Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Agnieszka Holland nie powiedziała, że na granicy z Białorusią są sami terroryści

Agnieszka Holland nie powiedziała, że na granicy z Białorusią są sami terroryści

23 maja autor profilu Brać Górnicza na Facebooku opublikował zrzut ekranu z Twittera przedstawiający rzekomą wypowiedź Agnieszki Holland dla TOK FM. Reżyserka miała powiedzieć, że na granicy z Białorusią wśród uchodźców byli terroryści, a nie kobiety i dzieci. Cały cytat został zmyślony i pochodzi z konta, które podszywało się pod radio TOK FM.

Teza:
Agnieszka Holland powiedziała, że aktualnie na granicy z Białorusią nie ma kobiet i dzieci, są sami terroryści wysłani przez Putina.
Brać Górnicza o Agnieszce Holland
Źródło: Facebook/Brać Górnicza

Fałszywa wypowiedź Agnieszki Holland

W rzeczywistości Agnieszka Holland nie wypowiedziała przytaczanych słów o terrorystach na granicy z Białorusią. Pod twitterowe konto radia TOK FM podszył się internetowy troll. Jego wpis w ciągu kilku godzin wyświetlono ponad 340 tys. razy.

Troll o Agnieszce Holland
Źródło: Twitter/Troll

Na fałszywą wypowiedź Agnieszki Holland nabrał się m.in. Marcin Palade, socjolog i były wiceprezes Polskiego Radia. Co ciekawe, Palade napisał własnego twitta ze sfabrykowanym cytatem, zamiast zacytować internetowego trolla. Swój wpis usunął.

Palade o Agnieszce Holland
Źródło: Twitter/Palade

Podobnie małą starannością w weryfikacji informacji wykazał się Witold Waszczykowski, były szef MSZ za rządów Prawa i Sprawiedliwości, a aktualnie kandydat do PE.

Waszczykowski o Agnieszce Holland
Źródło: Twitter/Waszczykowski

Faktyczne stanowisko Agnieszki Holland

10 maja Agnieszka Holland udzieliła wywiadu Gazecie Wyborczej, w którym zabrała głos w sprawie uchodźców na granicy z Białorusią. Reżyserka skrytykowała postawę rządzących wobec wciąż trwającego kryzysu migracyjnego:

Jasne, możemy powiedzieć: przyjmujemy tylko uchodźców, czyli tych, którzy uciekają przed śmiercią i prześladowaniami. A migranci, dla których w tej chwili nie ma w naszych społeczeństwach miejsca, powinni wrócić tam, skąd przybyli. Żeby dokonać tego rozróżnienia, co jest obowiązkiem demokratycznego państwa prawa w Unii, należy stosować procedury, które to umożliwiają. Tymczasem my tego nie robiliśmy i nowa władza też tego nie robi, tylko wypycha ludzi przez płot do Białorusi.

Podsumowanie

Agnieszka Holland nie powiedziała, że aktualnie na granicy z Białorusią nie ma kobiet i dzieci, tylko sami terroryści wysłani przez Putina. W rzeczywistości wypowiedź została sfabrykowana przez internetowego trolla.

Źródła

Gazeta Wyborcza: Agnieszka Holland: Jesteśmy świadkami zalegalizowania okrutnego burdelu. I stoi za tym nowa władza

Komentarze

Absolwent Telekomunikacji i Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Zawodowo zajmuje się technologią 5G. Zainteresowania: podróże, literatura faktu i kuchnia orientalna. Uczulony na błędy językowe. Email: pcymbor(at)fakenews.pl