Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Napaść w Anglii: nożownik był mężem ofiary, a nie imigrantem

Napaść w Anglii: nożownik był mężem ofiary, a nie imigrantem

Od kilku dni w mediach społecznościowych krąży nagranie, na którym widać, jak czarnoskóry nożownik napada na białą kobietę. Ma to miejsce na ulicy, w środku miasta. Wiele kont szybko podchwyciło temat, insynuując, że atak odbył się na tle rasistowskim, a napastnikiem był imigrant. Przestępstwo wiązano między innymi z teorią spiskową o Wielkiej Wymianie (The Great Replacement).

Teza:
Czarnoskóry imigrant zaatakował białą kobietę na tle rasistowskim w Londynie.

Film zyskał sporą popularność w mediach społecznościowych, szczególnie angielskich. Opublikowany został chociażby w serwisie X (dawny Twitter), gdzie obejrzało go ponad 1,5 miliona osób. Nagranie trafiło również do polskiej przestrzeni informacyjnej. Zdecydowaną większość wpisów opatrzono komentarzem sugerującym, że za napaścią stał imigrant, który przeprowadził atak na białą kobietę. Miało to świadczyć o zagrożeniu, jakie stanowią osoby spoza Europy. Narrację powielał również radny Szczecina i polityk Solidarnej Polski, Dariusz Matecki.

Napaść w Anglii: nożownik był mężem ofiary, a nie imigrantem
Źródło: twitter.com

Czy nożownik naprawdę był imigrantem?

W rzeczywistości zdarzenie miało miejsce w kwietniu 2022 roku. Napastnikiem był mąż ofiary, który postanowił dokonać zemsty na swojej byłej już partnerce. Jego motywem były rzekome zdrady oraz opuszczenie go miesiąc wcześniej przez małżonkę. Mężczyzna wyczekiwał, aż kobieta wyjdzie do pracy w lokalnej szkole. Następnie próbował namówić ją do powrotu, a gdy ta odmówiła, zaatakował ją kuchennym nożem. Zadał jej 10 ciosów, a następnie usiadł na pobliskim murze, gdzie znalazła go policja.

Hugh oraz Maureen Wedderburn byli małżeństwem od 1981 roku. Kobieta przeżyła napaść i pomimo dramatycznie wyglądającego ataku nie wymagała operacji. 67-letni nożownik został skazany na 21 lat więzienia. Wbrew twierdzeniom niektórych internautów sytuacja miała miejsce w Walsall niedaleko Birmingham, a nie w Londynie. Nie miała też nic wspólnego z kolorem skóry żadnej z osób.

Podsumowanie

Po raz kolejny przypominamy, że należy szczególnie uważać na nagrania krążące w mediach społecznościowych. Bardzo często nie znamy ich prawdziwego kontekstu, a wielu internautów próbuje dopisać własny, tak by zgadzał się z ich światopoglądem. Wprowadza to w błąd odbiorców i może zaburzać społeczny odbiór rzeczywistości.

Źródła:

Express and Star: https://www.expressandstar.com/news/crime/2022/10/22/first-photo-of-controlling-husband-who-tried-to-kill-wife-as-she-walked-to-work-at-school/ oraz https://www.expressandstar.com/news/local-hubs/walsall/2022/10/27/controlling-husband-jailed-for-21-years-over-attempted-murder-of-wife-in-walsall/

Komentarze

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie Powstania Chmielnickiego oraz ogólną historią wojskowości. Działacz społeczny, pracował dla kilku organizacji pozarządowych, zajmujących się pomocą opuszczonym i osieroconym dzieciom. W fakenews.pl od grudnia 2020 roku. Prywatnie jego pasją jest muzyka, interesuje się również historią transportu, nowymi technologiami oraz astronomią. Email: mzadroga(at)fakenews.pl