Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Zdjęcie hajlujących nowożeńców wykonano w Rosji, a nie w Ukrainie

Zdjęcie hajlujących nowożeńców wykonano w Rosji, a nie w Ukrainie

Od kilku miesięcy w mediach społecznościowych co jakiś czas pojawia się zdjęcie, na którym widać hajlujących nowożeńców i ich gości weselnych. W tle dwóch mężczyzn trzyma ukraińską flagę. W artykule wyjaśniamy, że zdjęcie jest fotomontażem i tak naprawdę zostało zrobione w Rosji.

Teza:
Nowożeńcy z Ukrainy wykonują nazistowskie pozdrowienie
Hajlujący nowożeńcy
Źródło: Twitter/Tomasz Sommer

Hajlujący nowożeńcy z Rosji

Ostatnio przerobione zdjęcie z rzekomą ukraińską parą umieścił na swoim Twitterze Tomasz Sommer, redaktor naczelny tygodnika „Najwyższy CZAS!”. Odwrotne wyszukanie obrazem w serwisie TinEye wskazuje, że najstarsze wystąpienie zdjęcia w sieci pochodzi z 2016 roku. Hajlująca grupa trzyma flagę nie niebiesko-żółtą, a z widocznymi kolorami czarnym i żółtym. Link do zdjęcia prowadzi do nieistniejącego już portalu poxe.ru, jednak ta konkretna strona zapisała się w archiwum serwisu Wayback Machine.

Hajlujący nowożeńcy w TinEye
Źródło: TinEye

W komentarzu pod tweetem redaktora Sommera prawdziwą lokalizację miejsca, w którym zrobiono zdjęcie, przedstawił użytkownik @Gajus_Marcius. Wskazał on na ulicę Lenina w mieście Nowokuźnieck w Rosji, znajdującego się ponad 4300 km od Kijowa. Na fotografii widać cokół pomnika Lenina stojącego naprzeciwko budynku Administracji Rejonu Nowokuźnieckiego.

Hajlujący nowożeńcy w Nowokuzniecku
Źródło: Pomnik Lenina w Nowokuźniecku

 

 

Flaga Imperium Rosyjskiego

Flaga, którą trzymają mężczyźni na zdjęciu, to flaga Imperium Rosyjskiego. Wprowadził ją car Aleksander II w 1858 roku i pozostawała w użyciu do 1883 roku. Kolor czarny symbolizuje stabilność państwa, żółty oznacza duchowość, a biały wieczność i czystość.

Flaga Imperium Rosyjskiego
Źródło: Flags-World.com

Podsumowanie

Zdjęcie przedstawiające hajlujących nowożeńców zostało wykonane w Rosji, dlatego najpewniej przedstawia obywateli tego kraju. Krążący w sieci fotomontaż, na którym flagę Imperium Rosyjskiego przerobiono na flagę Ukrainy, jest kolejnym przykładem prymitywnej antyukraińskiej propagandy.

Źródła

flags-world.com: Flaga Imperium Rosyjskiego

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl