Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Zamieszki w Monachium? Film na Twitterze to fake news

Zamieszki w Monachium? Film na Twitterze to fake news

Zamieszki w Monachium? Na Twitterze pojawił się tajemniczy film, rzekomo z Monachium, gdzie widać grupę osób demolujących centrum miasta. Wpis został udostępniony z komunikatem:

Wczoraj wieczorem w Monachium. Dostałem od kolegi. Tego nie pokaże TV.

Zrzut ekranu, na wypadek usunięcia:

Zamieszki w monachium
Źródło: https://twitter.com/Manalishin

Sprawdziliśmy film. Jest to typowy:

Powyższy film to dobry przykład fake newsa, gdzie wydarzenie/film/zdjęcie z przeszłości posłużyło jako podstawa fałszywej wiadomości. Film tak naprawdę ilustruje zamieszki jakie wybuchły po morderstwie senegalskiego sprzedawcy ulicznego. Zdarzenie to miało miejsce we Florencji, w marcu 2018. Nie były to w żadnym wypadku zamieszki w Monachium.

Oryginalny film:

Protesty w Florencji

Policja powiedziała, że ​​Roberto Pirrone (Włoch) oddał sześć strzałów z pistoletu z bliskiej odległości. Jego ofiarą był Idy Dienec, który sprzedawał skórzane torby, parasole i drobiazgi na moście w toskańskim mieście.

W rezultacie, dziesiątki imigrantów maszerowało przez historyczne centrum Florencji, przewracając kosze na śmieci, skutery i duże doniczki.

We wtorek z kolei około 500 afrykańskich imigrantów i włochów zorganizowało kolejny protesty na moście, na którym miały miejsce strzelanina. Około 100 osób zbliżyło się do policji z tarczami i pałkami szukając konfrontacji. Na szczęście nie doszło do starć. Burmistrz Florencji, Dario Nardella wydał komunikat, w którym poprosił protestujących o zachowanie spokoju.

Strzelanina nastąpiła dzień po wyborach parlamentarnych, w których politycy, zwłaszcza Liga Antyimigrancka, często przedstawiali migrantów jako przestępców i wzywali do masowych deportacji.

Policja oznajmiła że morderstwo nie było motywowane rasowo. Powołała się na zeznania Pirrone’a. Pirrone miał licencję na noszenie broni do celów sportowych. Zdaniem policji od dawna zmagał się z myślami samobójczymi. Według śledczych, tego dnia miał przeżyć załamanie nerwowe i dlatego doszło do tragedii.

Źródło: Reuters, CNN

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl