Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Wytyczne WHO w sprawie zwłok zalegających na ulicach nie są zapowiedzią działań zagrażających życiu ludzi

Wytyczne WHO w sprawie zwłok zalegających na ulicach nie są zapowiedzią działań zagrażających życiu ludzi

Publikacja WHO z 15 września na temat zagrożeń związanych z gromadzeniem zwłok ofiar masowych katastrof została wykorzystana przez środowiska spiskowe w celu szerzenia lęku i niepokoju. Popularność w mediach społecznościowych zdobył fragment nagrania PL1.tv, w którym Edyta Paradowska wraz z zaproszonym do studia Janem Rybskim budują narrację, jakoby „nagły” komunikat miał być zapowiedzią niebezpiecznych działań szykowanych przez WHO, które mają zagrażać życiu ludzi. W rzeczywistości informacje te nie są ani nowe, ani nie pojawiły się nagle. Wytyczne dotyczące postępowania z ciałami ofiar katastrof pojawiały się już wielokrotnie na przestrzeni lat na stronie WHO. Publikowane są w celu wyposażenia społeczności w informacje niezbędne do bezpiecznego i godnego postępowania ze zwłokami. Mają również na względzie pomoc ocalałym w powrocie do zdrowia.

Teza:
Komunikat dotyczący zwłok zalegających na ulicach, który pojawił się nagle na stronie WHO, jest zapowiedzią działań zagrażających życiu ludzi planowanych przez tę organizację.

„Polaka nie można pokonać, można go tylko zabić”

Tak zatytułowane jest nagranie, które pojawiło się na stronie PL1.tv 21 września. Edyta Paradowska przywołuje w nim nagłówek tekstu, który opublikowano na stronie WHO (Czerwony Krzyż i WHO twierdzą, że zwłoki ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów generalnie nie stanowią zagrożenia dla zdrowia), po czym bez żadnego wyjaśnienia jego kontekstu nazywa go absurdalnym. Dodaje też, że „można by było się z tego śmiać, gdyby nie świadomość, że nie ma przypadków i nic się nie ukazuje przypadkiem”.

Wtóruje jej Jan Rybski, który potwierdza, że „tutaj nie ma przypadków”, oraz zapewnia, że prześledził sekwencję ostatnich publikacji na stronach WHO i według niego ta informacja pojawia się nagle i „zupełnie z czapy”. Następnie zastanawia się, do kogo adresowany jest tekst i z jakiego powodu się ukazał, dochodząc ostatecznie do konkluzji, że „bestia wszystko co zrobi, musi zapowiedzieć” oraz że jest to „jednoznaczne zapowiedzenie czegoś, co ma nastąpić”. Po czym określa WHO jako organizację mafijną, na której czele ma stać zbrodniarz wojenny.

Paradowska zadaje pytanie, czy ma to nas jedynie trzymać w ryzach, przestraszyć, czy rzeczywiście możemy się spodziewać, że ktoś coś planuje. Na co zaproszony gość uspokaja, mówiąc, że kupił książkę Wincenta Łaszewskiego na temat proroctw dotyczących Polski i żadne z nich nie mówi o tym, by Polska miała mieć jakiekolwiek problemy. Rybski twierdzi jednak, że „pewne ofiary muszą być” oraz że jesteśmy o tym informowani, ponieważ „oni są w obowiązku, tak jest po prostu napisane to w pismach, że zły musi zapowiadać to, co popełni”. Jego wypowiedź kończy zdanie: „Polacy mają gen wolności. Polaka się nie pokona. Można go tylko zabić”.

Paradowska Rybski WHO
źródło: pl1.tv

Narracja w mediach społecznościowych

Rozmowa ta była udostępniana m.in. na portalu gloria.tv, gdzie wyświetliło ją 8 tys. osób. Kolejne 6 tysięcy zobaczyło ją na Telegramie za sprawą kanału Wiadomości Czasów Ostatecznych. W serwisie X nagranie udostępniane było z komentarzami sugerującymi, że WHO planuje bliżej nieokreślone działania zagrażające ludzkości.

„15 września WHO opublikowało komunikat stwierdzający że zwłoki zalegające ulicę nie zagrażają żywym. Oj będzie się działo.”

„#who wraz z #czerwonykrzyż ogłaszają że zwłoki zalegające na ulicach nie przyczyniają się do ryzyka dla osób żyjących…… jak myślicie? co nam szykują???”

„Wiadomość na stronie WHO z dnia 15 września komunikat uspokajający na wypadek zalegających zwłok czy to nie daje wam do myślenia1”

Stanowisko WHO dotyczące ciał ofiar klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych

Informacja prasowa będąca przedmiotem teorii spiskowej powstała we współpracy Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFCR), Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (ICRC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jaki jest cel publikacji WHO?

W rzeczywistości odpowiedź na pytania stawiane przez Rybskiego o celowość tej publikacji znajdują się w pierwszym akapicie komunikatu. Dowiemy się z niego, że publikowany jest w celu rozwiania nieporozumień i bezpodstawnych strachów związanych z ciałami zmarłych. Informacje o bezpiecznym i godnym postępowaniu ze zwłokami mają też po części pomóc w powrocie do zdrowia ocalałym. Publikacja ta jest też apelem do wszystkich stron konfliktu i osób udzielających pomocy, by postępowały zgodnie z ustalonymi zasadami postępowania ze zwłokami.

Kiedy w wyniku klęsk żywiołowych lub konfliktów zbrojnych dochodzi do masowych zgonów, okoliczne społeczności są zaniepokojone, że obecność ciał stanowi zagrożenie dla zdrowia. By temu zaradzić, dochodzi nie raz do pospiesznego grzebania zwłok w masowych grobach. Autorzy tekstu zwracają uwagę, że takie działania mogą prowadzić do długotrwałego cierpienia psychicznego członków rodziny zmarłych, a także do problemów społecznych i prawnych.

Ciała osób zmarłych w następstwie ran odniesionych w wyniku klęski żywiołowej lub konfliktu zbrojnego prawie nigdy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia społeczności. Wynika to z faktu, że ofiary, które zmarły w wyniku urazu, utonięcia lub pożaru, zwykle nie są nosicielami organizmów wywołujących choroby przy zachowaniu zwykłych środków ostrożności. Wyjątkiem są sytuacje, w których śmierć nastąpiła z powodu chorób zakaźnych, takich jak Ebola, choroba marburska lub cholera, lub gdy katastrofa miała miejsce na obszarze endemicznym dla tych chorób zakaźnych.

W każdych okolicznościach martwe ciała w pobliżu lub w źródłach wody mogą prowadzić do obaw o zdrowie, ponieważ z ciał mogą wyciekać odchody zanieczyszczające źródła wody, prowadząc do ryzyka biegunki lub innych chorób. Ciał nie należy pozostawiać w kontakcie ze źródłami wody pitnej.

Dlaczego publikacja ukazała się akurat teraz na stronie WHO?

Autorzy komunikatu odwołują się też bezpośrednio do bieżącej sytuacji w Libii, gdzie zespoły Czerwonego Krzyża i WHO współpracują z władzami i społecznością, wspierając je wytycznymi, materiałami i szkoleniami. Dostarczają też worki na zwłoki, aby pomóc w godnym traktowaniu zmarłych.

Gwen Eamer z IFRC podkreśla, że niepotrzebny pośpiech w usuwaniu ciał osób zmarłych w wyniku katastrof lub konfliktów pozbawia rodziny możliwości identyfikacji i opłakiwania swoich bliskich, nie zapewniając przy tym żadnych korzyści dla zdrowia publicznego. Godne traktowanie zmarłych wymaga odpowiedniego czasu na identyfikację zmarłego, opłakanie go i odprawienie obrzędów pogrzebowych zgodnych z lokalnymi normami kulturowymi i społecznymi.

Z kolei Kazunobu Kojima zajmujący się w WHO bezpieczeństwem biologicznym apeluje do władz w społecznościach dotkniętych tragedią, aby nie spieszyły się z masowymi pochówkami i kremacjami. Przekonuje też, że godne zarządzanie ciałami jest ważne dla rodzin i społeczności, a w przypadku konfliktu często stanowi ważny element umożliwiający szybsze zakończenie walk.

Wbrew temu, co twierdzi Rybski, wytyczne te nie są żadnym novum. Podobne publikacje pojawiały się już wielokrotnie na stronach WHO, m.in. w 2006, 2013 i 2019 roku.

Kim jest Jan Rybski?

W progamie Edyty Paradowskiej Jan Rybski jest częstym gościem. Prowadząca przedstawia go jako założyciela Ruchu na Rzecz Nowej Polski BASTA!, próżno jednak szukać informacji na temat tej organizacji w sieci. Znajdziemy tam jednak wpisy i artykuły dotyczące przedsiębiorstw związanych z Rybskim. Wynika z nich, że gość Edyty Paradowskiej zajmuje się m.in. kryptowalutami (token-consult.pl Sp. z o.o., KRS 0000834194).

Jan Rybski

Natomiast w marcu 2020 roku jako prezes “Pro-Salus” Usługi medyczne i laboratoryjne Sp. z o.o. (KRS: 0000741797) zaproponował rządowi zakup miliona testów PCR łącznie z aparaturą do ich przeprowadzania. Ministerstwo nie było jednak zainteresowane jego ofertą. Sprawę opisywała Gazeta Wyborcza.

