Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Czy Olga Tokarczuk dostanie willę od miasta Wrocław?

Czy Olga Tokarczuk dostanie willę od miasta Wrocław?

Olga Tokarczuk dostanie willę od Wrocławia ? Olga Tokarczuk to polska pisarka, poetka, eseistka. 10 października została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla za 2018 rok. Olga Tokarczuk zdecydowała się powołać fundację, która ma wspierać pracę pisarek, pisarzy, tłumaczy ich dzieł, a także zająć się badaniami nad literaturą i przekładem. W oświadczeniu, które przekazała prasie czytamy:

Fundacja w zamierzeniu noblistki ma stać się przestrzenią dla międzynarodowej rozmowy o możliwościach literatury w diagnozowaniu świata widzialnego i niewidzialnego, w opisywaniu rzeczywistości, w której niebezpiecznie szybko narastają nastroje ksenofobiczne i nacjonalistyczne, wreszcie przestrzenią dedykowaną rozmowie o sztuce i człowieku jako części natury. Ma stać się miejscem spotkań autorów i tłumaczy z całego świata, zajmować się programami edukacyjnymi, stypendialnymi czy rezydencyjnymi

Wczoraj na portalu wykop.pl pojawiła się sensacyjna informacja, że Olga Tokarczuk dostanie willę od od miasta Wrocław:

Olga Tokarczuk dostanie willę

Autor napisał:

Cyk, jaśnie oświecony Sutryk przekazuje wybitnej noblistce za darmo willę na Krzykach na działalność nowej fundacji. Żeby nie było, to najpierw ją miasto wyremontuje.

Jest to oczywiście:

Olga Tokarczuk nie dostanie willi od miasta Wrocław. Willa zostanie przekazana fundacji na siedzibę. To jest zasadnicza i fundamentalna różnica. Tego typu darowizna musi być wykorzystyana zgodnie z przeznaczeniem.Nie została ona przekazana pisarce do celów prywatnych.
W artykule Gazety Wyborczej czytamy:

Pezydent Jacek Sutryk zdecydował, że przeznaczy jeden z najważniejszych z punktu widzenia historii literatury we Wrocławiu budynków, willę Marii i Tymoteusza Karpowiczów przy ul. Krzyckiej 29, na siedzibę nowej fundacji. Budynek zostanie w najbliższych miesiącach wyremontowany zgodnie z propozycjami, jakie przedłoży noblistka. Willa ma się stać siedzibą fundacji, miejscem spotkań, powstaną w niej zapewne także pokoje gościnne i pracy twórczej.

Przekazanie willi przy ul. Krzyckiej na siedzibę Fundacji Olgi Tokarczuk ma być, jak napisano w oświadczeniu, realizacją woli Tymoteusza Karpowicza. Związany z Wrocławiem poeta i prozaik chciał, by miejsce to służyło funkcjonowaniu życia literackiego i czytelniczego.

Olga Tokarczuk dostanie willę

Artykuł na portalu wykop.pl to fake news który ma służyć zdyskredytowaniu noblistki.

Zdjęcie willi, fot. Google Maps.
Zdjęcie główne: Tomasz Leśniowski

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl