Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Zdjęcie Elżbiety II wykonującej gest hitlerowskiego pozdrowienia to fotomontaż

Zdjęcie Elżbiety II wykonującej gest hitlerowskiego pozdrowienia to fotomontaż

W związku ze śmiercią królowej Elżbiety II w internecie ponownie pojawiła się krążąca od dawna grafika będąca fotomontażem. Fałszywe zdjęcie przedstawia młodą królową unoszącą prawą rękę w geście hitlerowskiego pozdrowienia. W artykule opisujemy także inne nawiązania do nazistowskich pozdrowień w brytyjskiej rodzinie królewskiej, które są akurat autentyczne.

Fake z Elżbietą
Źródło: Telegram
Teza:
Królowa Elżbieta II w młodości pozowała do zdjęcia wykonując gest hitlerowskiego pozdrowienia

Porównanie fotomontażu i oryginalnego zdjęcia

Oryginalny portret Elżbiety II został wykonany w 1957 roku. Królowa trzyma na nim ręce w dole. Co więcej, ręka na zmanipulowanej fotografii ma widoczne tatuaże, których raczej nie powinniśmy spodziewać się po brytyjskiej monarchini.

Porównanie fotomontażu do oryginału
Źródło: Royal Collection of Trust

Kłopotliwe zdjęcie rodziny królewskiej jest prawdziwe

W 2015 roku brytyjski tabloid The Sun opublikował kadr z filmu z 1933 roku. Widać na nim około sześcioletnią, przyszłą królową Elżbietę II, jej matkę Elżbietę, wujka Edwarda – przyszłego króla oraz młodszą siostrę Małgorzatę. Brytyjska korespondentka BBC, Sarah Campbell, potwierdziła w Pałacu Buckingham, że zdjęcie jest autentyczne. Jak podaje BBC, w październiku 1937 roku Edward wraz ze swoją żoną odwiedzili nazistowskie Niemcy, gdzie zjedli kolację z Adolfem Hitlerem oraz Rudolfem Hessem.

Gdy wybuchła II Wojna Światowa, trzynastoletnia wtedy Elżbieta służyła w Pomocniczej Służbie Terytorialnej Kobiet.

The Sun o hajlowaniu
Źródło: The Sun

O sprawie pisał m.in. gruziński Myth Detector.

Podsumowanie

W związku ze śmiercią Elżbiety II w internecie pojawił się fotomontaż sugerujący, że brytyjska królowa pozowała wykonując gest salutu rzymskiego. Oryginalne zdjęcie zostało wykonane 12 lat po zakończeniu II Wojny Światowej.

Źródła

Myth Detector: https://mythdetector.ge/en/who-disseminates-the-altered-picture-of-queen-elizabeth-ii/

BBC: https://www.bbc.com/news/uk-33578174

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl