Zatrzymaj się!

Tworzenie treści kosztuje i jest czasochłonne. Może podarujesz nam kawę?

Zostaję patronem / patronką! Wspieram z Przelewy24 Zamknij to okno

Chemtrails – co to jest i o co w tym wszystkim chodzi

Chemtrails – co to jest i o co w tym wszystkim chodzi

Chemtrails to nie jest temat nowy. Jest jednak naprawdę niewiele zagadnień, które wywołują tak skrajne emocje. Na początek krótka definicja z portalu Wikipedia.

Smugi chemiczne, chemtrails (pol. „chemiczne ślady”; termin chemtrails jest skrótem od chemical trails i grą słów na contrails) – teoria spiskowa zakładająca, że smuga kondensacyjna powstająca za lecącym samolotem jest – zawsze bądź tylko w niektórych przypadkach – wytworem mającym utajony cel, wywoływany dystrybucją na wielkich obszarach dużych ilości substancji, które mogą być szkodliwe dla organizmów żywych. Różne środowiska naukowe i rządowe zaprzeczają tej tezie i jest ona uznawana za teorię spiskową

Zjawisko powstawania smug kondensacyjnych często jest mylnie tłumaczone dodawanymi do paliwa lotniczego substancjami chemicznymi i jest jedną z głównych przyczyn pojawienia się teorii chemtrails.

Zanim przejdziemy do szczegółowej analizy zjawiska, chcielibyśmy zacytować kilka komentarzy z portali społecznościowych.

Fundacja Nautilus, Prisonplanet to serwisy, w których znajdziemy bardzo dużo przykładów. Na początek:

Nad naszymi głowami latają samoloty, który rozpylają trucizny. Za wszystkim stoi wojsko, którym manewruje rząd amerykański, który jest marionetką w rękach rządu światowego. „Dzisiaj sypali znowu… zróbcie coś!

Inny przykład:

Chcialbym abyscie na swoich stronach poruszyli temat ktory bardzo mnie niepokoi, dziwie sie ze jeszcze takiego artykulu nie zamiesciliscie, chodzi mi mianowicie o chemtrails. Temat wrocil wraz z piekna pogoda a zjawisko jest na tyle namacalne ze codziennie moze je kazdy z nas obserwowac. Przez ostatni tydzien nad Polska byla bezchmurna pogoda ani jednej chmurki. 1 i 2 maja lataly zwykle samoloty zero smug, przejrzyste i niebieskie niebo, smugi samolotow ktore lataly znikaly wraz z przelotem. Pogoda sie nie zmienila, zmienily sie juz natomiast smugi za samolotami dzis czyli 3 maja. O niebieskim niebie mozemy zapomniec, jest juz one zasnute mgłą, smugi sa trwale rozłażą sie zakrywajac cale niebo. Koniec z blekitem. Nie bede sie rozpisywal bo temat pewnie znacie ale jest to cos co wyprowadza mnie z rownowagi. czuje sie jak jakas stonka nad ktora sie cos rozpyla . Prosze Was o zajecie stanowiska jako ze macie duza poczytalnosc. Pomocny moze byc dokument ktory jeden z internautow przetlumaczyl na polski link ponizej.Bardzo przekonywujace w tym dokumencie sa przyklady reklam podprogowych majacych nas do chemtraili przyzwyczaic czy zamieszczanie nieba ze smugami w bajkach animowanych dla dzieci gdzie o przypadku w wypadku animacji mozna zapomniec. Pozdrawiam zaloge i licze na pomoc w obudzeniu swiadomosci odnosnie tego zjawiska.

Portal proroctwa.com:

Wiele ostatnio się mówi, pisze i wiele powstaje filmów na temat chemtrails. Jedno jest pewne, nie jest to teoria spiskowa, ale rzeczywisty spisek, konspiracja, ale o jej rzeczywistych celach oraz następstwach bardzo niewiele się wspomina.

Prisonplanet:

Od przynajmniej dekady nad całym zachodnim światem, w tym i nad Polską realizowany jest potężny program geoinżynieryjny. Oficjalnie, choć nie usłyszymy o tym w TV, ma on na celu walkę z globalnym ociepleniem poprzez rozpylanie chemicznych, toksycznych aerozoli na niebie. Objawia się to niebem pokrytym symetrycznymi smugami chemicznymi, które z czasem kondensują się w chmury.

Nieżyjący już, były minister środowiska Jan Szyszko:

Czy chemitrails jest celowo wywoływane na terenie Polski, a o ile tak, to w jakim celu i jaki to może mieć wpływ na zdrowie człowieka i stan środowiska przyrodniczego?

Temat “chemtrails” był również poruszany przez niektórych posłów ugrupowania Kukiz’15. Wspólnym punktem powyższych tendencji jest zmowa, spisek jakiejś grupy ludzi. Najczęściej pada na rząd.

O chemtrails (występujących też często pod nazwą “chemitrails”) powiedziano już sporo. Zaznaczmy jednak dla pewności, że informacja o niebezpiecznych opryskach z nieba to całkowity:

W tym a artykule zbieramy najważniejsze materiały dotyczące rzekomo tajemniczego zjawiska.

W odróżnieniu od sensacyjnych teorii, cały proces powstawania smug nie jest w żadnym wypadku ponadnaturalny. Jest całkowicie wytłumaczalny.