Jan Rybski Pro-Salus
Źródło: twitter.com

Opinie Rybskiego na temat 5G i szczepień przeciw COVID-19

12 sierpnia 2023 roku na koncercie Bedoesa w Bydgoszczy frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Najprawdopodobniej w wyniku ścisku i wysokiej temperatury doszło do licznych omdleń. Pomocy medycznej udzielono 140 osobom. Jako że Rybski miał być w tym czasie w okolicy na spacerze z psem, Paradowska zaprosiła go do studia w celu skomentowania tych wydarzeń. Zaproszony gość stwierdził, że przyczyną omdleń nie mogła być temperatura ani duchota, ponieważ ani on nie odczuwał, by było w tym czasie gorąco i duszno, ani jego pies nie przejawiał zachowania na to wskazującego.

Według niego przyczyną omdleń było działanie bydgoskich masztów 5G, które poprzez „efekt mikrofalówki” miały punktowo podnieść temperaturę. Do efektu miała przyczynić się też muzyka techno, która „ma podkład szatański”. Gość nie wykluczał, że mogło być to działanie celowe, a związek z nim miały szczepienia przeciw COVID-19 zawierające rzekomo tlenek grafenu. Według Rybskiego poprzez szczepienie przestajemy być człowiekiem, a zaczynamy być urządzeniami elektrycznymi i w wyniku zmian w genomie stajemy się własnością firmy, która ma patent na szczepionkę. Podobne twierdzenia pojawiały się wcześniej na antenie PL1.tv. Opisywaliśmy je w artykule pt. Zbigniew Hałat twierdzi, że w szczepionkach jest grafen. To nieprawda.

Rybski i gentest4u.de

Strona odkrywamyzakryte.com znana jest z szerzenia teorii spiskowych. W marcu 2022 roku pojawił się na niej wpis zatytułowany KLAUS SCHWAB I JEGO FASZYSTOWSKI „WIELKI RESET” CZ. IV. Pod wpisem znajdziemy adnotację „Tłumaczenie z języka niemieckiego, redakcja tekstu i komentarz: Jan Rybski”.

Jan Rybski odgrywamy zakryte
Źródło: odkrywamyzakryte.com

Z kolei na blogu Mirosława Dakowskiego, szerzącym propagandę antyukraińską i antyszczepionkowe, pojawił się wpis autorstwa Jana Rybskiego zatytułowany Między-kontynentalne bilokacje pedałów – „ofiar” małpiej propagandy. Autor podpisuje się w nim również adresem mailowym jr@basta.org.pl.

Jan Rybski Dakowski
Źródło: dakowski.pl

Po wpisaniu adresu siedziby i nazwy spółki Pro-Salus znajdziemy natomiast adres jej strony (www.pro-salus.eu). Jednak ani strona pro-salus.eu, ani basta.org.pl już nie istnieje. Po wpisaniu obu tych adresów w serwisie WebArchive zobaczymy natomiast archiwalne zapisy niemieckojęzycznej strony gentest4u.de. Wyświetla się na niej komunikat w języku polskim o ofercie testów antygenowych na COVID-19. Znajdziemy tam też ofertę współpracy kierowaną do niemieckich firm, podpisaną przez Jana Rybskiego.

Jan Rybski COVID
Źródło: web.archive.org
Jan Rybski Pro-Salus de
Źródło: web.archive.org

Podsumowanie

Publikacja WHO dotycząca zagrożeń związanych z gromadzeniem zwłok ofiar masowych katastrof jest apelem do stron konfliktów, by nie ulegały bezpodstawnym obawom związanym z obecnością zwłok i umożliwiły rodzinom ofiar ich identyfikację i godny pochówek. Publikacje te pojawiały się niejednokrotnie na stronie WHO we wcześniejszych latach. Edyta Paradowska i Jan Rybski wykorzystali je, by zasiać niepotrzebny niepokój w społeczeństwie i demonizować WHO, z której działaniami się nie zgadzają.

 

Źródła

WHO: https://www.who.int/news/item/15-09-2023-dead-bodies-from-natural-disasters-and-conflict-do-not-generally-pose-health-risks–red-cross-and-who-say

WHO: https://www.who.int/publications/i/item/management-of-dead-bodies-after-disasters

WHO: https://www.who.int/publications/m/item/risks-posed-by-dead-bodies-after-disasters

WHO: https://www.who.int/news-room/questions-and-answers/item/emergencies-management-of-dead-bodies

Metropolia Bydgoska: https://metropoliabydgoska.pl/omdlenia-na-koncercie-bedoesa-prokuratura-bada-sprawe-organizator-wydal-oswiadczenie/

Komentarze

Z wykształcenia biolożka ze szczególną pasją do genetyki. Po godzinach aktywistka prozwierzęca. Zagorzała orędowniczka nauki - szkiełko i oko silniej mówią do niej niż czucie i wiara. Prywatnie interesuje się kryminalistyką. Swoje zapędy śledcze spełniała pracując w trakcie studiów w agencji detektywistycznej. Energię czerpie z kontaktu z dziką przyrodą. Email: klipka(at)fakenews.pl