Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Rząd Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu rekomenduje szczepienie kobiet ciężarnych i karmiących

Rząd Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu rekomenduje szczepienie kobiet ciężarnych i karmiących

Z początkiem roku szkolnego w sieci pojawiło się mnóstwo wpisów podważające bezpieczeństwo szczepienia przeciw COVID-19 kobiet w ciąży i kobiet karmiących. Osoby odpowiedzialne za rozprzestrzenianie tej narracji powoływały się na nieaktualne informacje na stronie rządowej Wielkiej Brytanii opublikowane w 2020 roku. Część z tych osób pomijała informacje o dacie publikacji, inni przekonywali, że mimo iż zostały opublikowane dawno temu, to w dalszym ciągu są one aktualne. Dowodem na to miał być fakt, że dane w dalszym ciągu są dostępne. Co poniektórzy twierdzili nawet, że rząd wycofuje rekomendację szczepienia przeciw COVID-19 kobiet w ciąży. Wszystkie te wpisy, w mniejszym lub większym stopniu mijały się z prawdą.

Teza:
Rząd Wielkiej Brytanii wycofuje rekomendację szczepienia przeciw COVID-19 kobiet w ciąży i karmiących

Fałszywi prorocy

29 sierpnia Piotr Witczak opublikował tweeta, w którym twierdził, że rząd Wielkiej Brytanii zaleca szczepienie kobiet w ciąży i karmiących piersią przeciw COVID-19, mimo iż raport opublikowany na stronie rządowej z datą sierpniową odradza szczepienie tej grupy.

dezinformujący tweet Piotra Witczaka
źródło: Twitter

Biolog zastosował tutaj specyficzny dobór słownictwa, który pozwala wyciągnąć z jego wypowiedzi błędny wniosek, że data, o której wspomina, odnosi się do terminu publikacji, tymczasem dotyczy ona aktualizacji strony (zapis strony z 27.08.2022). Informacje zawarte na stronie przedstawiają raport dotyczący szczepionki Pfizera z grudnia 2020 roku i na tamten czas były one jak najbardziej aktualne. W czerwcu 2021 roku dokonano ostatniej aktualizacji informacji zawartych na stronie i informacja ta była widoczna w zapisie strony z 27 sierpnia, czyli przed publikacją tweeta przez Piotra Witczaka:

Informacja o ostatniej aktualizacji treści dostępna na stronie 27.08.2022
Informacja o ostatniej aktualizacji treści dostępna na stronie 27.08.2022 (źródło: gov.uk)

Powyższy tweet udostępnił również Jacek Wilk, a tego samego dnia narrację tę podchwycił Rafał Piech twierdząc wręcz, że rząd Wielkiej Brytanii wycofuje rekomendacje dla szczepienia kobiet w ciąży i karmiących. Ten ostatni wystosował dodatkowo apel do polskich mediów o pilną interwencję dziennikarską, która miałaby wywrzeć presję na polskim rządzie i skłonić go do zrewidowania swojego dotychczasowego stanowiska w tej sprawie.

Pismo sygnowane jego podpisem było udostępniane na Telegramie na kanałach STRAŻNICY WOLNOŚCI i Ostatnia Rubież RP – Q POLSKA, na tym drugim można było też zobaczyć apel prezydenta Siemianowic Śląskich nagrany w formie wideo. Nagranie to, opublikowane pierwotnie na stronie założonego przez niego ruchu Polska Jest Jedna, wyświetlono ponad 21 tysięcy razy.

dezinformujący tweet Rafała Piecha
źródło: Twitter

Następnego dnia o rezygnacji ze szczepienia kobiet w ciąży w Wielkiej Brytanii pisał również Michał Wawer. Nieco bardziej zachowawczy ton przybrał Grzegorz Płaczek podający zaledwie wyrywkowe informacje.

dezinformujący tweet Grzegorza Płaczka
źródło: Twitter

Jednak już trzy dni później w nagraniu na jego profilu możemy usłyszeć (od 27 minuty), że informacje te, mimo że „opublikowane w czerwcu 2021 roku”, są nadal aktualne. Vloger nie pokusił się jednak o ich zweryfikowanie. Według niego dowodem na aktualność komunikatu ma być fakt, że informacje te w dalszym ciągu są dostępne na stronie internetowej (jednak w tym czasie na wspomnianej stronie widniała już adnotacja opisana poniżej). Jednocześnie Grzegorz Płaczek sugeruje, że szczepionka firmy Pfizer nie została dostatecznie zbadana, a rząd polski okłamuje obywateli w kwestii bezpieczeństwa szczepień.

Mimo że liczni użytkownicy zwracali uwagę w komentarzach na wprowadzanie w błąd i identyfikowali zastosowaną manipulację, żaden z wyżej wymienionych nie usunął swojego wpisu.

Szczepienia kobiet w ciąży w dalszym ciągu rekomendowane w Wielkiej Brytanii

Zarówno polskie, jak i zagraniczne środowiska antyszczepionkowe, powoływały się na powyższą stronę w celu uwiarygodnienia swoich fałszywych tez. Najprawdopodobniej w związku z tym, administratorzy dodali na początku września adnotację do powyższego wpisu, w której możemy przeczytać, że poniższy raport podsumowuje wstępną ocenę dokonaną w grudniu 2020 roku. Odsyła również do najnowszej Charakterystyki Produktu Leczniczego i raportu opartych na zaktualizowanych danych.

Summary of the Public Assessment Report for COVID-19 Vaccine Pfizer/BioNTech
Źródło: gov.uk

W tym ostatnim możemy przeczytać, że w samej Anglii ponad 118 000 kobiet urodziło do końca lutego 2022 r. po otrzymaniu co najmniej 1 dawki szczepionki COVID-19 w czasie ciąży lub na krótko przed nią, a ponad 40 000 kobiet w Szkocji i Walii otrzymało co najmniej 1 dawkę w czasie ciąży do końca marca 2022 r.

Kobiety w ciąży zgłaszały podobne podejrzane reakcje na szczepionki jak osoby niebędące w ciąży. Ze zgłoszeń nie wynika, aby którakolwiek ze szczepionek COVID-19 stosowanych w Wielkiej Brytanii lub jakiekolwiek reakcje na te szczepionki zwiększały ryzyko poronienia, martwego urodzenia, wad wrodzonych lub komplikacji porodowych.

Zaznaczono również, że kobiety w ciąży mają takie samo ryzyko zachorowania na COVID-19, jednak w porównaniu z kobietami niebędącymi w ciąży mogą być narażone na zwiększone ryzyko ciężkiej choroby, zwłaszcza jeśli zakażą się w trzecim trymestrze lub jeśli mają również inne problemy medyczne. W związku z tym kobiety ciężarne są uważane za grupę ryzyka klinicznego w przypadku COVID-19, a szczepienie kobiet w ciąży preparatami Pfizera i Moderny są rekomendowane na każdym jej etapie.

Szczepienia przeciw COVID-19 są również bezpieczne dla kobiet karmiących. W najnowszym raporcie możemy przeczytać, że nie ma obecnie dowodów na to, że szczepienie COVID-19 podczas karmienia piersią powoduje jakąkolwiek szkodę u dzieci karmionych piersią lub wpływa na zdolność do karmienia piersią.

W wyniku działań dezinformacyjnych środowisk antyszczepionkowych, Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Wielkiej Brytanii pod koniec sierpnia przypomniał również na Twitterze, że szczepionka jest bezpieczna i wysoce skuteczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Komunikat Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej na temat bezpieczeństwa szczepień przeciw COVID-19 w ciąży w w trakcie karmienia
Komunikat Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej na temat bezpieczeństwa szczepień przeciw COVID-19 w ciąży w trakcie karmienia. Źródło: Twitter
Szczepienie kobiet w ciąży i karmiących jest również zgodne z zaleceniami angielskiego stowarzyszenia lekarzy położników i ginekologów – Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG), które podkreśla, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na poważne zachorowanie w wyniku zakażenia COVID-19, a to może prowadzić do zwiększonego ryzyka przedwczesnego porodu i martwego urodzenia.

Podsumowanie

Zarówno rząd Wielkiej Brytanii, jak i angielskie stowarzyszenie lekarzy położników i ginekologów są zgodne co do tego, że szczepienie przeciw COVID-19 kobiet w ciąży i karmiących jest skuteczne i bezpieczne. Ze względu na fakt, że ciąża stanowi czynnik ryzyka w COVID-19, szczepienia te są jak najbardziej rekomendowane w tej grupie pacjentów. W związku z zapowiadaną w Polsce na wrzesień akcją szczepień przypominających, zauważalna jest wzmożona działalność dezinformacyjna środowisk antyszczepionkowych na temat COVID-19.

Źródła

https://web.archive.org/web/20220827170838/https://www.gov.uk/government/publications/regulatory-approval-of-pfizer-biontech-vaccine-for-covid-19/summary-public-assessment-report-for-pfizerbiontech-covid-19-vaccine

https://web.archive.org/web/20201216233459/https://www.gov.uk/government/publications/regulatory-approval-of-pfizer-biontech-vaccine-for-covid-19/summary-public-assessment-report-for-pfizerbiontech-covid-19-vaccine

https://web.archive.org/web/20220902082208/https://www.gov.uk/government/publications/regulatory-approval-of-pfizer-biontech-vaccine-for-covid-19/summary-public-assessment-report-for-pfizerbiontech-covid-19-vaccine

https://www.gov.uk/government/publications/coronavirus-covid-19-vaccine-adverse-reactions/coronavirus-vaccine-summary-of-yellow-card-reporting

Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG): https://twitter.com/RCObsGyn/status/1564573810208247811

Komentarze

Z wykształcenia biolożka ze szczególną pasją do genetyki. Po godzinach aktywistka prozwierzęca. Zagorzała orędowniczka nauki - szkiełko i oko silniej mówią do niej niż czucie i wiara. Prywatnie interesuje się kryminalistyką. Swoje zapędy śledcze spełniała pracując w trakcie studiów w agencji detektywistycznej. Energię czerpie z kontaktu z dziką przyrodą. Email: klipka(at)fakenews.pl