Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

W Niemczech nie zakwaterowano uchodźców na terenie byłych obozów koncentracyjnych

W Niemczech nie zakwaterowano uchodźców na terenie byłych obozów koncentracyjnych

31 grudnia na antenie Telewizji Republika Jan Pietrzak wypowiedział słowa o zakwaterowywaniu imigrantów w budynkach byłych nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady. Słowa te wywołały falę krytyki oraz reakcje ze strony najwyższych urzędników państwowych, w tym ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. W odpowiedzi na krytykę w infosferze zaczęły pojawiać się treści mówiące o rzekomym zakwaterowywaniu imigrantów w budynkach byłych obozów koncentracyjnych w Niemczech. Teza ta jest fałszywa, a jej źródłem są wydarzenia z 2015 roku. 

Teza:
W Niemczech zakwaterowano uchodźców na terenie byłych obozów koncentracyjnych

Imigranci w obozach koncentracyjnych

Prawicowy publicysta Jan Pietrzak w Telewizji Republika wypowiedział słowa dotyczące przyjmowania imigrantów. Jak twierdzi, miał to być żart:

Mam okrutny żart z tymi imigrantami, że oni liczą na to, że Polacy są przygotowani, bo mamy baraki. Mamy baraki dla imigrantów: w Auschwitz, w Majdanku, w Treblince, w Stutthofie. Mamy dużo baraków zbudowanych tu przez Niemców. I tam będziemy (…) tych imigrantów, wpychanych nam nielegalnie przez Niemców, ponieważ nielegalni nie są ci ludzie, którzy uciekają do lepszego świata. Nielegalne są te władze, które ich wpuszczają, czyli nielegalni są Niemcy.

Na Pietrzaka spłynęła fala krytyki, odpowiednie instytucje podjęły także kroki prawne. Zareagował m.in. minister sprawiedliwości Adam Bodnar:

imigranci w obozach koncentracyjnych
Źródło: Twitter

Jan Pietrzak znalazł jednak obrońców swoich słów, którzy zaczęli przywoływać rzekomą politykę migracyjną w Niemczech.

Źródło: Twitter

Według niej imigranci w byłych niemieckich obozach koncentracyjnych przebywają od lat. Internauci na potwierdzenie tezy o kwaterowaniu imigrantów w obozach koncentracyjnych przywołują m.in. artykuł TVN24 opisujący wydarzenia z 2015 roku.

 

Imigranci w obozach koncentracyjnych
Źródło: Twitter

Źródło fałszywych treści

Podczas kryzysu migracyjnego w 2015 roku w Niemczech przyjęto ponad milion imigrantów, na co nie były gotowe władze zarówno na poziomie lokalnym, jak i federalnym. W ramach rozwiązań kryzysowych podejmowano kontrowersyjne decyzje. Jedną z nich była propozycja zakwaterowania imigrantów na terenach wokół byłych obozów koncentracyjnych.

W styczniu 2015 roku do opinii publicznej dotarły informacje o planowanym umieszczeniu imigrantów w budynkach satelitarnych obozu Dachau. Władze miasta Augsburg brały pod uwagę Halę 116, która rzeczywiście była budynkiem satelitarnym obozu (przetrzymywano tam pracowników przymusowych). Po wyzwoleniu obozu budynek ten wraz z okolicznymi terenami został przearanżowany przez armię USA i wykorzystywany pod nazwą Koszary Sheridan w celach wojskowych aż do 1998 roku. Ostatecznie, po fali krytyki, zrezygnowano z tego projektu.

Równie mocne oburzenie spowodowała decyzja władz miasta Schwerte, wedle której zakładano umieszczenie imigrantów w budynku na terenie byłego obozu Buchenwald. Władze miasta argumentowały, że budynek, w którym chciano umieścić imigrantów, wybudowano już po II wojnie światowej. Wcześniej budynek ten był wykorzystywany w innych celach, w tym jako przedszkole oraz miejsce wsparcia imigrantów 20 lat wcześniej. Badania historyczne potwierdziły słowa władz miasta. Co więcej, wśród historyków panuje powszechna zgoda dotycząca wzorowej polityki historycznej upamiętnienia tego miejsca.

We wrześniu 2015 roku w The Guardian pojawił się artykuł mówiący o zakwaterowaniu migrantów na terenie byłego obozu w Dachau. Artykuł na nowo wywołał powszechne oburzenie, na które odpowiedziały władze Miejsca Pamięci Obozu Koncentracyjnego w Dachau. W oświadczeniu czytamy:

Dawny „ogród ziołowy” obozu koncentracyjnego Dachau nie jest częścią Miejsca Pamięci Obozu Koncentracyjnego Dachau.

Grunty rolne „ogrodu ziołowego”, na których wielu więźniów obozu koncentracyjnego musiało wykonywać pracę przymusową, od 1957 r. są własnością miasta Dachau, a od 1980 r. są stopniowo zabudowywane obiektami przemysłowymi.

Kilka pozostałych historycznych budynków „Kräutergarten” jest nadal własnością miasta Dachau. Już w latach 80. miasto stworzyło tam mieszkania czynszowe i socjalne dla bezdomnych. W przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących użytkowania budynku i zakwaterowania bezdomnych prosimy o bezpośredni kontakt z miastem Dachau.

Podsumowanie

Linia obrony Jana Pietrzaka opiera się na fałszywych informacjach i fake newsach. Próby odpowiedzi władz lokalnych w Niemczech na kryzys migracyjny w 2015 roku wywołały kontrowersje i dyskusje wewnątrz debaty publicznej. Jednak stwierdzenie, że w Niemczech od lat imigranci przebywają na terenach byłych obozów koncentracyjnych, jest fałszywe.

Źródła:

The Guardian: https://www.theguardian.com/world/2015/sep/19/the-refugees-who-live-at-dachau

Muzeum Dachau: https://www.kz-gedenkstaette-dachau.de/nachrichten/statement-der-kz-gedenkstaette-dachau-zur-anfrage-ob-fluechtlinge-auf-dem-gedenkstaettengelaende-untergebracht-sind/

SZ.de: https://www.sueddeutsche.de/bayern/beschluss-des-stadtrats-augsburg-will-fluechtlinge-in-frueherem-kz-aussenlager-unterbringen-1.2330122

SZ.de: https://www.sueddeutsche.de/politik/aslyunterkunft-in-ehemaliger-kz-baracke-befremdende-plaene-1.2303906

SZ.de: https://www.washingtonpost.com/news/worldviews/wp/2015/01/30/germany-is-housing-refugees-within-holocaust-era-concentration-camps/

SZ.de: https://www.sueddeutsche.de/politik/aslyunterkunft-in-ehemaliger-kz-baracke-befremdende-plaene-1.2303906

Wikipedia: https://www.wikiwand.com/de/Sheridan-Kaserne

Destatis: https://www.destatis.de/DE/Themen/Gesellschaft-Umwelt/Bevoelkerung/Wanderungen/Tabellen/wanderungen-alle.html

 

Komentarze

Socjolog. Interesuje się socjologia psychiatrii, społecznymi mechanizmami władzy oraz nauką o informacji. Lubi muzykę współczesną i eksperymentalną. Psi tata.