Zjawisko, o którym mowa wygląda tak (źródło Wikipedia):

chemtrails

ale może też wyglądać tak:

chemtrails

To właśnie zróżnicowanie smug kondensacyjnych pod względem wyglądu jest podstawowym dowodem na spisek. Ponownie z listu do Fundacji Nautilus:

(…) Smugi obserwowałem już w dzieciństwie na początku lat 70-tych ale nikt mi nie mógł wyjaśnić dlaczego te smugi nie rozpraszają się.

Czas na wypowiedzi ekspertów. Ślady na niebie postanowił wytłumaczyć fizyk chmur prof. Szymon Malinowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor jest współtwórcą strony Nauka o Klimacie, nagrodzonej w 2017 r. nagrodą Popularyzator Nauki. Na stronie portalu gazeta.pl, tak tłumaczy pochodzenie smug kondensacyjnych:

– Ta biała kreska za samolotem to smuga kondensacyjna. To po prostu skroplona para wodna lub małe kryształki lodu – odpowiedział naukowiec. Wyjaśnił, że samolot spala paliwo, które zawiera węglowodory. A wodór z węglowodorów podczas spalania łączy się z tlenem z powietrza i tworzy wodę. A dokładniej – w gorącym silniku – parę wodną.
– Jeżeli to gorące, pełne pary wodnej spaliny z silnika trafią na odpowiednie warunki – niską temperaturę i odpowiednio wysoką wilgotność powietrza w otoczeniu, to wskutek mieszania dochodzi do skraplania się pary wodnej – powiedział prof. Malinowski i dodał, że to właśnie jest biały obłoczek, który często widać na trasie samolotu.

(…)

To, co tam zachodzi, to jest dokładnie to samo zjawisko, które od czasu do czasu obserwujemy np. zimą, gdy chuchamy i z ust unoszą się kłęby skroplonej pary. Albo gdy gotujemy wodę w czajniku i w niewielkiej odległości za dzióbkiem z czajnika pojawia się obłoczek

naukaoklimacie.pl:

Smuga kondensacyjna to wąska chmura powstająca w miejscu, przez które przeleciał samolot. W zależności od sytuacji, jej powstanie umożliwia jeden lub więcej z trzech mechanizmów:

a) spaliny samolotu zawierają parę wodną, zwiększają więc lokalnie wilgotność powietrza, co może prowadzić do jego przesycenia i zapoczątkowania kondensacji pary wodnej, czyli powstawania kropelek (lub kryształków) chmurowych
b) spaliny samolotu dostarczają jąder kondensacji lub krystalizacji – cząstek, na których może osiadać woda, niezbędnych do powstawania kropelek lub kryształków chmurowych,
c) przelot samolotu powoduje zaburzenie ciśnienia atmosferycznego – powietrze jest lokalnie rozprężane, a więc i chłodzone, co może spowodować kondensację pary wodnej (to stąd biorą się smugi kondensacyjne „wychodzące” ze skrzydeł, a nie silnika samolotu).

Pełny artykuł dostępny tutaj.

O sprawie wypowiedział się nawet Greenpeace:

Greenpeace otrzymał niezliczoną liczbę zdjęć i nagrań ze smugami pary wodnej – wszystkie przedstawiają naszym zdaniem zwykłe smugi kondensacyjne. Otrzymaliśmy również mnóstwo linków do stron i blogów internetowych ogłaszających zdemaskowanie spisku dotyczącego smug chemicznych. Zdjęcia i nagrania zgromadzone na tych blogach przedstawiają smugi pary wodnej, które wyglądają na zwyczajne smugi kondensacyjne.

Na podsumowanie  ważny fragment:

Ewentualne zbadanie przez nas tego domniemanego spisku wymagałoby spełnienia jednego z dwóch warunków: (1) dostarczenia opinii uznanych autorytetów naukowych z dziedziny fizyki atmosfery, dynamiki płynów lub inżynierii lotniczej, która wyjaśniałaby, w jaki sposób odkryto, że te pozorne smugi kondensacyjne to tak naprawdę nie smugi kondensacyjne, ale smugi chemiczne, albo (2) dostarczenia oświadczeń pracowników sektora lotniczego, w których szczegółowo opisane byłyby ich doświadczenia związane z montażem, uzupełnianiem i obsługą systemu służącego do rozpylania chemikaliów z samolotów. Jako że na całym świecie w branży lotniczej pracują dosłownie miliony ludzi, z których wielu otrzymuje bardzo niskie wynagrodzenia, to znikome jest prawdopodobieństwo, że milczeliby na temat takiego procederu, gdyby miał on faktycznie miejsce.

Podsumowanie

“Chemtrails” jest popularnym tematem wśród zwolenników teorii spiskowych. W całym zjawisku nie ma jednak nic nadzwyczajnego. Istnieją setki opracowań, które opisują temat dokładnie i z naukowego punktu widzenia.

Źródła:

Zdjęcie główne: Ryan Loughlin, Unsplash

Greenpeace: https://www.greenpeace.org/poland/komentarze/2133/oswiadczenie-greenpeace-w-sprawie-smug-chemicznych-tzw-chemtrails/

Nauka o klimacie: https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-rzad-swiatowy-kontroluje-klimat-za-pomoca-chemtrails-116

Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Smugi_chemiczne

Komentarze

Założyciel, twórca fakenews.pl i fundator Fundacji "Przeciwdziałamy Dezinformacji". Zawodowo zajmuje się bezpieczeństwem w internecie i programowaniem. Prywatnie społecznik, pasjonat internetu. Wieloletni wolontariusz Fundacji "Dom w Łodzi". Wolontariusz roku 2015 województwa łódzkiego. Jeden z laureatów Barw Wolontariatu w 2015 roku. Email: kontakt(at)fakenews.pl