Działacze PiS oraz ich znajomi i rodziny w programie „Motel Polska”

TVP/Motel Polska

TVP postanowiła ruszyć z duchem czasu i nakręcić “Motel Polska”, własną wersję popularnego programu Gogglebox, którego uczestnicy oglądają telewizję i na bieżąco komentują to, co widzą na ekranie. Po emisji kilku odcinków pojawiły się komentarze i sugestie, że wydarzenia w programie komentują działacze PiS oraz ich znajomi i rodziny.

Teza:
Działacze PiS oraz ich znajomi i rodziny występują regularnie w programie „Motel Polska”

Poniżej znajdziecie skrót ostatniego odcinka, który wzbudził ogromne kontrowersje z uwagi na skrajnie propagandową treść i tożsamość występujących osób. Jego pełną wersję możecie obejrzeć tutaj.

Do tej pory ukazało się 11 odcinków „Motelu Polska”. Po ostatnim z nich uwadze widzów nie uszła obecność w programie kilku znanych działaczy Prawa i Sprawiedliwości. We wszystkich odcinkach „Motelu Polska” obserwujemy w zasadzie te same osoby, kilka z nich wzbudziło jednak wątpliwości internautów.

Do tej pory w programie wystąpiło 18 osób, w tym 10 powiązanych z PiS. Podczas weryfikacji korzystaliśmy jedynie ze źródeł otwartych. Niektóre zdjęcia zostały zmodyfikowane z uwagi na ochronę danych osobowych, lecz z łatwością znajdziecie je sami na Facebooku.

„Trójka przyjaciół, która wybrała życie z dala od miejskiego zgiełku”

Tak przedstawiono poniższych uczestników “Motelu Polska”.

motel polska
Źródło: Motel Polska

Ciężko nam ocenić stosunek tych osób do miejskiego zgiełku, jednak pewne jest, iż na ekranie widzimy trójkę działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

Mieczysław Worach w 2018 roku kandydował z PiS na wójta gminy Poświętne. Tak jak kilka kolejnych osób jest również bezpośrednio powiązany z posłem PiS Robertem Telusem.

motel polska
Żródło: Facebook
Mieczysław Worach
Źródło: Portalsamorzadowy.pl

Robert Telus - Motel Polska

Maria Witkowska zasiada w zarządzie Prawa i Sprawiedliwości w powiecie opoczyńskim. Pracuje z posłem Telusem.

Nowy Zarząd PiS
Źródło: Zarząd PiS Opoczono

Lidia Lasota, współpracująca z posłem Telusem (na którego cześć pisze znakomite laudacje), od wielu lat zatrudniona jest również w TVP.

motel
Źródło: http://www.piotrpolak.pl/new/obiad-urodzinowo-imieninowy-u-posla-2017-04-19/1900/

Michał Mazur i Karolina Korczyńska

motel
Źródło: Motel Polska

Oboje należą do rodziny posła Roberta Telusa.

motel
Źródło: Facebook
motel
Źródło: Facebook/ Robert Telus

Joanna, Maria i Alicja Grzybowskie

Joanna, Maria i Alicja Grzybowskie
Źródło: Motel Polska

Wszystkie panie łączy osoba Piotra Grzybowskiego, dziennikarza i eksperta, związanego z Radiem Warszawa i Tygodnikiem Niedziela, który jest częstym gościem programów takich jak TVP Info czy Telewizja Republika. Piotr Grzybowski znany jest ze swych konserwatywnych poglądów i powiązań z Prawem i Sprawiedliwością.

motel
Źródło: Facebook
motel
Źródło: Facebook
Piotr Grzybowski
Źródło: Facebook

Dominika i Michał Chorosińscy

Dominika i Michał Chorosińscy
Źródło: Motel Polska

Dominika Chorosińska jako jedyna została odpowiednio przedstawiona- jako posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Podsumowanie

Tematem zajęliśmy się z uwagi na dużą liczbę próśb o weryfikację od naszych czytelników. Zgodnie z obawami internautów, skład uczestników nowego programu rzeczywiście budzi wątpliwości. Pytania wywołuje również ilość osób powiązanych z posłem Robertem Telusem.

Wydźwięk programu i obecne w nim w niemal stu procentach treści zgodne z linią partii rządzącej już raczej nikogo nie dziwią. Tym razem wyjątkowo kontrowersyjny wydaje się jednak dobór uczestników, który bez wyraźnego zaznaczenia ich związków z PiS nosi znamiona manipulacji.

Komentarze

Analyst, working for fakenews.pl since May 2020. He deals with open source intelligence and information analysis in the international security. Involved in projects on disinformation, political extremism and information warfare. In private, a lover of long backpacking trips and hiking in the forest. Email: mpawela(at)fakenews.pl