Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Nie, transseksualny człowiek-jeleń nie został postrzelony przez myśliwych

Nie, transseksualny człowiek-jeleń nie został postrzelony przez myśliwych

Niektóre polskie portale podały informacje o pomyłce do jakiej miało dojść w trakcie polowania na terenie Karoliny Północnej w USA. Ponoć dwóch myśliwych pomyliło transseksualnego człowieka-jelenia ze zwierzyną i postrzeliło go.

Teza:
Transseksualny człowiek-jeleń pomylony ze zwierzyną i postrzelony.

Fałszywą informację rozpowszechniały takie portale jak Fronda.pl czy Czujny.pl. Materiał o zdarzeniu pojawił się również w programie Michała Rachonia “#JedziemyDalej” w TVP Info, jak podaje Konkret24.

Zarówno powyższe portale, jak i polska telewizja publiczna padły jednak ofiarami żartu opublikowanego przez World News Daily Report, satyrycznej strony internetowej, której hasłem przewodnim jest “Where facts don’t matter” (“Gdzie fakty nie mają znaczenia” – tłum. red.). Okazuje się, że zarówno transseksualny człowiek-jeleń, jak i pozostali bohaterowie historii, po prostu nie istnieją. Oryginalny artykuł można przeczytać tutaj. Fronda.pl, Czujny.pl, jak i TVP skopiowały informacje ze strony personcountysportsnow.com oraz newsbreak.com, jednak nie zweryfikowały skąd pochodzi oryginalne źródło tej relacji.

Zdjęcia wykorzystane we wpisie World News Daily Report, pochodzą z filmu na serwisie YouTube, zamieszczonego na kanale Humananimals. Film poniżej.

Informację zweryfikowały między innymi: snopes.com, a w Polsce – Konkret24.

Warto na koniec nadmienić, iż użycie sformułowania “transseksualny” wobec osoby identyfikującej się z innym gatunkiem jest całkowicie błędne. Transseksualizm (nie mylić z transpłciowością) to pojęcie medyczne, które oznacza “pragnienie życia i uzyskania akceptacji jako osoba płci przeciwnej” (zgodnie z ICD-10). Taka hipotetyczna osoba powinna być nazywana raczej jako “transgatunkowa”. Więcej o transseksualizmie i transpłciowości można dowiedzieć się tutaj (zachęcamy szczególnie do zapoznania się ze słowniczkiem, znajdującym się na końcu zalinkowanego tekstu).

Podsumowanie:

Zachęcamy do bardzo uważnego podchodzenia, do tego typu, niesamowitych informacji. Istnieje sporo portali, które zajmują się podawaniem satyrycznych wiadomości. Wiele osób nie sprawdza jednak, jaki profil ma dana strona internetowa i czym w rzeczywistości się zajmuje, kiedy zobaczy sensacyjny nagłówek.

Źródła:

Snopes: https://www.snopes.com/fact-check/trans-species-man-deer-shot/

Konkret24: https://konkret24.tvn24.pl/swiat,109/mysliwi-w-usa-postrzelili-czlowieka-jelenia-to-fake-news,1039302.html

Polskie Towarzystwo Seksuologiczne: https://pts-seksuologia.pl/sites/strona/83/stanowisko-pts-ws-sytuacji-spolecznej-zdrowotnej-i-prawnej-osob-transplciowych 

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl