Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Zdjęcie z pikniku PiS w Pułtusku nie jest fotomontażem

Zdjęcie z pikniku PiS w Pułtusku nie jest fotomontażem

W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi partie polityczne spotykają się ze swoimi wyborcami. 8 lipca partia Prawo i Sprawiedliwość zorganizowała piknik w Pułtusku. Po spotkaniu politycy PiS zapozowali do zdjęcia ze sceny, na którym widać tłum zgromadzonych ludzi. Zwolennicy opozycji oraz niektórzy jej działacze podważali prawdziwość tej fotografii. W artykule wyjaśniamy, że obróbka graficzna, której poddano zdjęcie, to w rzeczywistości zwykła korekta kontrastu, a nie fotomontaż.

Teza:
Fotografia z pikniku PiS w Pułtusku to fotomontaż.
Fotomontaż w Pułtusku
Źródło: Twitter

To nie fotomontaż

Na pierwszym planie omawianej fotografii widzimy ludzi zebranych na scenie, a na drugim mieszkańców Pułtuska zgromadzonych na widowni. Zdjęcie zostało poddane obróbce graficznej, ponieważ zrobiono je pod światło. Dlatego zwiększono kontrast fotografii dla osób stojących na pierwszym planie. Różnice można porównać z kolejnym, mniej ostrym zdjęciem wykonanym przez inną osobę, które znajduje się poniżej. W tle tej fotografii również widać ten sam tłum ludzi.

Fotomontaż w Pułtusku
Źródło: Facebook/PiS Komitet Radzymin

Ważnym aspektem w ocenie liczby zgromadzonych zwolenników Prawa i Sprawiedliwości jest perspektywa fotografii. Porównując ujęcia na wprost ze sceny oraz pod kątem z góry, widać wyraźnie, że lepszą ekspozycję ma to pierwsze zdjęcie.

Perspektywa a nie fotomontaż
Źródło: Facebook/PiS Pułtusk

W kadrze z relacji wideo, na którym widać moment wykonania omawianej fotografii, zaznaczyliśmy kilka osób, które są widoczne na obu ujęciach. Jednoznacznie wskazuje to, że film i zdjęcie ze sceny zostały zrobione w tym samym czasie.

To nie fotomontaż
Źródło: YouTube/PiS

Analiza techniczna zdjęcia

Aby ostatecznie ocenić, czy zdjęcie zostało przerobione, skorzystaliśmy z narzędzia FotoForensic służącego do wykrywania ingerencji graficznych, w tym fotomontaży. Widać w nim jednoznacznie, że pomiędzy pierwszym a drugim planem nie doszło do wprowadzenia żadnych poważnych zmian, poza korektą kontrastu.

Analiza fotomontaży
Źródło: FotoForensics.com

Podsumowanie

Korekta kontrastu zdjęcia stała się źródłem jednej z większych politycznych kontrowersji minionego weekendu na Twitterze. Zdjęcie umieszczone na profilach Prawa i Sprawiedliwości w mediach społecznościowych to nie fotomontaż. Po pierwsze wskazują na to inne ujęcia publiczności na spotkaniu, a po drugie techniczna analiza graficzna nie wykazała przeróbki.

Źródła

FotoForensic.com: Analiza graficzna

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl