Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Działacze PiS oraz ich znajomi i rodziny w programie „Motel Polska”

TVP/Motel Polska

TVP postanowiła ruszyć z duchem czasu i nakręcić “Motel Polska”, własną wersję popularnego programu Gogglebox, którego uczestnicy oglądają telewizję i na bieżąco komentują to, co widzą na ekranie. Po emisji kilku odcinków pojawiły się komentarze i sugestie, że wydarzenia w programie komentują działacze PiS oraz ich znajomi i rodziny.

Teza:
Działacze PiS oraz ich znajomi i rodziny występują regularnie w programie „Motel Polska”

Poniżej znajdziecie skrót ostatniego odcinka, który wzbudził ogromne kontrowersje z uwagi na skrajnie propagandową treść i tożsamość występujących osób. Jego pełną wersję możecie obejrzeć tutaj.

Do tej pory ukazało się 11 odcinków „Motelu Polska”. Po ostatnim z nich uwadze widzów nie uszła obecność w programie kilku znanych działaczy Prawa i Sprawiedliwości. We wszystkich odcinkach „Motelu Polska” obserwujemy w zasadzie te same osoby, kilka z nich wzbudziło jednak wątpliwości internautów.

Do tej pory w programie wystąpiło 18 osób, w tym 10 powiązanych z PiS. Podczas weryfikacji korzystaliśmy jedynie ze źródeł otwartych. Niektóre zdjęcia zostały zmodyfikowane z uwagi na ochronę danych osobowych, lecz z łatwością znajdziecie je sami na Facebooku.

„Trójka przyjaciół, która wybrała życie z dala od miejskiego zgiełku”

Tak przedstawiono poniższych uczestników “Motelu Polska”.

motel polska
Źródło: Motel Polska

Ciężko nam ocenić stosunek tych osób do miejskiego zgiełku, jednak pewne jest, iż na ekranie widzimy trójkę działaczy Prawa i Sprawiedliwości.

Mieczysław Worach w 2018 roku kandydował z PiS na wójta gminy Poświętne. Tak jak kilka kolejnych osób jest również bezpośrednio powiązany z posłem PiS Robertem Telusem.

motel polska
Żródło: Facebook
Mieczysław Worach
Źródło: Portalsamorzadowy.pl

Robert Telus - Motel Polska

Maria Witkowska zasiada w zarządzie Prawa i Sprawiedliwości w powiecie opoczyńskim. Pracuje z posłem Telusem.

Nowy Zarząd PiS
Źródło: Zarząd PiS Opoczono

Lidia Lasota, współpracująca z posłem Telusem (na którego cześć pisze znakomite laudacje), od wielu lat zatrudniona jest również w TVP.

motel
Źródło: http://www.piotrpolak.pl/new/obiad-urodzinowo-imieninowy-u-posla-2017-04-19/1900/

Michał Mazur i Karolina Korczyńska

motel
Źródło: Motel Polska

Oboje należą do rodziny posła Roberta Telusa.

motel
Źródło: Facebook
motel
Źródło: Facebook/ Robert Telus

Joanna, Maria i Alicja Grzybowskie

Joanna, Maria i Alicja Grzybowskie
Źródło: Motel Polska

Wszystkie panie łączy osoba Piotra Grzybowskiego, dziennikarza i eksperta, związanego z Radiem Warszawa i Tygodnikiem Niedziela, który jest częstym gościem programów takich jak TVP Info czy Telewizja Republika. Piotr Grzybowski znany jest ze swych konserwatywnych poglądów i powiązań z Prawem i Sprawiedliwością.

motel
Źródło: Facebook
motel
Źródło: Facebook
Piotr Grzybowski
Źródło: Facebook

Dominika i Michał Chorosińscy

Dominika i Michał Chorosińscy
Źródło: Motel Polska

Dominika Chorosińska jako jedyna została odpowiednio przedstawiona- jako posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Podsumowanie

Tematem zajęliśmy się z uwagi na dużą liczbę próśb o weryfikację od naszych czytelników. Zgodnie z obawami internautów, skład uczestników nowego programu rzeczywiście budzi wątpliwości. Pytania wywołuje również ilość osób powiązanych z posłem Robertem Telusem.

Wydźwięk programu i obecne w nim w niemal stu procentach treści zgodne z linią partii rządzącej już raczej nikogo nie dziwią. Tym razem wyjątkowo kontrowersyjny wydaje się jednak dobór uczestników, który bez wyraźnego zaznaczenia ich związków z PiS nosi znamiona manipulacji.

Komentarze

Analityk, w Fakenews.pl od maja 2020. Zajmuje się wywiadem jawnoźródłowym i analizą informacji w bezpieczeństwie międzynarodowym. Zaangażowany w projekty dotyczące dezinformacji, ekstremizmu politycznego i wojny informacyjnej. Prywatnie miłośnik dalekich wypraw z plecakiem i leśnych wędrówek. Email: mpawela(at)fakenews.pl