.wikipedia.org/wiki/SCART
BBC: https://www.bbc.com/news/52168096

O sprawie wspomniał również serwis sprawdzający fakty Demagog.

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl