Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Krążąca w sieci okładka National Geographic to falsyfikat

Krążąca w sieci okładka National Geographic to falsyfikat

W ostatnich dniach w sieci ponownie krąży fałszywa okładka National Geographic. Portretuje ona nagą białą kobietę w objęciach roznegliżowanego czarnoskórego mężczyzny. Teksty okładkowe sugerują, że tematem numeru jest ewolucja populacji europejskiej w kierunku mieszania się ras. W rzeczywistości jednak majowy numer National Geographic w 2017 roku przedstawiał podobiznę Alberta Einsteina. Zdjęcie wykorzystane do sfałszowania okładki magazynu pochodzi z sesji erotycznej modeli o pseudonimach Coxy i Mike sfotografowanych w 2012 roku przez Pettera Hegre’a.

Teza:
Okładka National Geographic z maja 2017 roku przedstawia nagą białą kobietę w objęciach roznegliżowanego czarnoskórego mężczyzny, a tematem numeru jest ewolucja populacji europejskiej w kierunku mieszania się ras.

Spreparowana okładka National Geographic

Wpis przedstawiający spreparowaną okładkę National Geographic, opublikowany 2 czerwca w serwisie X, wyświetlono ponad 450 tys. razy. Tę samą grafikę udostępniono w serwisie Wykop z komentarzem: Biała kobieta, czarny mężczyzna, normalna rodzina. Taka nasza przyszłość. Nie ma w niej miejsca dla białych facetów. Koniec. Kropka. Na portalu jbzd.com towarzyszył jej opis: Biały człowiek jest gatunkiem zagrożonym. Komentarze te wpisywały się w nurt spiskowy nawiązujący do teorii zastąpienia.

okładka National Geographic 2017 FAKE NEWS
Źródło: X

Nie jest to pierwszy raz, gdy powyższy obraz krąży w sieci. W 2017 roku w odpowiedzi na popularność przeróbki dementowały ją włoski serwis Butac i słowacki SME. W polskiej infosferze pojawił się również w styczniu tego roku. Do jego stworzenia wykorzystano jedno z subtelniejszych ujęć fotografa Pettera Hegre’a z sesji erotycznej modeli o pseudonimach Coxy i Mike. Zdjęcia z tej sesji zamieszczono w 2012 r. w płatnym serwisie erotycznym założonym przez Hegre’a.

Coxy and Mike animal attraction

Pierwsze wątpliwości może wzbudzić już sam tekst okładkowy: Evolution Europe. How waves of immigrants are breeding the future (dosł. tłum. Ewolucja Europa. Jak fale imigrantów tworzą przyszłość). Poprawny zapis pierwszej części to Evolution of Europe lub Europe’s evolution (Ewolucja Europy). W konsternację może wprawić również zapis: The benefits of biracial children (Korzyści z dzieci mieszanej rasy). Widniejący u góry napis Pr0ncave jest z kolei nazwą konta w serwisie Tumblr (nie polecamy wpisywania tego hasła w wyszukiwarkę). Poniżej natomiast przedstawiamy faktyczną okładkę majowego wydania National Geographic z maja 2017 r.

okładka National Geographic 2017
Okładka National Geographic z maja 2017 r.

Podsumowanie

Spreparowana okładka National Geographic ma na celu wzmacniać nastroje antyimigranckie i postawy rasistowskie. Co więcej, towarzyszą jej często nieironiczne komentarze przedstawiające białych mężczyzn jako grupę marginalizowaną. W rzeczywistości okładka magazynu National Geographic z maja 2017 przedstawiała podobiznę Alberta Einsteina.

 

Źródła

National Geographic: https://ngsingleissues.nationalgeographic.com/ngm_may_2017

Komentarze

Z wykształcenia biolożka ze szczególną pasją do genetyki. Po godzinach aktywistka prozwierzęca. Zagorzała orędowniczka nauki - szkiełko i oko silniej mówią do niej niż czucie i wiara. Prywatnie interesuje się kryminalistyką. Swoje zapędy śledcze spełniała pracując w trakcie studiów w agencji detektywistycznej. Energię czerpie z kontaktu z dziką przyrodą. Email: klipka(at)fakenews.pl